Autor Wątek: szkolenia dla pracowników  (Przeczytany 9889 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
szkolenia dla pracowników
« dnia: Marzec 05, 2014, »
Jestem właśnie świeżo po prowadzeniu szkolenia dla pracowników jednostki i chciałam się zapytać, czy Wy, drodzy Forumowicze, również prowadzicie szkolenia z zakresu stosowania przepisów kancelaryjno-archiwalnych w Waszych urzędach? Jakie macie doświadczenia i jaki jest odzew na takie przedsięwzięcia? U nas zrobilismy tak, że to obowiązkowe dla wszystkich i ustaliliśmy trzy terminy do wyboru. Na pierwszym było tak około 25% wszystkich pracowników, więc rokowania są dobre  :) Poruszyliśmy (ha, dobre! poruszyłam) podstawowe kwestie związane z zakładaniem spraw i ich prowadzeniem, doborem klas z rwa i przygotowaniem akt do przekazania do archiwum. Tu i tam dostrzegłam ziewy i słyszałam pomrukiwania, ale raczej wyszło dobrze. A Wy traktowani jesteście poważnie, jeśli już takie szkolenia prowadzicie? Jestem ciekawa Waszych doświadczeń w tym zakresie.
Pozdrawiam!

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 05, 2014, »
Ha, dla mnie to aktualny temat. Pracuję w instytucie naukowym, więc specyfika pracy jest zupełnie inna. To orka na ugorze, dlatego ja nie podejmuję się przeprowadzić szkolenia - szukam kompetentnego szkoleniowca, a o to trudno, jeśli chodzi o klarowanie pracownikom naukowym, o co chodzi z archiwizowaniem. Już się tego boję - przewiduję, że po pierwsze zjawi się garstka ludzi, po drugie przyjdą z nastawieniem: ale o co w ogóle chodzi, po co to robić itd., a po trzecie możliwe, że przepisy kanc.-archiwalne nadal będą martwe ::)

Przy okazji - czy ktoś wie, jaka instytucja w Warszawie ma doświadczenie w szkoleniach pracowników naukowych?


Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 05, 2014, »
U mnie odzew jest duży, bo jest zawsze lista obecności ;) Po szkoleniu zazwyczaj są jeszcze jakieś pytania - zwłaszcza wtedy, jak ktoś bierze się za archiwizację teczek lub ma problemem z odpowiednią klasyfikacją i kwalifikacją pism. Cieszę się, że coś tam ludziom w głowie zostaje lub uda się jakieś kwestie wyjaśnić :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #3 dnia: Marzec 05, 2014, »
Bardzo ciekawe. Jako archiwiści sami wyszliście w inicjatywą takich szkoleń i bez problemu uzyskaliście akceptację przełożonych. U mnie też przydałoby się przeprowadzenie takiego szkolenia dlatego jestem ciekaw jak podejść do tego zagadnienia.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #4 dnia: Marzec 06, 2014, »
EwelinaP, piszesz, że były 3 terminy do wyboru. Czy na jednym spotkaniu omówiłaś wszystko, co potrzeba i ile trwało takie spotkanie? Dało się to zrobić w tak krótkim czasie?
U mnie jest ok. 50 pracowników. Zastanawiam się, ile czasu zaplanować dla szkoleniowca i jak to zorganizować, biorąc pod uwagę, że co chwila jakiś naukowiec wyjeżdża. Twardy orzech do zgryzienia...

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #5 dnia: Marzec 06, 2014, »
Bardzo ciekawe. Jako archiwiści sami wyszliście w inicjatywą takich szkoleń i bez problemu uzyskaliście akceptację przełożonych. U mnie też przydałoby się przeprowadzenie takiego szkolenia dlatego jestem ciekaw jak podejść do tego zagadnienia.
Ja w zeszłym roku rozmawiałam z Dyrekcją, przedstawiłam problem polegający na tym, że pracownicy nie mają pojęcia o obowiązku archiwizowania, prowadzenia spraw, posługiwaniu się JRWA itd. Wstępnie dostałam zgodę. To zależy od Dyrekcji (czy zgodzi się ponieść pewnie niemałe koszty, jeśli zleci się komuś z zewnątrz przeprowadzenie szkolenia), ale trzeba uzmysłowić problem. Bo to jest według mnie duży kłopot, jeśli ludzie nie robią czegoś na bieżąco.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #6 dnia: Marzec 06, 2014, »
Faktycznie organizacja szkolenia poprzedzona była rozmowami z szefową i próbą uzmysłowienia, jak ważnym zagadnieniem jest prawidłowe postępowanie z dokumentacją w ogóle (nie tylko archiwizacja). Szkolenie takie trwa nie dłużej niż godzinę, bo nie oszukujmy się, nie jest to temat chodliwy i szczególnie porywający  ;) skupiłam się na rozporządzeniu z 18 stycznia 2011 roku i na trzech podstawowych elementach - ia, jrwa i ik. Wydaje mi się, że podałam to wszystko w prostej i przystępnej formie. Oczywiście prezentacja musiała być. A w prezentacji kilka rzeczy, które miały na celu rozładowanie atmosfery, czy też spowodowanie miłego skojarzenia (np. jako tło każdego slajdu - X z serialu "Archiwum X"), czy jakieś obrazki. W przypadku postępowania z dok. w programie do obiegu dokumentacji konieczne były Print Screeny z wykonywania poszczególnych operacji. Do tego materiały ze szkolenia w postaci wydruku prezentacji (już bez tła i śmiesznych obrazków, żeby się nikt nie czepiał). Tak na prawdę jednak najważniejsza jest postawa szefostwa. Jeśli oni widzą potrzebę krzewienia wiedzy, to już połowa sukcesu. Druga połowa, to takie przedstawienie tematu, dzięki któremu pracownicy zyskają przekonanie, że: 1) to wcale nie jest takie straszne, 2) prawidłowe stosowanie przepisów ułatwi pracę i życie. No i stawiajmy sobie realne cele - szkolenie jest obowiązkowe dla wszytkich, ale sukcesem będzie jeśli przyjdzie 75%, jeszcze większym, jak 50% z tych 75 zapamięta i wcieli zdobytą wiedzę w życie. Wreszcie za sukces poczytuję też sobie, że nikt na moim szkoleniu nie zasnął  ;D

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #7 dnia: Marzec 06, 2014, »
U mnie również inicjatywa wyszła z archiwum. Przeszkalani z archiwizacji są również nowi pracownicy a także, w mniejszym zakresie, stażyści, którym przypada archiwizacja - wtedy zapraszam ich do siebie i przekazuję najważniejsze wiadomości.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #8 dnia: Marzec 06, 2014, »
         Ja nie prowadzę szkoleń grupowych, w przypadku stażystów zatrudnianych przy porządkowaniu akt, krótko ich  szkolę, w innych  przypadkach jestem do dyspozycji i udzielam indywidualnych  pouczeń, informacji, wyjaśnień  w  jakichś  trudnych  przypadkach.
Tak ogólnie, nie ma większego  problemu, ale zdarza się... i wtedy -  '' w praniu '' najlepiej się szkoli.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #9 dnia: Marzec 07, 2014, »
EwelinaP, jeszcze jedno pytanie: czy przewidziałaś w szkoleniu trochę czasu na jakieś podstawowe ćwiczenia dla pracowników, coś z praktyki?

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #10 dnia: Marzec 10, 2014, »
Jestem realistką i uważam, że naraziłabym się na śmieszność, niestety. Choć oczywiście myślałam o takim rozwiązaniu. Z tym, że wtedy musiałabym przeznaczyć na szkolenie dużo więcej czasu, a dostałam odgórną dyspozycję, żeby się zmieścić w godzinie (!). Wyrobiłam się na szczęście, a praktyczne zajęcia mamy z pracownikami każdego dnia  :)

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #11 dnia: Marzec 10, 2014, »
Może jak te same osoby notorycznie zadają Ci podobne pytania, to umów się z nimi na osobności (argument, że najlepiej jest wytłumaczyć osobiście i pokazać, bo przez tel można się nie zrozumieć działa ;)) i wtedy spróbuj przekazać im niezbędną wiedzę. W moim miejscu pracy często jest problem z opisem teczki - niby jest wzór, niby jest zdjęcie teczki ale niektórzy jakoś nie rozumieją tego i lubią jak się z nimi zrobi jeden opis. Będzie wtedy teoria z praktyką :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #12 dnia: Marzec 16, 2014, »
Przyszłych archiwistów powinno się uczyć tego jak należy prowadzić szkolenia, a sama konieczność przeprowadzania szkoleń powinna być wpisywana do instrukcji kancelaryjnych. Szkolenia powinny zawierać element praktyczny i powinny być prowadzone regularnie, wręcz wpisywane w roczny harmonogram prac az.
Jarek Orszulak

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: szkolenia dla pracowników
« Odpowiedź #13 dnia: Marzec 17, 2014, »
AMEN!  ;D