Autor Wątek: tajemnica przedsiębiorstwa  (Przeczytany 4443 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kairos

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
tajemnica przedsiębiorstwa
« dnia: Grudzień 03, 2014, »
Forumowicze,

mam takie zagadnienie. Czy są jakieś normatywy, rozporządzenia czy innego rodzaje dokumenty, w których jest mowa o przechowywaniu, gromadzeniu i zabezpieczaniu dokumentów, stanowiących tajemnicą przedsiębiorstwa. Oczywiście oprócz uregulowań wewnętrznych.
Czy może są jakieś praktyki, którymi jest się dobrze stosować przy tego rodzaju dokumentach.

Z góry dziękuję za pomoc.


Pozdrawiam

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 04, 2014, »
USTAWA z dnia 16 kwietnia 1993 r.o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (Dz.U. 2003 nr 153 poz. 1503) definiuje czym jest tajemnica przedsiębiorstwa, ale nie wskazuje sposobu gromadzenia czy przechowywania dokumentacji.
Jeżeli nie ma przepisów szczególnych (do sprawdzenia jeszcze) należałoby się odnieść do Rozporządzenia Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych.
Natomiast oczywista wydaje się intencja przedsiębiorcy, który wytworzywszy informacje, mające w jego opinii kluczowe dla przedsiębiorstwa i jego rozwoju znaczenie, chce je należycie chronić. Niestety nie słyszałem o szczególnych praktykach postępowania z taką dokumentacją.

Art. 11, ust. 4
4. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 04, 2014, »
Art. 23 Ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji (odpowiedzialność za ujawnienie lub wykorzystanie tajemnicy przedsiębiorstwa):
1. Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi w stosunku do przedsiębiorcy, ujawnia innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, jeżeli wyrządza to poważną szkodę przedsiębiorcy,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.
2. Tej samej karze podlega, kto, uzyskawszy bezprawnie informację stanowiącą tajemnicę przedsiębiorstwa, ujawnia ją innej osobie lub wykorzystuje we własnej działalności gospodarczej.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 05, 2014, »
Czyli akta tego typu gromadzimy normalnie, ale udostępniamy już wg ... właśnie - jakich zasad?

Berserc

  • Gość
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 05, 2014, »
 Art. 11, ust. 4
4. Przez tajemnicę przedsiębiorstwa rozumie się nieujawnione do wiadomości publicznej informacje techniczne, technologiczne, organizacyjne przedsiębiorstwa lub inne informacje posiadające wartość gospodarczą, co do których przedsiębiorca podjął niezbędne działania w celu zachowania ich poufności.
[/quote]

To przedsiębiorca decyduje jak chroni. Myślę, że zasady i środku powinny być adekwatne do tego co, przed kim i w jakim zakresie chcemy chronić. Wiem, że to mało konkretna odpowiedź ale to naprawdę zależy od bardzo wielu czynników. Dla niektórych zabezpieczeniem będzie tabliczka z napisem "nieupoważnionym wstęp wzbroniony", a gdzie indziej drzwi z zamkiem patentowym i kamera albo strażnik. Jak wiemy czego chronimy i przed kim to łatwiej dobrać środki tak żeby nie przesadzić z kosztami ale i realnie zabezpieczyć.

Offline kairos

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 31
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #5 dnia: Grudzień 18, 2014, »
Dziękuję za informacje. Szukałem w przepisach szczegółowych ogólnokrajowych i nic nie znalazłem. W instrukcjach mojej firmy również, póki co, nie ma żadnych informacji jak trzeba takie informacje chronić.

W związku z tym, rozumiem, że dobrze by było, aby ja postarał się stworzyć takie przepisy?
A czy, w przypadku przechowywania dokumentacji stanowiącej tajemnica przedsiębiorstwa, niezbędne jest posiadanie jakiś polskich norm ISO czy jakiś innych?

Pozdrawiam

Berserc

  • Gość
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 22, 2014, »
Jeśli istnieją argumenty za tym, żeby chronić szczególnie jakieś informacje to taka procedura na pewno nie zaszkodzi. W najgorszym razie nikt nie powie, że nie wiedział że ma nie ujawniać - o ile oczywiście został prawidłowo poinformowany.
Można poczytać sobie np. Rozporządzenie RM z 29 maja 2012 r. w sprawie środków bezpieczeństwa fizycznego stosowanych do zabezpieczania informacji niejawnych  i Rozporządzanie z 7 grudnia 2011 w sprawie organizacji i funkcjonowania kancelarii tajnych (Dz.U. 2011.276.1631) czy Rozp. PRM z 22 grudnia 2011 w sprawie sposobu oznaczania materiałów... (Dz.U. 2011.288.1962)

Ważne jednak aby nie przesadzić w żadną stronę. Jeśli wymogi będą nieadekwatne to nikt nie będzie przestrzegał i strzelisz sobie w stopę. Moim zdaniem ważna jest deklaracja kierownictwa, bo potem będzie klasyczne: "i co mi Pan tu d... (głowę) zawraca jakimiś ograniczeniami!"

pozdrawiam i życzę powodzenia

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #7 dnia: Grudzień 23, 2014, »
A co mają przepisy o ochronie informacji niejawnych do tajemnicy przedsiębiorstwa?

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 23, 2014, »
Nic nie mają :) Mogą natomiast (do pewnego stopnia) stanowić wzór dla stworzenia wewnetrznych przepisów dot. ochrony tajemnicy przedsiębiorstwa.

Offline Mad_Cyclist

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 19
Odp: tajemnica przedsiębiorstwa
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 11, 2018, »
Odświeżę temat tajemnicy przedsiębiorstwa. Czy deklaracje pracowników ochrony dotyczące nieujawnienia informacji o rozmieszczeniu pomieszczeń lub budynków na obiekcie mają kategorie B3. Pytam albowiem mierzę się z tematem akt agencji ochrony i zastanawiam się nad nadaniem kategorii.