Autor Wątek: Opracowywanie akt osobowych  (Przeczytany 21686 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #15 dnia: Kwiecień 13, 2014, »
A wkładanie w koperty wynika z jakiś przepisów prawnych, czy po prostu praktyki archiwalnej?

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #16 dnia: Kwiecień 14, 2014, »
Tak, z przepisów - rozporz. z 18.01.2011, ale ten przepis tyczy się archiwów zakładowych, które podlegają temu rozporządzeniu. Jednak, jak zauważyłem, z tego rozporz. korzystaja instytucje, które muszą mieć instrukcje kancelaryjną,jrwa i instr. archiwalną. Zatem te przepisy można traktować jako zbiór dobrych praktyk;) Jednak dla formalności odpowiednie przepisy  o możliwości przekazywania w akt os. w kopertach powinny znaleźć się normatywach przygotowanych przez Pana instytucje.

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #17 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
A można by podać bardziej szczegółowo, na podstawie jakiego przepisu rozporządzenia z 2011 r. należy archiwizować akta osobowe w kopertach, bo jakoś nie mogę tego znaleźć.

Offline inka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 162
  • Płeć: Kobieta
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #18 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
A można by podać bardziej szczegółowo, na podstawie jakiego przepisu rozporządzenia z 2011 r. należy archiwizować akta osobowe w kopertach, bo jakoś nie mogę tego znaleźć.

par. 15, ust. 4, pkt. 1, lit. e. IA z 2011 r.,

z tym, że tam jest mowa o tym, iż dopuszcza się zastosowanie kopert w przypadku akt osobowych, ale powinny być w teczkach wiązanych bezkwasowych

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #19 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
Dopuszcza się, czyli albo w teczkach albo w kopertach

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #20 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
Obowiązujące przepisy dopuszczają przekazywać dokumentację w kopertach albo w teczkach aktowych. Nie dopuszcza się skoroszytów, poszytów, fascykuł etc., czyli tego wszystkiego, co nie sprzyja przechowywaniu dokumentacji aktowej w okresie dłuższym niż 10 lat...

Offline GAP1

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 385
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #21 dnia: Kwiecień 15, 2014, »
Zapisy zapisami, a u nas archiwizuje się zarówno kat. arch. powyżej B10, jak też A w badziewnych teczkach. O teczkach bezkwasowych to nie wiem, czy większość personelu naszego archiwum w ogóle słyszała. Przesadziłem, słyszeć, to pewnie słyszała, ale nigdy nie widziała. Za to akta osobowe są przyjmowana w takiej postaci, w jakiej są prowadzone w kadrach. Niestety.

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #22 dnia: Kwiecień 16, 2014, »
Warto próbować ;). U mnie rozpętała się prawdziwa burza kiedy zacząłem wymagać od kadr przestrzegania zapisów IK, ale opłaciło się... Panie podjęły próbę klasyfikacji dokumentacji bieżącej i nawet coś tam im wyszło ;D

Offline hurin

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #23 dnia: Kwiecień 28, 2014, »
Od niedawna pracuje w archiwum jednej z jednostek samorządowych i aktualnie porządkuje akta osobowe. Dziś w "zarchiwizowanych" przez "profesjonalną firmę" przed laty teczkach opisanych "Umowy,aneksy" oznaczonych kategorią B50 odnalazłem umowy o pracę, umowy zlecenia oraz umowy o dzieło- wszystko razem ułożone w jako takim porządku chronologicznym. Sęk w tym, że wedle mojej wiedzy nie tak to powinno wyglądać, gdyż są to i różne klasy i kategorie. Dodatkowo wydaje mi się , iż umowy o pracę powinny znajdować się w aktach osobowych, zwłaszcza, że pracownicy(dziś już byli pracownicy) teczki takie posiadają i stwierdzam, iż są niekompletne (świadectwo pracy dowodzi dłuższego okresu zatrudnienia a umowa o pracę w teczce tylko części). Proszę o radę, gdyż już tracę orientację czy ja się mylę we wszystkim czy coś tu nie gra:)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #24 dnia: Kwiecień 29, 2014, »
Umowy o pracę - do akt osobowych
Umowy cywilnoprawne (zlecenie, o dzieło) do właściwych klas z JRWA. Powinieneś mieć odrębne klasy dla umów ze składką ZUS (B50), oraz bez składki (B10 - w niektórych wykazach wciąż B5).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #25 dnia: Luty 08, 2018, »
Cytuj
Zmiany w prowadzeniu akt osobowych od 2018 r.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiany-w-prowadzeniu-akt-osobowych-od-2018-r

i jeszcze
Cytuj
http://kadry.infor.pl/tematy/akta-osobowe/
prawy obrońca lewego słupka

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #26 dnia: Luty 09, 2018, »
Cytuj
Zmiany w prowadzeniu akt osobowych od 2018 r.

Zobacz więcej: https://poradnikprzedsiebiorcy.pl/-zmiany-w-prowadzeniu-akt-osobowych-od-2018-r

i jeszcze
Cytuj
http://kadry.infor.pl/tematy/akta-osobowe/

Nie wydaje się wam, że w artykule jest błąd? Ostatnie zdanie: "Dokumentację pracowników zatrudnionych przed 1 stycznia 1999 r. pracodawca będzie nadal przechowywał przez 50 lat". Chyba powinno być "przed 1 stycznia 2019 r."? ???

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #27 dnia: Luty 09, 2018, »
Nie ma żadnego błędu. Zmiany w przepisach wprowadzają cezurę - mają zastosowania do akt osobowych pracowników zatrudnionych po 31 grudnia 1998 r.

Offline Dory

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 383
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #28 dnia: Luty 09, 2018, »
Ok, dzięki.

Offline Forumowicz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 111
Odp: Opracowywanie akt osobowych
« Odpowiedź #29 dnia: Kwiecień 12, 2023, »
Umowy o pracę - do akt osobowych
Umowy cywilnoprawne (zlecenie, o dzieło) do właściwych klas z JRWA. Powinieneś mieć odrębne klasy dla umów ze składką ZUS (B50), oraz bez składki (B10 - w niektórych wykazach wciąż B5).

A jaki znak sprawy nadaje się umowom o pracę dla poszczególnych pracowników?
Rozumiem, że symbol komórki organizacyjnej, symbol klasyfikacyjny i na końcu pełny rok, ale mam problem z numerem sprawy - czy jeśli pracownik ma kilka umów na czas określony powinny być one traktowane jako jedna sprawa czy osobne?