Autor Wątek: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum  (Przeczytany 18464 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« dnia: Wrzesień 17, 2011, »
W instrukcji archiwalnej stanowiącej załącznik do rozporządzenie Premiera z 18 I 2011 r. nie ma ani słowa o tym, co ile lat należy skontrum przeprowadzać. Gdzieś "obiło mi się o oczy", że należy je przeprowadzać co 5 lat. Czy ktoś może kojarzy, gdzie jest przepis  nakazujący przeprowadzać skontrum co 5 lat? (Wcale się nie zdziwię, jeśli ktoś utwierdzi mnie w przekonaniu, że go nie ma nigdzie!)

Z góry dziękuję i pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2011, wysłana przez Jarek »

Offline madzinx

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - SKONTRUM
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 20, 2011, »
§ 25. 1.  Instrukcji Archiwalnej) stanowiącej załącznik nr 6 do ROZPORZĄDZENIA PREZESA RADY MINISTRÓW z dnia 18 stycznia 2011 r.:
Skontrum przeprowadza, na polecenie kierownika podmiotu lub na wniosek dyrektora właściwego
archiwum państwowego
, komisja skontrowa składająca się z co najmniej dwóch członków.

Ja dostała odgórne polecenie od AP aby sporządzać skontrum corocznie i przesyłać wraz ze sprawozdaniem rocznym.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - SKONTRUM
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 21, 2011, »
Czyli jednak nie ma przepisu nakazującego przeprowadzać skontrum co 5 lat (takie przepisu dotyczą chyba tylko zasobów bibliotecznych). Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam!

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 11, 2012, »
Czy ktoś z was przeprowadzał skontrum? co powinno się znaleźć w protokole z wykonania skontrum? Na pewno liczbę jednostek aktowych w podziale na kat. archiwalne, ilość dokumentacji w metrach bieżących, czy stan faktyczny zgadza się ze spisami... Co jeszcze powinno tam się znaleźć?

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 12, 2012, »
Sprawę skontrum opisywała już w innym miejscu Hania  :)
W Zarządzeniu nr 5 NDAP z 13 kwietnia 1995 r. w sprawie przeprowadzenia w latach 1995-1997 skontrum państwowego zasobu archiwalnego w archiwach państwowych,§ 10 "Wzory dokumentacji skontrowej wykorzystują archiwa państwowe przy przeprowadzaniu skontrum całości lub części zasobu archiwalnego w latach następnych po roku 1997, a także przy przejmowaniu archiwum państwowego przez nowego dyrektora".  (Zbiór przepisów archiwalnych wydanych przez naczelnego dyrektora archiwów państwowych w latach 1952-2000, wybór i oprac. M. Tarakanowska i E. Rosowska, Warszawa 2001, s. 598-604).

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 12, 2012, »
I jeszcze w załączniku protokół skontrum z przywołanego zarządzenia.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 12, 2012, »
Przeszukiwałem formu ale nie znalazłem wątku, o którym mówisz Luke, czy mógłbym prosić o linka, z góry dziekuję:)

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 12, 2012, »
ah, zapomniałem podziękować za protokół, z góry dziekuję Luke :)

Offline luke

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 433
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 12, 2012, »
Za protokół dziękujemy Hani  ;D
Tak sobie jednak pomyślałem, że warto przytoczyć całe Zarządzenie nr 5, (pewnie nie każdy wydał 75 PLN na "szarą książeczkę")
W załączniku skany całego Zarządzenia.
Ciekawy jak sądzę nie tylko dla szychy, będzie zapis "Przez skontrum rozumie się skontrolowanie całości przechowywanych przez archiwum państwowe materiałów archiwalnych i dokumentacji niearchiwalnej4 drogą porównania stanu faktycznego (liczby jednostek archiwalnych) z odpowiednimi zapisami w środkach ewidencyjnych5"
Przy czym w przypisie 4 odnotowano "Praktycznie zatem skontrum wykracza poza zasięg państwowego zasobu archiwalnego, o którym jest mowa w tytule wytycznych".
pozdrawiam

Offline Paweł Leszczyński

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • per aspera ad astra
Odp: Ewidencja zasobu archiwum zakładowego - skontrum
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 18, 2013, »
Witam

Zamieszczam wzór protokołu skontrum zasobu archiwum zakładowego (wzór został zaakceptowany przez AP nadzorujące AZ, w którym pracuję). Może wzór będzie dla kogoś pomocny.


Ps. Szkoda, że nie można załączać plików w formacie xls