Autor Wątek: Udostepnienie synowi dokumentacji ojca  (Przeczytany 4041 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline regalus01

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Udostepnienie synowi dokumentacji ojca
« dnia: Kwiecień 01, 2014, »
Witam serdecznie,
borykam się z następującym problemem dotyczącym udostępniania: w moim archiwum znajduje się spora grupa dokumentacji osobowo płacowej odziedziczonej po poprzedniku prawnym. Niedawno zwrócił się do nas pan, który prosi o udostępnienie akt osobowych oraz kartotek swojego nieżyjącego już ojca. Argumentuje to tym, ze jego ojciec był represjonowany politycznie i powyższe akt są mu potrzebne do prowadzonego postępowania sądowego. Nie za bardzo wiem, czy możemy się zgodzić na udostępnienie tej dokumentacji. Proszę o radę, jak postąpić.
« Ostatnia zmiana: Kwiecień 02, 2014, wysłana przez Robert »

Offline regalus01

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: Udostepnieniesynowi dokumentacji ojca
« Odpowiedź #1 dnia: Kwiecień 01, 2014, »
Prawidłowy tytuł wątku to: "Udostępnienie synowi dokumentacji ojca"

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udostepnieniesynowi dokumentacji ojca
« Odpowiedź #2 dnia: Kwiecień 02, 2014, »
a jaka to instytucja/firma że macie wątpliwości ???


Offline regalus01

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: Udostepnieniesynowi dokumentacji ojca
« Odpowiedź #3 dnia: Kwiecień 02, 2014, »
Państwowa jednostka organizacyjna. Prosiłbym jednak o odpowiedź, a nie o odpowiadanie pytaniem na pytanie. Jeśli masz Sirlisie opracowaną jednoznaczną ścieżkę postępowania, a przy tym nie masz żadnych wątpliwości, to proszę o informację.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Udostepnienie synowi dokumentacji ojca
« Odpowiedź #4 dnia: Kwiecień 02, 2014, »
nie mam opracowaną ścieżkę postępowania, to nie moja działka wg mnie dokumenty są dla ludzi więc czemu nie dać wglądu/dać wypisy tychże akt. Pytałem się o nazwe/typ instytucji ponieważ sądzę że dla kogoś bardziej kompetentnego niż ja pomoże to przy odpowiedzi

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Udostepnienie synowi dokumentacji ojca
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 13, 2014, »
Ochrona danych osobowych nie dotyczy osób nieżyjących, więc można udostępnić akta osobowe takiej osoby każdemu, kto wykaże jakiś ważny dla niego powód, nawet osobie niespokrewnionej.
Chyba że jakieś inne przepisy zakazują udostępniania akt osobowych tej konkretnej osoby - nie napisałeś, w jakiej instytucji te akta są przechowywane, np. w wojsku czy policji mogą być jakieś odrębne przepisy.   
Ale w wypadku "zwykłych" akt osobowych pracownika jakiegoś urzędu żadne przepisy nie zabraniają ich udostępniania (poza ustawą o ochronie danych osobowych).