Autor Wątek: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych  (Przeczytany 5309 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« dnia: Kwiecień 12, 2014, »
Jak wygląda nadzór archiwalny nad działalnością archiwów wyodrębnionych? Kto go wykonuje? Czy w jego zakres wchodzą te same czynności, które wykonują archiwa państwowe wobec archiwów zakładowych?

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 12, 2014, »
Myślę, że to zależy, o jakich archiwach wyodrębnionych mówimy. Na pewno inaczej to wygląda w przypadku archiwum Sejmu, czy Senatu, które opiekują się jedną instytucją. W przypadku MON-u jest całkiem podobnie jak w AP. Nadzór nad kształtowaniem narastającego zasobu archiwalnego w instytucjach podległych ministrowi obrony narodowej realizuje wojskowa sieć archiwalna. Poprzez nadzór nad biurowością (opiniowanie i zatwierdzanie wykazów akt) oraz nadzór nad brakowaniem dokumentacji niearchiwalnej. W jednostkach organizacyjnych podległych MON-owi nie istnieje coś takiego jak archiwa bieżące, cała dokumentacja do czasu przekazania do archiwum (A)/zniszczenia (B) przechowywana jest w kancelariach. Archiwiści z nadzoru prowadzą także szkolenia z zakresu biurowości dla pracowników podległych jednostek.
Zarządzenie Nr 42/MON z dnia 19 grudnia 2013 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej lub przez niego nadzorowanych:  http://www.dz.urz.mon.gov.pl/zasoby/dziennik/pozycje/tresc-aktow/pdf/2013/12/Poz._368_zarz._Nr_42.pdf
Polecam zajrzeć też na strony internetowe archiwów wojskowych
PS Mam nadzieję, że dobrze zrozumiałem pytanie, pierwszy raz zabrałem głos na IFAR ?

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 490
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 12, 2014, »
W wojskowej sieci istnieje jednak grupa archiwów z powierzonym zasobem (wojskowe uczelnie, instytuty naukowe). Nadzór nad nimi w kwestiach archiwalnych sprawuje dyrektor CAW. W przypadku typowych jednostek wojskowych nadzór sprawują dyrektorzy właściwych archiwów wojskowych np. w Oleśnicy lub w Toruniu. 

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 13, 2014, »
A jak działalność wojskowej sieci archiwalnej ma się do przepisów prawa, które mówią, że co najmniej po 50 latach od wytworzenia materiały archiwalne mają być przekazywane do archiwum państwowego?
Po drugie, interesuje mnie jeszcze kwestia funkcjonowania archiwów podległych ministrowi spraw wewnętrznych.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 490
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 13, 2014, »
w wojskowej sieci archiwów funkcję odpowiadającą AP pełni CAW

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 14, 2014, »
OK, to rozumiem. Proszę natomiast o odniesienie się do faktu, że wojskowa sieć archiwalna działa po prostu niezgodnie z prawem, czyli nielegalnie.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 490
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #6 dnia: Kwiecień 14, 2014, »
przytocz podstawę prawną, która o tym świadczy

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Nadzór archiwalny archiwów wyodrębnionych
« Odpowiedź #7 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
Wg ustawy archiwalnej archiwa wyodrębnione co najmniej po 50 latach od wytworzenia materiałów arch. powinny je przekazać do archiwum państwowego o charakterze centralnym, tj. AAN. CAW tego nie robi, czyli działa niezgodnie z prawem. Pozostaje jeszcze jedno pytanie: czy robią to inne archiwa wyodrębnione? Z tego, co wiem, nie.