Autor Wątek: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt  (Przeczytany 3648 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
"Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« dnia: Lipiec 04, 2014, »
Rzeczowy wykaz akt, jak sama nazwa wskazuje, powinien ujmować działalność danej jednostki organizacyjnej w podziale rzeczowym. Nie powinny zatem w takim wykazie występować hasła, które nie wynikają z tego rzeczowego podziału. Przynajmniej tak mi się wydaje. Natomiast w naszym wykazie akt istnieją hasła typu: dokumentacja kancelaryjno-manipulacyjna, wtórniki pism, pisma przewodnie czy pozostała dokumentacja (to ostatnie hasło występuję kilkakrotnie przy różnych zagadnieniach). Mam też problem z hasłami typu: współpraca z ... (np. sądami i prokuratorami czy ministerstwami - u nas zresztą kilka ministerstw ma swoje odrębne numery). Przecież te symbole klasyfikacyjne nie wynikają z podziału rzeczowego. Zwłaszcza hasła typu: pismo przewodnie wynikają z podziału na rodzaj dokumentacji.
W związku z moim wywodem mam zapytanie - czy w Waszych rzeczowych wykazach akt też występują podobne hasła. No i co myślicie na ten temat?

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 04, 2014, »
Już myślałam, że wykaz akt w mojej instytucji, delikatnie mówiąc, nie przystaje do rzeczywistości. Ale to, o czym piszesz, to już zupełny dziwoląg ??? W swoim wykazie, przy aktualizacji, dodałam przy niektórych głównych hasłach "Korespondencja w innych sprawach" - czasami pojawia się sprawa, której nijak nie da się przyporządkować do innych haseł.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 22, 2014, »
a mnie obowiązuje jrwa z rozporządzenia PRM z 18 stycznia 2011 i dzięki bogu niby jest możliwość jego rozbudowy ale może to zrobić tylko prezes rm rozporządzeniem :)

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 23, 2014, »
Hmm, a czy od mniej więcej początku tego roku nie ma przypadkiem możliwości dodawania, po uzyskaniu zgody ze swojego AP, klas końcowych w jwra z 2011 roku? Gdzieś chyba słyszałem/czytałem, że taka zmiana miała być wprowadzona.

Prawda to azaliż czyliż fałsz?

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 23, 2014, »
Nic mi o takiej możliwości nie wiadomo... zatem raczej fałsz

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: "Nierzeczowe" hasła w rzeczowym wykazie akt
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 23, 2014, »
JRWA z 2011 r. zostały wprowadzone rozporządzeniem PRM i tylko w drodze nowelizacji tegoz rozporządzenia mogą zostać zmienione. Wprawdzie par. 4 ust. 3 brzmi:
Cytuj
Jeżeli w działalności podmiotu pojawią się nowe zadania, klasy w wykazie akt odpowiadające tym zadaniom wprowadza się przed pojawieniem się dokumentacji związanej z realizacją tych zadań.
zaś par. 4 ust. 9 stwierdza, że :
Cytuj
Wolne klasy wykazu akt mogą być wykorzystane przez podmioty do dodania nowych klas
jednak, zgodnie z Informacją nr 5 NDAP z 11.04.2011 pozostawienie przepisów § 4 ust. 3 i 9 wiąże się jedynie z ukierunkowaniem sposobu przeprowadzenia ewentualnej nowelizacji rozporządzenia w zakresie dokonywania zmian w JRWA, a nie daniem możliwości, by takie zmiany wprowadzał kierownik danego podmiotu.