Autor Wątek: Projekt aktu normatywnego - postępowanie z dokumentacją (np. reorganizacja)  (Przeczytany 3851 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
W instytucie naukowym, w którym pracuje, nie ma zwyczaju sporządzania protokołu zdawczo-odbiorczego przy przekazywaniu/przejmowaniu obowiązków służbowych, przekazywaniu dokumentacji następcy w przypadku odejścia pracownika z pracy, na emeryturę itp. Wiem, że w latach 70. i 80. było to praktykowane i bardzo dobrze. Chciałabym, żeby ta praktyka wróciła, by wiedzieć, kto co przejmuje, dla zachowania porządku.
Zastanawiam się, w jaki sposób to przeforsować. Myślę, żeby przygotować projekt zarządzenia Dyrektora ze wzorem protokołu zdawczo-odbiorczego, tylko że nie wiem, od czego zacząć. Jak mówiłam, z tego co wiem w instytucie nie zostały wydane akty normatywne poruszające problematykę, więc w zasadzie nie wiem, na co się można powołać, na jakieś inne przepisy.
Czy w Waszych instytucjach taka praktyka jest powszechna i czy ktoś mógłby podzielić się treścią takiego dokumentu?

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Może na początek warto rozważyć zmianę regulaminu organizacyjnego i dodanie kolejnego w nim rozdziału/paragrafu, np. przekazywanie i przejmowanie obowiązków na stanowiskach służbowych, gdzie można opisać tryb (komisyjny, osobisty??), sposób i terminy przekazywania obowiązków. Można dodać załącznik zawierający np. wzór protokołu zdawczo-odbiorczego.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
A nie ma takich zapisów w instrukcji kancelaryjnej? Tam są zapisy dotyczące postępowania w przypadku reorganizacji lub likwidacji. Ja u siebie dodałem także zapis o postępowaniu w przypadku odejścia pracownika i przekazywaniu spraw następcy.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Jest taki zapis. Problem w tym, że pracownicy nie stosują się do tego, ba, w ogóle, póki co, nie przestrzegają instrukcji. Stosowanie się do regulaminu organizacyjnego, gdzie jest zapis, że kierownicy komórek org. mają dbać o to, by podwładni stosowali się do PKA i archiwizowali terminowo dokumentację, też pozostawia wiele do życzenia.
Chciałam w takim zarządzeniu podkreślić konieczność postępowania (protokoły zd.-odb.) w przypadku reorganizacji/likwidacji/zmiany stanowiska/przejścia na emeryturę itd.
Mam wrażenie, że problem tkwi w braku nadzoru nad wykonywaniem obowiązków służbowych przez pracowników, ale to już trochę inny temat... :(

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Jeśli nie stosują się do zapisów jednego aktu normatywnego, skad pewność że zastosuja sie do nowego? Moim zdaniem zamiast mnożyć kolejne zarządzenia należy wyegzekwować przestrzeganie tych już istniejących.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Jeśli w Twojej instytucji nie przestrzega się zapisów instrukcji kancelaryjnej, to masz bardzo poważny problem. Faktycznie, mnożenie kolejnych bytów prawnych nie ma sensu. A tak przy okazji - jeśli jesteś archiwistą, przejmuj się raczej swoimi zadaniami związanymi z prowadzeniem archiwum zakładowego, a nie próbuj zbawiać reszty.