Autor Wątek: Archiwum Narodowe RP w Warszawie  (Przeczytany 26412 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« dnia: Październik 14, 2014, »
Planowana jest budowa Archiwum Narodowego RP w Warszawie (do 2020 r. centralne archiwa warszawskie mają przeprowadzić się do nowej siedziby).
Może wreszcie uda się zrealizować to, co nie udało się archiwom w II RP (w latach 20. również planowano budowę centralnego archiwum, był nawet projekt budynku).
Budują się biblioteki, muzea, filharmonie... Czas na archiwa, i to w dużych, prestiżowych lokalizacjach.

Podaję link do prezentacji wicedyrektora NDAP R. Wojtkowskiego z narady dyrektorów w listopadzie 2013 r., gdzie jest sporo informacji o zrealizowanych i planowanych inwestycjach, także o Archiwum Narodowym RP w Warszawie.
http://archiwa.gov.pl/images/stories/Wydarzenia/Narady%20dyrektor%C3%B3w/Narada%20dyrektor%C3%B3w%2028-29_11_2013%20r_/Dzia%C5%82ania%20inwestycyjne%20archiw%C3%B3w%20w%202014.pdf

Pozdrawiam

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 14, 2014, »
Plany inwestycyjne cieszą, choć chciałoby się więcej. Idea Centralnego Archiwum Narodowego jest pomysłem godnym uwagi. Niewątpliwie nowoczesne budynki, wyposażone w odpowiednią infrasytrukturę, są ważne. Zastanawiam się tylko, czy skupienie wszystkich archiwaliów (AGAD, AAN i NAC) w jednym miejscu jest właściwe i rozsądne. W razie jakiejś katastrofy narodowej od razu wszystko stracimy.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 14, 2014, »
Plany inwestycyjne cieszą, choć chciałoby się więcej. Idea Centralnego Archiwum Narodowego jest pomysłem godnym uwagi. Niewątpliwie nowoczesne budynki, wyposażone w odpowiednią infrasytrukturę, są ważne. Zastanawiam się tylko, czy skupienie wszystkich archiwaliów (AGAD, AAN i NAC) w jednym miejscu jest właściwe i rozsądne. W razie jakiejś katastrofy narodowej od razu wszystko stracimy.
Idąc tym tokiem myślenia lepiej było by w ogóle nie gromadzić akt w archiwach państwowych bo rozproszone mogą być bezpieczniejsze.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 14, 2014, »
Można więc wnioskować, że zabezpieczono fundusze na realizację inwestycji? W harmonogramie budowy AN RP w Warszawie jest punkt "Przekazanie nieruchomości NAC" Czy to oznacza, że za budowę odpowiedzialne będzie Narodowe Archiwum Cyfrowe? Nurtuje mnie też pytanie w jaki sposób rozwiąże Naczelny Dyrektor kwestje organizacyjne, związane ze scaleniem trzech odrębnych archiwów w jeden organizm. Na pewno będzie to ogromne wyzwanie.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 14, 2014, »
Szanowna koleżanko, sytuacja międzynarodowa jest dla naszego kraju coraz bardziej niebezpieczna. Wystarczy jeden atak rakietowy wymierzony w taki obiekt, i nasza spuścizna narodowa uleci do nieba. Taki argument też trzeba mieć na uwadze.

Offline Kajka

  • archiwa_2.5
  • starszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 451
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 14, 2014, »
 :o Nie demonizujmy. Zgodnie z twoim myśleniem należało by zacząć tworzyć magazyny archiwalne w schronach przeciwatomowych.

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 15, 2014, »
Istnieją archiwa z podziemnymi magazynami, nawet wydrążonymi w skałach. Nie jestem do końca pewien, ale wydaje mi się, że tak jest gdzieś w Kopenhadze. Nad takimi, bezpiecznymi magazynami warto pomyśleć i w Polsce, jeśli budujemy coś na długie lata powinniśmy dopracowywać projekty do perfekcji, nie bacząc na terminy dotacji.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 16, 2014, »
Szanowna Koleżanko. Całość archiwalnego dziedzictwa narodowego Polski znajdzie się w jednym miejscu. Może Koleżanki to nie martwi, ale mnie jak najbardziej. Dlatego nie wiem, czy utworzenie takiego archiwum to dobry pomysł. Poza tym w taki projekt inwestycyjny zostaną utopione miliony złotych. Grube miliony złotych. Znając dotychczasowe działania inwestycyjne władz polskich, można się spodziewać większych wydatków, niż zostaną zaplanowane. Proszę spojrzeć na rozbudowę CAW. Czy to nie pogrąży budżetu dotyczącego różnych inwestycji archiwalnych? Też się można nad zastanawiać.

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #8 dnia: Październik 16, 2014, »
Jeżeli już został podany przykład inwestycji w CAWie, to warto od razu zadać sobie pytanie o okres wyłączenia zasobu trzech wielkich archiwów z użytku (w latach...?) na czas przeprowadzki ;D. No i GAPowi trudno nie przyznać racji: jak "duża, prestiżowa lokalizacja" stanie się przedmiotem niezdrowego zainteresowania, to z dużej części NZA zostanie tylko popiół na ulicach... Chyba że faktycznie wrzuci się ten kolejny "narodowy" (brr...) projekt do jakiejś nieczynnej kopalni. Pewna duża firma nawet nieźle wyszła na takim rozwiązaniu...

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #9 dnia: Październik 16, 2014, »
hmm proponuje wykopać kilkukilometrowy szyb w głąb ziemi i tam zbudować archiwum narodowe ;)

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 16, 2014, »
hmm a po co? Mało to nieczynnych kopalń mamy?

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 16, 2014, »
hmm większość kopalń są na Śląsku więc jeśli dojdzie do secesji trzeba nowego miejsca szukać

Offline homo novus

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 16, 2014, »
Można więc wnioskować, że zabezpieczono fundusze na realizację inwestycji?..
Rozmach inwestycyjny cieszy ale faktycznie czy starczy funduszy?W tzw.  międzyczasie ma przecież powstać jeszcze budynek dla ANK. Nie chciałabym być złym prorokiem, ale znając nasze  polskie realia, żebyśmy nie zostali z paroma rozgrzebanymi placami budowy zamiast archiwów. :-[   

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 16, 2014, »
A ja jestem optymistką, myślę, że faktycznie jest duża szansa na budowę AN RP w Warszawie.

Kajka
Cytat:
Nurtuje mnie też pytanie w jaki sposób rozwiąże Naczelny Dyrektor kwestje organizacyjne, związane ze scaleniem trzech odrębnych archiwów w jeden organizm. Na pewno będzie to ogromne wyzwanie.
I to moim zdaniem będzie prawdziwe wyzwanie: jak połączyć tak różne archiwa, o różnych tradycjach i różnych stylach zarządzania.
Wobec ogromu zadania ten, komu przypadnie nadzorowanie budowy i scalenia, będzie prawdziwym herosem warszawskich archiwów  :)

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Archiwum Narodowe RP w Warszawie
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 16, 2014, »
Właśnie, nie dość, że to, co wyczynia CAW to skandal do kwadratu, to na dodatek zapowiada się powtórka z rozrywki w wykonaniu AGAD, AAN i NAC. A co do wypowiedzi Pani Hanny Staszewskiej - znając wspaniałe polskie realia, to ten heros archiwalny na pewno nie zostanie wyłoniony w merytoryczny sposób. No cóż, wygląda na to, że przychodzą chude lata dla historyków korzystających z archiwaliów.