Autor Wątek: Narada dyrektorów archiwów państwowych  (Przeczytany 8439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Narada dyrektorów archiwów państwowych
« dnia: Grudzień 04, 2013, »
 28-29 listopada 2013 r. odbyła się w Warszawie narada dyrektorów archiwów państwowych. Na stronie NDAP udostępniono prezentacje prelegentów:

http://archiwa.gov.pl/pl/strona-glowna/63-aktualnosci/3866-narada-dyrektorow-archiwow-pastwowych.html

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 31, 2014, »
I kolejny komunikat z narady dyrektorów, tym razem ze spotkania październikowego w roku 2014
http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/narada.pdf

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 02, 2014, »
Moim zdaniem, NDAP powinien wdrożyć procedurę współpracy z archiwami wyodrębnionymi, w tym archiwami "resortowymi", gdyż po pierwsze, archiwa te dysponują potężnymi zasobami archiwalnymi, szczególnie ważnymi dla dziejów kraju, po drugie, mam poważne wątpliwości, czy archiwom państwowym uda się wyegzekwować obowiązek przekazywania co najmniej po 50 latach materiałów archiwalnych do siebie. W przypadku "mojego ministra" z tego, co się orientuję, archiwa mu podporządkowane nie mają żadnej woli pozbycia się swoich zasobów archiwalnych. A możliwości przechowywania tego typu akt są naprawdę zróżnicowane, w niektórych przypadkach bardzo kiepskie, co w dłuższej perspektywie wręcz może grozić doprowadzeniem do zniszczenia części kat. A. W tym przypadku pojawia się problem możliwości konserwatorskich, które w moim archiwum są żadne. Niech NDAP nie odwraca się plecami do "resortowych" archiwów wyodrębnionych, tylko niech np. zaproponuje im pomoc konserwatorską. To byłoby bardzo pożyteczne, a jednocześnie poprawiłoby wizerunek NDAP, który jest bardzo kiepski.
Kolejna kwestia - zwiększenie nadzoru archiwalnego nad niepaństwowym zasobem archiwalnym. Jeśli mają zamiar to robić archiwa państwowe, to gratuluję. Porażka od razu przewidywalna. Być może należałoby podzielić się tymi zadaniami z innymi jednostkami, bo z tego, co mi wiadomo, to archiwa państwowe już się zapchały, przynajmniej w części, nadzorem nad dotychczasowymi podmiotami, a co dopiero mówić o kolejnych. Chyba że będziecie rozbudowywać komórki archiwów państwowych odpowiedzialne za nadzór, ale to chyba zły pomysł.
I następny problem - implementacja dyrektywy re-use. Czy obejmuje ona tylko materiały archiwalne kat A, czy też akta kat. B? Czy dotyczy tylko archiwów państwowych, czy wszystkich archiwów - w tym przypadku chodzi mi oczywiście o archiwa wyodrębnione?

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2014, »
Myślę, że implementacja dyrektywy re-use będzie prawdziwym wyzwaniem dla archiwów.

Ale mnie zainteresował też fragment komunikatu:
cyt.
"Pracom nad standaryzacją ewidencji i opracowania zasobu towarzyszą działania Departamentu Archiwistyki NDAP zmierzające ku dostarczeniu środowisku archiwistów specjalistycznych narzędzi pracy naukowej:
-bibliografii archiwistyki (bieżącej i retrospektywnej);
-systemu bibliotecznego służącego gromadzeniu i udostępnianiu informacji o zasobie naukowym bibliotek fachowych w archiwach państwowych;
-archiwalnego słownika terminologicznego;
-Polskiego Słownika Archiwistów Polskich."

Hmmm, brzmi bardzo interesująco...
Ktoś coś wie bliżej?


Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 05, 2014, »
Archiwalny słownik metodologiczny niewątpliwie jest bardzo potrzebny.
A można by jednak uzyskać odpowiedź na moje zapytania w sprawie impementacji re-use?

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 05, 2014, »
A można by jednak uzyskać odpowiedź na moje zapytania w sprawie impementacji re-use?
GAP litości! Wystarczy sprawdzić w wikipedii co to jest dyrektywa re-use.
http://pl.wikipedia.org/wiki/Dyrektywa_w_sprawie_ponownego_wykorzystania_informacji_sektora_publicznego


Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 05, 2014, »
Ale mnie zainteresował też fragment komunikatu:
cyt.
"Pracom nad standaryzacją ewidencji i opracowania zasobu towarzyszą działania Departamentu Archiwistyki NDAP zmierzające ku dostarczeniu środowisku archiwistów specjalistycznych narzędzi pracy naukowej:
-systemu bibliotecznego służącego gromadzeniu i udostępnianiu informacji o zasobie naukowym bibliotek fachowych w archiwach państwowych;
Hanno. Coś jest na rzeczy ponieważ w AP Warszawa w tym roku rozpoczęto pracę nad wdrożeniem elektronicznego systemu bibliotecznego. Na jakim etapie są prace trudno mi powiedzieć. Z moich obserwacji archiwa bardziej skupiają się na gromadzeniu materiałów bibliotecznych niż na ich udostępnianiu. "Bo archiwum nie jest biblioteką i ma inne zadania" jak kiedyś miałam okazję usłyszeć...

Myślę, że implementacja dyrektywy re-use będzie prawdziwym wyzwaniem dla archiwów.

Zgadzam się, może to oznaczać odejście od klauzuli udostępniania po 30 latach która w archiwach państwowych jest fikcją.  Będzie to oznaczało także rewolucję dla archiwów zakładowych bo będzie się wiązało z odejściem od uznaniowości udostępnień materiąłów w AZ Ponadto chciałam zwrócić uwagę na nowe standardy dostępu do materiałów archiwalnych http://www.archiwa.net/index.php?option=com_content&view=category&id=69:principes-relatifs-a-lacces-aux-archives&Itemid=13&layout=default
Ich wdrożenie też było by rewolucyjne.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 05, 2014, »
(...)

-systemu bibliotecznego służącego gromadzeniu i udostępnianiu informacji o zasobie naukowym bibliotek fachowych w archiwach państwowych;



to będzie adaptacja istniejącego systemu???

(...)

-archiwalnego słownika terminologicznego;


rozumiem że tylko NDAP rości prawo do stworzenia takiego słownika, generalnie bardzo wyczekuje na ten słownik...





Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 05, 2014, »
Wydaje mi się, że większe szanse powstania słownika były by gdyby wzięła się za to jakaś uczelnia, np UMK w Toruniu. Mogli by zorganizować zespół badawczy, napisać projekt, wystąpić o grant... Pomarzyć można.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 05, 2014, »
Droga Kajko, link podany przez ciebie niestety nie wyjaśnił moim wątpliwości, natomiast co do meritum tej implementacji - wiedziałem, o co chodzi. Pracuję w archiwum wyodrębnionym, więc po prostu chcę wiedzieć, czy nas to też obejmie i czy dotyczy to tylko materiałów arch., czy też dokumentacji niearchiwalnej. Takie proste pytanka, a wywołują takie emocje u niektórych.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 05, 2014, »
Mam nadzieję, że w NDAP trwają prace przygotowawcze do implementacji re-use. Może skierować zapytanie w tej sprawie do NDAP?

A w sprawie systemu dla bibliotek w archiwach: oto link ze strony NDAP z sierpnia chyba roku 2013:  http://www.archiwa.gov.pl/pl/component/content/article/63-aktualnosci/3705-system-informatyczny-dla-bibliotek-archiwalnych.html?template=archiwa_edu

 I temat wraca...  Ktoś coś wie bliżej ? Co to za system? Chyba jakieś płatne licencje tam były przewidziane...
 
A słownik???
Zważywszy na dotychczasowe doświadczenia działań NDAP w tej materii...


Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 06, 2014, »
Słownik terminów archiwalnych będzie tworzony przez najbliższe 25 lat. Przyzwyczajmy się po prostu do takiego tempa. A tak na poważnie - brak nowego słownika, brak nowej ustawy - to po prostu skandal.

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 06, 2014, »
Nie przypuszczam, aby dla użytkowników archiwów brak słownika czy ustawy był szczególną dolegliwością. Zdecydowanie boleśniej odczuwają oni  niewielki postęp w zakresie sporządzania przez archiwa pomocy wyższego rzędu pozwalającego na zredukowanie wskaźnika j.a. legitymujących się tytułami nieadekwatnymi w stosunku do zawartości. Oceniam, że w skali całego opracowanego zasobu archiwalnego kształtuje się takowy na poziomie 30% i od lat nie ulega istotnym zmianie. Ale akurat ta kwestia wzbudza dość umiarkowane zainteresowanie, żeby nie powiedzieć bardziej dosadnie, środowiska. 

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 06, 2014, »
Chodzi Panu o zakwalifikowanie akt do kategorii arch. A, mimo że faktycznie jest to kategoria B? Bo nie wiem, czy dobrze zrozumiałem.

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Narada dyrektorów archiwów państwowych
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 06, 2014, »
Szerzej: http://adacta.archiwa.net/file/heurystyka.pdf zwłaszcza od s. 19. Niestety wciąż aktualne.