Autor Wątek: Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?  (Przeczytany 9475 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Wirusek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?
« dnia: Kwiecień 28, 2005, »
Drodzy Forumowicze!

Proszę Was o pomoc w bardzo pilnej sprawie-

1. Jaka jest procedura założenia/powołania archiwum zakładowego sądu rejonowego?
2. Jakie są podstawy prawne?
3. Jakie jest miejsce archiwum sądu w strukturze organizacyjnej?

Czy ktoś spotkał się z podobnymi problemami? Będę wdzięczny za jakiekolwiek wskazówki.
« Ostatnia zmiana: Styczeń 24, 2010, wysłana przez Jarek »

Dominik

  • Gość
Archiwum Zakładowe w Sądownictwo
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 04, 2005, »
Witam
Podstawę prawną założenia archiwum w Sądownictwie znajdziesz w "Instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w resorcie sprawiedliwości". Stanowi ona załącznik do Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z 30 grudnia 1985 r.
Inne akty prawne pomocne w działalności archiwum w Sądzie to:
- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 12 grudnia 2003 r. w sprawie organizacji i zakresu działania sekretariatów sądowych oraz innych działów administracji sądowej
- Rozporządzenie Ministra Kultury z 16 września 2002 r. w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 marca 2004 r. w sprawie archiwizowania akt spraw sądowych

Jeżeli coś pominąłem dodajcie.

Pozdrawiam

Offline wkurzony

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 11
Odp: Archiwum Zakładowe w Sądownictwo
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 22, 2011, »
Witam
Podstawę prawną założenia archiwum w Sądownictwie znajdziesz w "Instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych w resorcie sprawiedliwości". Stanowi ona załącznik do Zarządzenia Ministra Sprawiedliwości z 30 grudnia 1985 r.

czy aby ten akt jest nieaktualny?

Lex wyrzuca mi go jako akt archiwalny. Ale nie podaje, od kiedy i co go zastąpiło. Wie ktoś coś na ten temat?

Offline krzysztof pietrzak

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 06, 2012, »
Tutaj masz link do strony gdzie jest to rozporządzenie:
http://www.saws.pl/asp/pliki/Przepisy/1985-8-55.pdf

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 19, 2012, »
Przez jakiś czas na stronie SAWSu ta instrukcja również oznaczona była jako nieaktualna co mnie dziwiło, najwidoczniej ktoś spojrzał w LEXa i zrobił co LEX powiedział.

Być może komuś się pomyliło z zarządzeniem Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 grudnia 2010r. w sprawie ustalenia instrukcji kancelaryjnej Ministerstwa Sprawiedliwości i jednolitego rzeczowego wykazu akt w Ministerstwie Sprawiedliwości.
(Dz.Urz.Min.Spraw. z 2011r. nr 2 poz. 10) ale ten akt prawny, co można poznać nawet po pobieżnej jego lustracji, jest przeznaczony tylko dla Ministerstwa, nie zaś jednostek "terenowych".

Tak czy inaczej wyżej zacytowana instrukcja jest aktualna aczkolwiek trwają prace nad jej zmianą od bodajże 2009 roku ;x

Offline madlib

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 6
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2014, »
Witam wszystkich,
od marca zaczynam staż w Sądzie Rejonowym. Staż ten będę odbywać w archiwum zakładowym tej instytucji. W związku z tym chciałbym się podszkolić w zakresie aktów normatywnych regulujących pracę archiwów zakładowych w sądach rejonowych. Poszukując tych materiałów trafiłem na stronę SAWS. Znalazłem tam m. in;

- Zarządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 30 grudnia 1985r. w sprawie archiwów zakładowych w jednostkach organizacyjnych resortu sprawiedliwości,
a także
- Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 5 marca 2004r. w sprawie przechowywania akt spraw sądowych oraz ich przekazywania do archiwów państwowych lub do zniszczenia.

Moje pytanie brzmi: czy wymienione przepisy to aktualne, obowiązujące normatywy regulujące pracę sądowych archiwów zakładowych? Czy zarządzenie z 1985 r. nadal obowiązuje? Proszę o podanie wszystkich ustaw, zarządzeń, z którymi powinienem się zapoznać przed rozpoczęciem stażu na stanowisku archiwisty. Pisałem już do SAWS-u w tej sprawie, leczy chyba nie są zainteresowani pomocą :P Będę wdzięczny za odpowiedzi oraz wszelkie porady i wskazówki z waszej strony.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Archiwum zakładowe w sądzie - jak założyć?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2014, »
Oczywiście wymienione akty normatywne nadal obowiązują. Ponadto przydatne będzie rozp. w sprawie organizacji i działania sekretariatów sądowych. Na stronie SAWS jest komplet przepisów dla sądów.

Troszkę cierliwości, szykujemy się w SAWS do majowej konferencji stąd pewnie brak szybkiej reakcji.   ;)