Autor Wątek: I Kongres Archiwów Społecznych  (Przeczytany 4050 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Agnieszka Kudełka

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 18
I Kongres Archiwów Społecznych
« dnia: Grudzień 15, 2015, »
Na łamach tego Forum zapowiadałam już I Kongres Archiwów Społecznych, który odbył się 24 października w Warszawie, a był zorganizowany przez Ośrodek KARTA we współpracy z gospodarzem miejsca ? Muzeum POLIN. Uczestniczyło blisko 200 osób, w tym 140 archiwistów społecznych z całej Polski, przedstawiciele Kancelarii Senatu RP, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych, pracownicy archiwów państwowych, bibliotek publicznych, muzeów, państwowych i samorządowych instytucji kultury, instytucji naukowych.

"Było to wydarzenie o randze historycznej, które zapoczątkowuje nowy etap w rozwoju polskich archiwów społecznych." - cytuję www.archiwa.org.

Kongres już za nami. Tutaj zespół projektu "Stabilizacja archiwistyki społecznej w Polsce", działający w Ośrodku KARTA, opublikował tutaj szczegółową relację z Kongresu: http://archiwa.org/as_kongres.php.

Tutaj można obejrzeć nagrania w wersji skróconej, z wywiadami uczestników, oraz pełnej:
https://www.youtube.com/watch?list=PLwE7YlRPJycwbvnUfFw3u7poeu1U8vzJW&v=RroPXZTzkNo

Szczególnie interesujący jest panel o współpracy archiwów społecznych z państwem:
https://www.youtube.com/watch?v=d7D7xPz8MSc&list=PLwE7YlRPJycwbvnUfFw3u7poeu1U8vzJW&index=2

Niedługo pojawi się transkrypcja tych wypowiedzi, którą również tutaj opublikuję.
Do przeczytania!

Offline Anna Sobczak

 • starszy(a) archiwista(ka)
 • ****
 • Wiadomości: 460
  • LinkedIn
Odp: I Kongres Archiwów Społecznych
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 20, 2015, »
A czy możecie wrzucić do sieci również broszurę, o której tyle się mówi?

Szczególnie interesuje mnie definicja "archiwów społecznych".
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Agnieszka Kudełka

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 18
Odp: I Kongres Archiwów Społecznych
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 12, 2016, »
Niestety aktualnie broszura nie jest udostępniona w wersji pdf, pewnie po wyczerpaniu zapasów to zrobimy, o ile nie będzie obostrzeń prawnoautorskich.

Definicję można natomiast przeczytać tutaj: http://archiwa.org/as_definicja.php.

Pozdrawiam serdecznie ;)

Offline Agnieszka Kudełka

 • słuchacz(ka)
 • Wiadomości: 18
Odp: I Kongres Archiwów Społecznych
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 12, 2016, »
Tematem I Kongresu Archiwów Społecznych było m.in. utworzenie i działalność sieci archiwów społecznych. Dla zainteresowanych, archiwa społeczne łączą się w sieć z własnym regulaminem.

"Sieć Archiwów Społecznych ma za zadanie wzmocnić i aktywować istniejące już więzy współpracy między organizacjami prowadzącymi archiwa społeczne oraz reprezentować środowisko na zewnątrz. Regulamin dla członków Sieci określa cele i zadania Sieci, warunki przynależności, prawa i obowiązki członków oraz definiuje zakres działań oraz tryb podejmowania decyzji ważnych.

Regulamin Sieci Archiwów Społecznych powstawał w konsultacji ze środowiskiem archiwów społecznych. Pierwsza jego wersja została wypracowana po spotkaniu przedstawicieli 17 organizacji pozarządowych, którzy zgłosili się w odpowiedzi na apel Ośrodka KARTA, by wspólnie wypracowywać ważne dla archiwistyki społecznej dokumenty. Następnie, w czerwcu 2015 tekst ogłoszono na forum.archiwa.org. Regulamin został uroczyście przyjęty na I Kongresie Archiwów Społecznych przez około 150 przedstawicieli AS-ów z całej Polski."

Treść Regulaminu Sieci Archiwów Społecznych i formularz-deklaracja chęci przystąpienia do sieci archiwów społecznych znajduje się pod tymi linkami: http://archiwa.org/as_siec.php oraz http://archiwa.org/as_siec.php?menu2=Formularz.

I jeszcze jedna ważna informacja. Archiwa społeczne, wzorując się na archiwach państwowych, wypracowały Kartę Zasad Archiwów Społecznych.

"Karta Zasad Archiwów Społecznych powstała w 2015 roku. Jest ona rodzajem deklaracji ideowej, płaszczyzną identyfikacji środowiska i określenia standardów działania jego podmiotów. Określa misję i zadania AS-ów, rodzaj ich relacji z ludźmi (zarówno ofiarodawcami zbiorów, jak i osobami korzystającymi z nich), z otaczającymi je społecznościami, z państwem (także przez odróżnienie ich od archiwów państwowych), samorządem czy organizacjami pozarządowymi; ustala priorytety całego tego ruchu. Działa przez to dla jego wzmocnienia, a ponadto jest rodzajem samookreślenia się danego AS-a, potwierdzeniem jego dążenia do najwyższych standardów pracy.

To rodzaj wzajemnej rekomendacji całego środowiska dla archiwów społecznych, które zgłosiły akces do ruchu i złożyły deklarację woli kierowania się zasadami, które uznawane są za wspólne.

Podpisać ją mogą organizacje identyfikujące się z ideą archiwistyki społecznej.

W Polsce działa prawie pół tysiąca archiwów społecznych, ale każde z nich jest inne ? pod względem tematu zainteresowań, sposobu działania, typu zbiorów. Łączy je jednak pasja i poczucie odpowiedzialności za zgromadzony zasób."

Link do Karty Zasad Archiwów Społecznych i formularza-deklaracji woli przyjęcia i stosowania Karty Zasad w archiwum społecznym: http://archiwa.org/as_karta_zasad.php.