Autor Wątek: IZA 5,0 szybkość działania  (Przeczytany 24928 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
IZA 5,0 szybkość działania
« Odpowiedź #30 dnia: Marzec 01, 2006, »
Ależ jestem cytowana! A wierszówka leci, tylko dla kogo?

Drogi Gościu, z przykrością stwierdzam też, że Twoja (piszę w tej formie, gdyż nie wiem, czy jesteś Pani czy Pan) rada podana 30 stycznia nie sprawdziła się. Do bazy DOKUMENTACJA nie zgłosił się żaden ochotnik, natomiast p. H. Staszewska-Katolik, poproszona oficjalnie, przygotowała bardzo rzetelną opinię na temat podręcznika do bazy IZA 5.0. Uwagi będą uwzględnione po zmodyfikowaniu bazy stosownie do uwag nadesłanych przez archiwa.

P. Hanna zadała też 9 lutego pytanie, od kiedy baza PRADZIAD nie jest obowiązkowa. Wymieniłam ją wśród baz nie wprowadzonych do stosowania żadnym przepisem i w tym sensie nieobowiązkową. Nie służy ona do realizacji żadnych wskazówek metodycznych, pełni funkcję informacyjną. Można ją porównać do wydawanych katalogów i informatorów tematycznych, które nie są obowiązkowe, ale wszyscy dokładają do nich swoje cegiełki. Działalność informacyjną archiwów regulują bardzo nieliczne przepisy -  można bardziej ją sformalizować. Czy istnieje potrzeba?

Co do bazy IZA - na razie nie jest brane pod uwagę wprowadzenie jej do stosowania przepisem NDAP. Jak słusznie zauważają użytkownicy, nie ma ona charakteru uniwersalnego, prawie (no cóż, istnieją też osoby zadowolone) każdy potrafi wymienić jakieś mankamenty, zależne też od jakości używanego sprzętu, czy rodzaju inwentaryzowanej dokumentacji. Z tego względu nie jest możliwe jej powszechne i obowiązkowe stosowanie.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
IZA 5,0 szybkość działania
« Odpowiedź #31 dnia: Marzec 01, 2006, »
Cytat: "Anna Laszuk"
P. Hanna zadała też 9 lutego pytanie, od kiedy baza PRADZIAD nie jest obowiązkowa. Wymieniłam ją wśród baz nie wprowadzonych do stosowania żadnym przepisem i w tym sensie nieobowiązkową.

Ależ baza PRADZIAD została wprowadzona do stosowania przepisem: cyt. "W celu scalenia ewidencyjnego zespołów akt stanu cywilnego jednego twórcy, przechowywanych w zasobach dwóch lub więcej archiwów państwowych wprowadza się do stosowania w archiwach państwowych komputerową bazę danych PRADZIAD" (punkt 7 Wskazówek metodycznych dot. szczegółowych zasad przejmowania i opracowania akt stanu cywilnego, stanowiących załącznik do Zarządzenia nr 4 NDAP z 2 sierpnia 1999 r.).

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
IZA 5,0 szybkość działania
« Odpowiedź #32 dnia: Marzec 02, 2006, »
Dzięki za przypomnienie!
Wielki plus dla Pani, a ja muszę powtórzyć przepisy metodyczne...

Anonymous

  • Gość
IZA 5,0 szybkość działania
« Odpowiedź #33 dnia: Marzec 02, 2006, »
Ze smutkiem muszę stwierdzić, że Gość nie zawsze powinien być z gościem utożsamiany. Ale to tak na marginesie.
Szkoda, ze nikt sie nie zgłosił do recenzowania tej bazy. Sam ją widziałem, ale ponieważ nie pracuję z nią, to nie czułem sie na siłach i powołany aby ja oceniać. Myśle, ze poprostu mało kto z niej korzysta i dlatego taka cisza zapadła w tym temacie.
Przypominam sobie jednak, że odzew "czy są chętni do testowania nowej wersji IZY" był nawet duży (i to tutaj tutaj na forum).
Szkoda też, ze IZA nie będzie wprowadzona odgórnie. Spowodowałoby to, że wiekszą ilość inwentarzy archiwalnych dostępna by była w internecie.
A tak widać dlaczego jedne archiwa mają ich mało a inne całkiem sporo. Co równoznaczne jest z tym kto stosuje takie nowinki a kto podchodzi z dużą dozą ostrożności.
pzdr.
mpm

Offline Anna Laszuk

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 161
IZA 5,0 szybkość działania
« Odpowiedź #34 dnia: Marzec 02, 2006, »
Ochotników nie ma, ale poprosiłam dwie osoby, które zajmują się tą dokumentacją osobową w archiwach, pomagały przygotować bazę i wcześniej ją testowały. Już mam uwagi p. Elizy Dąbrowskiej z APDOP w Milanówku, która jest jej administratorem, więc siłą rzeczy najwięcej ma z nią do czynienia. I niektóre uwagi zgłasza wykonawcy na bieżąco.

Co do bazy IZA - na razie nie będzie wprowadzona przepisem. Nie da się jej zastosować do wszystkiego, nie wszyscy opracowujący zespoły mają taki sprzęt, na którym Acces 2003 działa zadowalająco lub w ogóle itp.

Jacek Seweryn przygotował jej kolejną wersję - uwzględniającą problemy poruszane przez niego w temacie IZA 5 - sygnatura tekstowa... Można przetestować działanie tego sortowania, zanim prześle się tę wersję do archiwów.

A co do liczby inwentarzy elektronicznych w Internecie - nie jest wcale tak źle. Zaczynaliśmy kilka lat temu...