Autor Wątek: archiwista - samodzielne stanowisko pracy  (Przeczytany 10602 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« dnia: Grudzień 06, 2013, »
Rozp. z 18 stycznia 2011 r. jasno określa archiwistę na samodzielnym stanowisku pracy. Doradźcie, jak mam się zachować wobec propozycji zmiany umowy o pracę, w wyniku której zostanę włączony do komórki administracyjnej i zostaną mi powierzone obowiązki prowadzenia az.
Jestem teraz tez koordynatorem czynności kancelaryjnych. Komu wówczas mam podlegać, kierownikowi wydziału czy dyrektorowi ?

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 06, 2013, »
U mnie jest tak: jest wydział z dyrektorem na czele. W wydziale są oddziały z kierownikami na czele. Przed nową IK byłam jako pracownik jednego z oddziałów i moim bezpośrednim przełożonym był kierownik. Po utworzeniu samodzielnego stanowiska pracy moim bezpośrednim przełożonym jest dyrektor wydziału.
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 06, 2013, »
Jeszcze dodam, że jestem i archiwistą, i koordynatorem ck. Pozdrawiam :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 06, 2013, »
Marcia - ja też jestem archiwistą i koordynatorem. Problem dotyczy podporządkowania archiwisty i koordynatora i zarazem zlikwidowania samodzielnego stanowiska pracy - jednym słowem obejście rozp. Premiera z 18 stycznia 2011. Nie miałam jeszcze konkretnej rozmowy, czuję jednak, że coś się święci. Dotychczas moje stanowisko było podporządkowane dyrektorowi, sprawa jasna. W związku z reorganizacją w moim urzędzie, plan moich zwierzchników polega na zmianie mojej umowy o pracę, włączenie mnie do komórki administracyjno-gospodarczej z częściowym powierzeniem obowiązków prowadzenia AZ (dwa dni w tygodniu) i koordynatora. Stanowisko już nie będzie samodzielne, podporządkowana wówczas będę kierowniczce działu. A moje pytanie do forumowiczów brzmi następująco: komu wówczas będę podporządkowana jako archiwista i koordynator czynności kancelaryjnych w urzędzie ? Kierowniczce działu czy dyrektorowi ?

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #4 dnia: Grudzień 16, 2013, »
Marciu!
Czułam, że temat trudny. Cierpliwości - sama tak do siebie mówię, poczekam

Offline Olusia197

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 10
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 15, 2014, »
Dzień dobry. Próbowałam walczyć w identycznej sprawie przy pomocy pism i przepisów. Napisałam do dyrektora naczelnego w bardzo uprzejmej formie, że jest on ustawą zobowiązany do (w naszym przypadku) założenia AZ i jest za nie odpowiedzialny. Zazwyczaj dyrektorzy nie znają ustawy, więc zrobiłam ksero z jej fragmentów i sporządziłam załączniki.
Wszyscy zaskoczeni milczeli ponad miesiąc, po czym .... zmienili regulamin organizacyjny tak, że AZ podlega dyrektorowi administracyjnemu (który w ogóle jak i naczelny, nawet nie liznął nigdy tematu). Zatwierdzili regulamin i schemat, a naczelny jest zadowolony, że scedował odpowiedzialność na kogoś innego.
Uważam, że ustawa jest nad regulaminem, więc zapisy wewnętrzne mają wady, mówię to głośno, ale na razie nic się nie dzieje i podlegam dyrektorowi
Administracyjnemu, który się kompletnie na AZ nie zna i nie zamierza się nauczyć.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 16, 2014, »
Olusiu197 !
Podejrzewam, że w moim przypadku będzie podobnie, właśnie tworzy się nowy Regulamin Organizacyjny. Tylko, że ja się tak szybko nie poddam, potrafię rozgraniczyć archiwum od koordynatora. Archiwum nawet niech podlega pod kierownika sekcji rzeczy niepotrzebnych, dla mnie to rzecz drugorzędna. Ale w sprawach czynności kancelaryjnych będę "niepokoiła" naczelnego.
Nie martw się, że podlegasz administracyjnemu który na archiwum się nie zna albo nie chce się znać. Nie martw się, że traktuje archiwum i Ciebie jako dopust Boży. Rób swoje i nękaj go co chwila sprawami kancelaryjnymi, nie sprawami archiwum. Zobaczysz, po kilku miesiącach będzie inny.
A u mnie wszystko wisi w powietrzu. Myślałam, że coś się rozstrzygnie na przełomie roku. Cisza. Wierchuszka nie wie jak ugryźć temat. Może jak inspektorzy z urzędu wojewódzkiego wpadną i sporządzą protokół zgodności/niezgodności, to dopiero...

evje

  • Gość
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 16, 2014, »
Takie rozwiązania zgodne z rozporządzeniem uwzględniła NDAP: http://www.archiwa.gov.pl/images/stories/Zarzadzaniedokumentacia/12_informacja%20nr%2012.PDF

U mnie jest tak, że archiwum zostało samodzielnym oddziałem z kierownikiem na czele, który jest jednoczenie koordynatorem czynności kancelaryjnych, co oznacza, że działamy zgodnie z wariantem 3 powyższej informacji. Uważam, że wszystko zależy od postrzegania archiwum przez zwierzchników, u nas akurat była wola, chęć, zrozumienie i bez zaangażowania dyrektora administracyjnego, któremu wcześniej bezpośrednio podlegali pracownicy archiwum, nie doszłoby do wydzielenia samodzielnej komórki organizacyjnej.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 17, 2014, »
U mnie w Starostwie zostało tak jak było przed Rozporządzeniem, jestem pracownikiem wydz. organizacyjnego- archiwistą i koordynatorem.

       
   Pozdrawiam wszystkich archiwistów i koordynatorów.

Offline nowy_uzytkownik

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 20
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #9 dnia: Maj 08, 2019, »
Zaraz, zaraz, zaraz... Bo chyba jednak coś mnie ominęło: w takim razie czy ja się dałam nabić w bambuko? Jestem archiwistką, ale również czuwam na obiegiem dokumentów, odpowiednim nadawaniu znaków pism, jestem pod telefonem, jeśli chodzi o nadawanie klas z JRWA (dzwoni cała firma). Czy ja dobrze rozumiem, że pełnię dwie funkcje w jednym stanowisku?

Offline jjdtmrc

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 48
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #10 dnia: Maj 08, 2019, »
Artykuł 2 ust. 3 załącznika 1 do rozporządzenia z 18 stycznia 2011.

Offline archug

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 82
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #11 dnia: Maj 16, 2019, »
Tak jest u mnie /urząd gminy/
archiwista, koordynator kancelaryjny w referacie organizacyjnym - nie jestem jako samodzielne stanowisko
Myślę, że urzędy tak robią by nie dokładać pieniążków lecz obowiązków, w moim przypadku mogę zastąpić jeszcze 3 stanowiska :(

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #12 dnia: Maj 20, 2019, »
i do kogo iść na skargę ?
Przypominam, NDAP która nas archiwstów zakładowych broni i wspiera, swego czasu w "wytycznych" wskazała drogi obejścia rozp. z 18 stycznia 2011 r. i wymyśliła dodatek archiwisty w referacie jakimś tam...
Informacja nr 12 Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych z dnia 22 grudnia 2011 r. w sprawie usytuowania archiwum zakładowego
i przypisania zadań koordynatora czynności kancelaryjnych

Wariant nr 5
Archiwum zakładowe funkcjonuje w ramach określonej komórki organizacyjnej, a prowadzenie archiwum zakładowego przypisane zostało jednemu z pracowników tei komórki. Pracownik ten jest jednocześnie koordynatorem czynności
Przez osiem lat nic się nie zmieniło. Spychologia pozostała, pokazanie miejsca w szeregu dokumentom i archiwiście nadto widoczne.
Zapomniałabym, jeżeli archiwista jest w KSC /w ramach komórki organizacyjnej/ może liczyć na podwyżki. Archiwista samodzielny może się obejść smakiem.
szerka

Offline arche

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #13 dnia: Sierpień 20, 2019, »
Dostałam umowę na stanowisku kancelisty-archiwisty i zastanawiam się czy jestem urzędnikiem czy też nie?
Jakie jest Wasze zdanie?

Offline Danutka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 101
Odp: archiwista - samodzielne stanowisko pracy
« Odpowiedź #14 dnia: Sierpień 20, 2019, »
A czy na stanowisko urzędnicze nie jest wymagane przeprowadzenie konkursu, a potem odbycie służby przygotowawczej? Ja również mam stanowisko kancelista i z tego co mi wiadomo nie jest to stanowisko urzędnicze :(