Autor Wątek: Zmiany w instrukcji?  (Przeczytany 9353 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Zmiany w instrukcji?
« dnia: Luty 04, 2014, »
Czy wprowadzono jakieś zmiany do rozporządzenia z dnia 18 stycznia 2011 roku?
przeglądam różne strony i nie widzę takowych, a coś miało być.

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 04, 2014, »
Moim zdaniem jedyną stroną, jaką warto monitorować szukając zmian do rozporządzenia jest Rządowe Centrum Legislacyjne. Żadne się tam nie pojawiły od początku roku.
Poza tym jest jeszcze strona NDAP, gdzie czasem pojawiają się jakieś wyjaśnienia, jak stosować rozporządzenie, ale chyba nie o tym tu mówimy.
Pozdrawiam!

Offline kalon

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 95
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 04, 2014, »
Dziękuje, :)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 04, 2014, »
Za to powoli ale to bardzo powoli szykują się zmiany w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe...

Offline homo novus

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 125
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 04, 2014, »
Taa... uwierzę jak zobaczę ::)  o nowej ustawie  mówi się odkąd pamiętam, konsultacje takie i owakie . I jakoś nic dotąd z tego nie wyszło :-\   

Berserc

  • Gość
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 05, 2014, »
Za to powoli ale to bardzo powoli szykują się zmiany w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym... Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe...

W takim tempie to raczej nie ma szans, żeby projekt trafił pod głosowania przed końcem kadencji czyli pewnie pójdzie do kosza.... I znowu czekanie ;)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 07, 2014, »
Za to powoli ale to bardzo powoli szykują się zmiany w ustawie o narodowym zasobie archiwalnym... Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe...

W takim tempie to raczej nie ma szans, żeby projekt trafił pod głosowania przed końcem kadencji czyli pewnie pójdzie do kosza.... I znowu czekanie ;)

Ja jestem dobrej myśli

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/69439/69460/69461/dokument101210.pdf

wraz ze zmianami w ustawie, szykuje się też zmiana w rozporządzeniu ws. klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji, przekazywania mat. arch. do archiwów pań i brakowania dok. niearchiwalnej

http://legislacja.rcl.gov.pl/docs//2/69439/69460/69461/dokument101214.pdf

idą zmiany, idą, oby szybko weszły:)

Berserc

  • Gość
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 07, 2014, »
Martwi mnie to, że ministrowie ani nie mieli ochoty wziąć udziału w spotkaniu uzgodnieniowym ani nawet nie mieli żadnych uwag (poza Min. Obrony). Widać takie kwestie nikogo nie obchodzą...

a co do wejścia w życie zmian to pożyjemy, zobaczymy.... Przed projektem i tak jeszcze długa droga w Sejmie. Jedyna nadzieja w tym, że posłowie i senatorowie podobnie jak ministrowie nie będą zainteresowani ;)

Offline Tomciaz

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 52
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 07, 2014, »
Z budową wykazu ładnie zaszaleli. Szykują się wydania A3  ;D

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 10, 2014, »
Mam nadzieję, że wreszcie uda się cały proces przeprowadzić do końca i nowe przepisy wejdą niebawem w życie. Nawet bardzo ładnie to wszystko wygląda.
Potem należałoby się konkretnie zabrać za sądy, bo też od lat słyszymy o konieczności zmian w obowiązujących przepisach dotyczących archiwizacji oraz funkcjonowania archiwów i nic. Zawsze są projekty, uzgodnienia i potem to wszystko gdzieś przepada między MS a NDAP.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #10 dnia: Luty 11, 2014, »
Przejrzałam to co znalazłam na rcl. Moja opinia:
Po diabła - przy pełnym szacunku dla archiwistów z NDAP, majstrujecie przy rwa ? Dotychczasowy z rozp. 18 stycznia 2011 nie jest doskonały. Ale jest ! Każda zmiana to mętlik nie tylko w głowach archiwistów zakładowych, to wprost idealna okazja do zaprowadzenia bałaganu. Dajcie odpocząć dotychczasowemu rwa !!!!!!!!!!!
Jestem za jedną zmianą - umożliwiłabym jednostce organizacyjnej na dodanie klasy IV rzędu za zgodą ap. I to wszystko.
Wszystkim manipulantom i orędownikom zmian dla zmian - Szczęść Boże !

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #11 dnia: Luty 11, 2014, »
Szerka, ja nie jestem absolutnie za wprowadzaniem zamętu, ale zmiany w przepisach z 2011r. są konieczne i nie jest to tylko moja opinia. Uważam, że to rozporządzenie było wprowadzone w pośpiechu i jest po prostu czystą niedoróbką. W rwa brakuje wielu przydatnych haseł (choć za wyrzucenie klasy 07 - współdziałanie, chyba większość z nas jest wdzięcznych). Na dodatek podniesienie kategorii archiwalnych, w niektórych przypadkach wprost bezsensowne... Nie wspominając o zawodzie archiwisty, który w dalszym ciągu sprowadzony jest do roli magazyniera. No bo przecież co dla archiwisty oznacza nadanie mu tytułu koordynatora? Dla urzędników to ważne, już o tym mówiliśmy w innym miejscu, ale dla archiwisty? Ilu z Was jest urzędnikami, a ilu w dalszym ciągu pracownikami obsługi? Nie bójmy się zmian, o ile będą to zmiany na lepsze!  ;)

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #12 dnia: Luty 12, 2014, »
Szerka, ja nie jestem absolutnie za wprowadzaniem zamętu, ale zmiany w przepisach z 2011r. są konieczne i nie jest to tylko moja opinia. Uważam, że to rozporządzenie było wprowadzone w pośpiechu i jest po prostu czystą niedoróbką. W rwa brakuje wielu przydatnych haseł (choć za wyrzucenie klasy 07 - współdziałanie, chyba większość z nas jest wdzięcznych). Na dodatek podniesienie kategorii archiwalnych, w niektórych przypadkach wprost bezsensowne... Nie wspominając o zawodzie archiwisty, który w dalszym ciągu sprowadzony jest do roli magazyniera. No bo przecież co dla archiwisty oznacza nadanie mu tytułu koordynatora? Dla urzędników to ważne, już o tym mówiliśmy w innym miejscu, ale dla archiwisty? Ilu z Was jest urzędnikami, a ilu w dalszym ciągu pracownikami obsługi? Nie bójmy się zmian, o ile będą to zmiany na lepsze!  ;)
Ewelinko !
Rozporządzenie premiera było pisane na kolanie, to fakt. Posiada wiele błędów - też fakt. Ale w końcu wyszło i dało nam kardynalną zmianę, którą ja, jako archiwstka archiwum zakładowego czuję na każdym kroku - z archiwisty do wszystkiego i od wszystkiego stałam się archiwistką na samodzielnym stanowisku pracy. To, że będziemy w obsłudze, że nie zrobią nas urzędnikami - to wszystko wynika z projektu zmian. Nie liczę na cuda, projekt zmian ustawy i rozporządzeń to kosmetyka z jedną manipulacją - jrwa. Dla mnie to jest najważniejsze. Nie cierpię majstrowania przy Konstytucji, nie ścierpię też majstrowania przy naszej (w az) konstytucji jakim jest jrwa. A po drugie, czy zmiana ustawy przyniesie kasę na przygotowanie nas archiwistów zakładowych do powolnego przechodzenia z tradycji na elektronikę ? Czy da kasę Koleżankom i Kolegom z archiwów państwowych, którzy w części będą musieli poszukać sobie nowej pracy - widzę, że planuje się likwidację  niektórych AP ?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Zmiany w instrukcji?
« Odpowiedź #13 dnia: Luty 18, 2014, »
Szerka, doczytaj projekty ze strony RCL - one NIE ZMIENIAJĄ rozporządzenia z 18.01.2011 r., w tym jrwa. Co więcej - dają postulowaną przez Ciebie możliwość wprowadzania zmian w jrwa w urzędach, w których obowiązuje to rozporządzenie.  O co więc właściwie chodzi? Projekt zmian w ustawie nie dotyczy archiwistów zakładowych, nie doszukuj się w projekcie rzeczy których tam nie ma.
Projekty zmian w ustawie i rozporządzeniu w sprawie postępowania z dokumentacją są częściowo kosmetyczne, częściowo wynikają z konieczności korekty niektórych rozwiązań.
Jarek Orszulak