Autor Wątek: czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?  (Przeczytany 29587 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

magda

  • Gość
potrzebuję listę osób z powiatu brzeskiego gmina Czchów

Anonymous

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 22, 2006, »
Gdzie jest moderator tego forum?

Anonymous

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 24, 2006, »
Zwróć się do Archiwum w Krakowie
informacja@archiwum.krakow.pl

Oczywiście, materiały nie są kompletne, trudno wymagać od Szkopów, żeby w '45 wszystko ładniutko zostawili poukładane w paczkach, ale to i owo jest.

Anonymous

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 24, 2006, »
Czy nazwa miejscowości jest podana prawidłowo? Czy chodzi o powait brzeski w woj. opolskim? Jeśli tak to własciwe bedzie raczej AP w Opolu: http://www.archiwum.opole.pl/szablon.php?id=30

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 24, 2006, »
A jednak wydaje mi sie, że to AP Kraków. W powiecie brzeskim (Brzeg), w woj. opolskim Czchowa nie zanotowano :)
Proponuje zajrzeć: http://www.powiatbrzeski.okay.pl/gminy.html
albo zwrócić sie:
Archiwum Państwowe w Krakowie
30-960 Kraków, ul. Sienna 16
tel: (12) 422-40-94, 421-27-90
fax: 421-35-44
email: sekretariat@archiwum.krakow.pl
www.archiwum.krakow.pl
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Anonymous

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 24, 2006, »
Chodzi na pewno o Brzesko. I taka miejscowość jest koło Krakowa. Zatem AP Kraków !

magda

  • Gość
Tak chodzi o Czchów
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 24, 2006, »
Tak chodzi o Czchów w powiecie Brzesko woj.małopolskie

magda

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 24, 2006, »
szukam miejscowości w której przebywał mój pradziadek wywieziony do Austrii na roboty przymusowe podczas II wojny światowej

Anonymous

  • Gość
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 25, 2006, »
Jeśli w Karkowie nic ci nie znajdą, to będziesz musiała zwrócić się chyba z zapytaniem do archiwów austriackich. Jeśli przebywałk tam twój dziadek to jakis ślad powinien zostać. O ile nie palono tymi aktami w kominku w 1945 r. aby sie ogrzać.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Spam
« Odpowiedź #9 dnia: Styczeń 26, 2006, »
Cytat: "Anonymous"
Gdzie jest moderator tego forum?


Post odnosi sie do usunietego spamu...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline dziunia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 33
przymusowe roboty w czasie II Wojny Światowej
« Odpowiedź #10 dnia: Październik 03, 2006, »
Chcę się podzielić swoim doświadczeniem w tej sprawie....
Otóż mój Tata był na takich robotach w okolicach Kolonii.
Napisałam zapytanie do Archiwum Państwowego w tej okolicy z której pochodzi, bo też stamtąd go Niemcy zabrali na te roboty.
Odpowiedziano mi , że jest na liście i przysłano stosowne potwierdzenie, z opisem nr w aktach, oraz podano datę tego wydarzenia i ogólny kierunek wywózki tj. tereny Rzeszy.
Niestety, aby otrzymać status pokrzywdzonego należało jeszcze UDOWODNIĆ , że się w rzeczonym miejscu przebywało.
Więc po kilku latach bezowocnych poszukiwań potwierdzenia w różnych międzynarodowych instytucjach - wpadłam na pomysł i wysłałam list do GMINY w miejscowości, gdzie Tatę zesłano.
Okazało się, że Niemcy są skrupulatnym narodem. Pomimo, że "zniemczenie" ludności siłą posiedlonych do robót - nie wyszło faszytom, to w tym gminnym urzędzie posiadali rejestr meldunkowych osób przypędzonych na roboty do tej miejscowości.
Pomysł ten przyszedł mi do główki, gdy dowiedziałam się z TV, że udowodniono prowadzenie statystyki w czasie II Wojny Światowej przez Niemców. Prowadzenie "ruchu ludności" w tak okrutnych czasach jest dowodem na bezduszność.

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #11 dnia: Październik 03, 2006, »
Proponuje Pani mimo wszystko napisać do AP Kraków lub do jego oddziału w Bochni. Może cos znajdą, Niemcy czy Sowieci nie wszystko spalili, a do ogrzewania niekoniecznie Rosjanom słuzyły poniemieckie papiery. Wystarczył pewien trunek 96%, ...bardzie trzymający ciepło w organiźmie. Niech nadzieja nie gaśnie w Pani nigdy!!!
Kołatek

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #12 dnia: Październik 03, 2006, »
Kołatku, ja Ci proponuję najpierw czytanie postów, a dopiero potem używanie w celu ich skomentowania opcji "napisz odpowiedź"  :?
dziunia znalazła to czego szukała, próbuje jedynie podpowiedzieć innym gdzie warto szukać. Nie wspominała też nic czy jej ojciec został wywieziony akurat z okolić Krakowa czy Bochni ...
Jarek Orszulak

Offline kołatek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 173
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #13 dnia: Październik 03, 2006, »
Szanowny Jarku!
Staram sie uwaznie czytać posty. Odpowiedź skierowałem nie do Dziuni, tylko do pani Magdy, bo to ona otworzyła ten wątek konkretnym pytaniem. Rady Dziuni Pani Magda może wykorzystać, to jej osobista decyzja, ja jedynie, z własnego doswiadczenia odpowiedziałem, że nie trzeba sugerować się doswiadczeniami ( w domysle dziuni), tylko mimo wszystko napisać do AP Kraków. czchów bez watpienia to miejscowość miedzy Brzeskiem (nie Brzegiem na śląsku Opolskim!!!) a Nowym Sączem. Może pani Magda tez napisac do nowosądeckiego oddziału AP Kraków, poniewaz okolice Czchowa należeć moga do dwóch właścicwych oddziałów AP Kraków tzn. do bocheńskiego i nowosądeckiego. Trudno w tej chiwli dokładnie precyzowac mi czy akta z lat wojny dotyczace czchowa sa tylko w Bochni czy tylko w Nowym Sączu. Dla świetego spokoju mozna tez napisac do centrali AP Kraków (oddział II i IV w Krakowie raczej nie bedzie posiadał akt z terenu czchowa, ale oddział w Tarnowie tegoż archiwum może coś mieć). Czchów jest położony w trójkącie Nowy Sącz-Brzesko-Tarnów i w każdym z tych oddziałów (Bochnia, tarnów Nowy sacz) może coś byc do czchowa. Staram sie zawsze pomóc, o ile mam wiedze na temat. Nie trzeba od razu pisac do Niemców, lepiej na poczatku, dla czystego własnego sumienia, sprawdzic wszystko w kraju. I jeszcze raz podkresle ze nadzieja powinna niknąć ostatnia!

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
czy istnieją listy osób wywiezionych na przymusowe roboty?
« Odpowiedź #14 dnia: Październik 03, 2006, »
no tak, małe nieporozumienie  :wink:
wątek zaczęty pytaniem magdy jest jednak dość stary, obawiam się że nie będzie szukać tu jeszcze porad. Doświadczenie uczy że dla niektórych autorów takich próśb przeterminowują sie one czasem już nawet na drugi dzień po ich napisaniu na forum ...
Jarek Orszulak