Autor Wątek: "Przeterminowana" dokumentacja osobowa  (Przeczytany 2101 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline jednolita rzeczowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Kobieta
"Przeterminowana" dokumentacja osobowa
« dnia: Październik 21, 2019, »
Dzień dobry wszystkim!

Stosunkowo od niedawna pracuję jako archiwistka zakładowa w pewnym instytucie badawczym. Staram powoli ogarnąć to, co się narobiło przez wiele, wiele lat, ale aktualnie mam zagwostkę, więc chcę się poradzić bardziej doświadczonych. Mianowicie - moje kadry wygrzebały ostatnio dokumentację osobową sprzed 1950 r., która według Zarządzenia nr 16 NDAP z 10 listopada 2014 r. obligatoryjnie powinna być uznana za materiały archiwalne. Moje pytanie w związku z tym - co mam począć z tą dokumentacją? Wciągnąć ją na stan archiwum, jako kategorię A? Czy poczekać z tą dokumentacją do ewentualnej ekspertyzy archiwalnej (planuję to na przyszły rok)? Nie chcę z każdym takim problemem dzwonić do archiwum państwowego, dlatego też prosiłabym o jakieś wskazówki :)


Cogito ergo sum

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: "Przeterminowana" dokumentacja osobowa
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 22, 2019, »
Zarządzenie nr 16 oraz wprowadzone nim wskazówki metodyczne skierowane są do Archiwów Państwowych. W AZ akta osobowe założone do 1950 r. pozostają kat. BE50 i poddawane są standardowej procedurze (ekspertyza). Oczywiście AP powinno nakazać przekwalifikowanie ich do kat. A, natomiast archiwista zakładowy nie ma podstaw aby samowolnie (bez decyzji AP) dokonać takiego przekwalifikowania.

Proponuję przyjąć te akta do AZ jako kat. BE50, a następnie poddać ekspertyzie archiwalnej.

Offline jednolita rzeczowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
  • Płeć: Kobieta
Odp: "Przeterminowana" dokumentacja osobowa
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 22, 2019, »
Dziękuję bardzo :)
Cogito ergo sum