Autor Wątek: Daty skrajne zespołów  (Przeczytany 7713 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomek

  • Gość
Daty skrajne zespołów
« dnia: Marzec 24, 2004, »
Czy akta urzędu wojewódzkiego z lat 1975-1998 należy dzielić na dwa zespoły czy pozostawić jako jeden zespół. Chodzi od roku 1975 do 1990 i 1990-1998. Jakiś czas temu w luźnej rozmowie padło takie stwierdzenie, iż należy. Tłumaczono to tym, iż wymusza to zmiana ustawa o samorządzie terytorialnym z 1990, oraz powstanie urzędów rejonowych. Chciałbym poznać opinię szanownych koleżanek i kolegów na ten temat.
Pozdrawiam

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Czy akta urzędu wojewódzkiego....
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 05, 2004, »
Moje Uszanowanie

Za podziałem na dwa zespoły rzeczywiscie przemawia fakt przemian ustrojowych, zmian administracyjnych. Cezurą chronologiczną w tym przypadku jest data 1990. Jednakze moim skromnym zdaniem
najwazniejsze jest to, że zachowana jest ciągłosc pracy urzędu ( w tym przypadku jest to urząd wojewódzki ) pomimo pewnych zmian administracyjnych, prawnych.Ale dla mnie jest to JEDEN zespół archiwalny i tak powinien byc traktowany

Pozdrawiam

Offline Aleksandra Czapelska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
granice zespołów cd.
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2004, »
Szanowni Państwo!
Myślę, że w tym wypadku nie możemy ignorować kryterium rozgraniczenia zespołu, jakim są ważne reformy administracyjnych, czyli 1975 i 1998 r. (są tu chyba nawet ważniejsze od ustrojowych). Powstawały wtedy nowe urzędy, a niektóre nie pokrywały się swym terenem działania ze "starymi" wojewódzkimi (1975) - np. sądy okręgowe.  W takiej dużej konstrukcji kłopotem byłby też wybór nazwy.  Jeśli bierzemy pod uwagę pierwszy urząd, którego nazwa obecnie nie funkcjonuje -  znowu sądy są przypadkiem skrajnym - mielibysmy zespół "sąd okręgowy" od 1951, w którym znalazłby się wojewódzki utworzony po 1975!.
Pomijając względy formalne (przede wszystkim podstawy prawne działania, których archiwista nie może pomijać), cezury 1975 i 1990 są jednak ważne i uchwytne i dla użytkowników i dla archiwistów zakładowych (co z punktu widzenia nadzoru ułatwia przejmowanie).
Zawsze trzeba rozważyć, czy mamy do czynienia z likwidacją i powstaniem czegoś nowego, czy tylko z przekształceniem - wtedy sama zmiana nazwy nie pociągająca za sobą terenu działania i ich podstaw prawnych nie jest likwidacją, tylko przekształceniem (analogicznie do władz miejskich i ich organów wykonawczych z l. 1945-1972/73 w miastach nie stanowiących powiatu, pod nazwą "Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w ...", zob. wskazówki metodyczne dot. organów władzy terenowej i administracji stopni miejskiego (nie powiatów), osiedlowego i dzielnicowego z 14.12.1984, pkt. I 1.4).  A tutaj urząd wojewódzki przed i po reformie gierkowskiej, do 1998 i po 1998 to jednak najczęściej nie to samo.
Pozdrawiam serdecznie
Aleksandra Czapelska

Anonymous

  • Gość
Daty skrajne zespołów
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 23, 2004, »
Dziękuję za odpowiedzi. Zgadzam się z zawartymi tu spostrzeżeniami. W zasadzie chodziło mi o akta urzędu z lat 1975-1998. O cezurę roku 1990. Wynikało by z tego iż jednak należy traktować akta urzędu z tych lat jako całość i nie dzielić ich na dwa zespoły 1975-1990 i 1990-1998.
Pozdrawiam.

Offline Aleksandra Czapelska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
granice zespołów
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 23, 2004, »
Cóż, chodziło mi raczej o to, ze nie da sie utrzymać jednego zespołu. Przedstawione prze mnie rozwiązanie jest jednym z możliwych - nie da się zupełnie uciec przed cezurami, a Komisja Metodyczna może w tym wypadku uznać rok 1990 za zbyt ważny, by go pomijać. Wszystko też zależy od specyfiki danego zespołu, jego wielkośvi, przewidywanych dopływów - w zależności od tego można np. zdecydowac sie na nazwę ostatniego urzędu, a jego poprzednika umieścić w anteriorach (baza SEZAM umożliwia posługiwanie sie dawnymi nazwami). Nie można zaponac, że pierwszorzędne znaczenie ma też akt prawny powołujący lub likwidujący urząd. Byc może sprawa wymaga opracowania wskazówek metodycznych, które by ostatecznie regulowały kontrowersje, lub prznajmniej proponywały rózne wyjscia (jak w przypadku archiwów KW PZPR).
Pozdrawiam
Aleksandra Czapelska

Anonymous

  • Gość
Daty skrajne zespołów
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 30, 2004, »
Chciałem mawiązać do odpowiedzi z 22 listopada. A chodzi mi o sądy.
Oczywiściew mogę zgodzić się z tym, iż sąd wojewódzi przed 1975 rokiem a sąd wojewódzki po tym roku to nie to samo. Ale czy sad wojewódzki od 1975 roku a następnie sąd okręgowy to jednak nie to samo. Nastąpiła tu tylko zmiana nazwy. Granicę tych sądów obecnie pokrywają się obecnie z granicami dawnych sądów wojewódzkich z czasów 49 województw. Taka konstrukcja mogła by mieć jakieś uzasadnienie. Faktycznie są to jednak ciagle zespoły otwarte wiec ich ostateczna nazwa i daty skraje moze być jeszcze inna.

Offline Aleksandra Czapelska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 16
daty skrajne
« Odpowiedź #6 dnia: Grudzień 01, 2004, »
No tak, ale dowcip polega na tym, że nie zawsze (w skali kraju) przy reformach administracyjnych było proste przełożenie nowej nazwy na ten sam teren działania, co pod stara nazwą.  Poza tym, skoro istnieje wyrażna cezura, dlaczego by jej nie uzyć? Słusznie pan zauwazył, że trzeba tez brać pod uwage "otwartość " zespołów - tutaj mielibysmy np. okręgowy od 1999 i otwarty - chyba wygodniejsze wyjście z punktu widzenia przejmowania.
Pozdrawiam
Aleksandra Czapelska

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
Daty skrajne zespołów
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 22, 2006, »
wprawdzie to stary  wątek, aleee
Proponuje opisać teczki archiwalne w tym zespole następująco

symbol
kategoria
HASLO


(w dodatk. opisie)akta urzędu wojewódzkiego z lat 1975-1998
                                      (oraz np.) rok 1975

(data zakończenia sprawy) 1998 r.

bo chce tak opisać zespół porzuconej dokumentacji, np. z banku
znalazla się nawet pierwsza umowa sprzed 5 lat, w czasie tych 5 lat prowadzenia konta bankowego były też aneksy w innych latach
PODOBNIE powinno się postępować z ubezpieczeniem,
[/list]