Autor Wątek: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW  (Przeczytany 13739 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« dnia: Listopad 07, 2013, »
Szanowni Państwo,
Koniec roku, dużo pracy, z rzadka tu zaglądam. Tym niemniej jeszcze przed snem chciałbym zaproponować Państwu rzecz drobną, acz chwalebną.


Poprzyjmy
POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW

Jest to bardzo proste. Wystarczy przeczytać tekst (nie podpisujmy niczego nie wiedząc, czy nie rozumiejąc co podpisujemy), który umieszczono na stronie Międzynarodowej Rady Archiwalnej < http://icarchives.webbler.co.uk/?lid=13325&bid=1101>. Jest on zamieszczony w wielu językach, także w naszym (choć tłumacz mógłby nieco podszlifować tekst i poprawić literówki). Następnie, jeśli zgadzamy się z tekstem Deklaracji,  wystarczy wejść na stronę <https://icarchives.wufoo.com/forms/register-your-support-for-the-uda/>, zaznaczyć, że popiera się Deklarację (I support the Universal Declaration on Archives), wpisać swoje dane i kliknąć SUBMIT.

I tyle! Znajdą się Państwo w zacnym gronie światłych archiwistów wspierających szczytne cele MRA.

Dzisiaj, 7 listopada 2013 roku Deklarację podpisało 2857 osób ze 111 krajów. Z Polski poparcie zadeklarowało 15 osób. Co stawia nas na 20 miejscu. Głęboko wierzę, że

Stać nas na więcej!

Jeśli zgromadzimy ponad 125 głosów poparcia, to znajdziemy się w ścisłej, wyświetlanej z imienia czołówce, a nie w grupie: Pozostali 33,53%.

Apeluję zatem
Poprzyjmy
POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW

Zróbmy to sami i zachęćmy znajomych. Pokażmy (sami sobie) na co nas stać.

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski
« Ostatnia zmiana: Listopad 08, 2013, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline sirsilis

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #1 dnia: Listopad 07, 2013, »
zrobione

Offline koszmar_obsta

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 113
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #2 dnia: Listopad 07, 2013, »
zrobione

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 07, 2013, »
Szanowni Państwo, bardzo dziękuję za dobry start!

Od rana poparcie zgłosiło osiem osób i wszystkie były z Polski. Dzięki temu w ciągu pół dnia wyprzedziliśmy trzy kraje. Z 20-tego awansowaliśmy na 17-naste miejsce. Bardzo się cieszę i dziękuję za poparcie zacnej inicjatywy.

W pierwszym poście nie działał link. Mam nadzieję, że tym razem pójdzie lepiej. Kto chce jeszcze poprzeć Deklarację, wystarczy, że kliknie na poniższy link:

https://icarchives.wufoo.com/forms/register-your-support-for-the-uda/

Poprzyjmy
POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW

Wyprzedziliśmy Szwecję, Senegal i Austrię,
o czym informuje, i serdecznie ze słonecznej stolicy tejże Austrii pozdrawia
Leszek Pudłowski

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 08, 2013, »
Poparłem :)...
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Henryk Niestrój

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 08, 2013, »
Również poparłem.
Przy okazji uwaga - wpisujmy kraj w j. angielskim, bo będziemy w rankingu w kilku miejscach ;)
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 08, 2013, »
Dziecinada w stylu ankiety na temat: Czy chcecie być piękni, młodzi i bogaci. Może najpierw MRA zamiast uchwalać wtórny w znacznej mierze do Kodeksu Etycznego Archiwistów dokument dokonała analizy, jak tenże jest przestrzegany w różnych krajach i jakie z takiej ewentualnej analizy mogą płynąć wnioski. Szczególnie interesująca mogłaby być analiza przestrzegania punktów 6 i 8.  A w ogóle rzeczony Kodeks powinien wisieć na widocznym miejscu, ze szczególnym uwzględnieniem pracowni naukowych, we wszystkich archiwach w Polsce i oczywiście w innych krajach, a nowo przyjmowani pracownicy odpytywani z jego znajomości.  Dla przypomnienia:
http://www.sap.waw.pl/files/kodeks_etyczny.pdf

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #7 dnia: Listopad 08, 2013, »
Czy Polska to Poland?

Co fachowiec, to fachowiec. Cenna uwaga informatyka.
Rzeczywiście, mamy 32 osoby z Poland, i 3 z jakiegoś ?innego? kraju Polska.

Jest na to prosta rada, wystarczy wysłać email na adres: uda@ica.org
z np. takim tekstem:

Could you please change the name of my country from Polish to English?
This means, please change Polska to Poland. This will help to keep proper statistics.
Thank you in advance,
Jan Nowak

Mamy już ponad 1% udziałów. Jeśli będziemy mieli jeszcze 10 głosów to mamy szansę szansę wyprzedzić Maroko i Chiny (dokąd się o tym nie dowiedzą i nie przyślą poparcia od 2 milionów archiwistów).  :)

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski


P.S.

Dziecinada
Apelowałbym o nieco poważniejszy poziom dyskusji. Naukowy argument typu <dziecinada> obraża blisko 3000 naszych kolegów z innych krajów.

Uwagi do projektu Deklaracji można było zgłaszać w czasie jej tworzenia, osobiście lub za pośrednictwem instytucji będących członkami MRA. To samo dotyczy opinii na temat analizy postrzegania Kodeksu w różnych krajach. MRA jest naszą organizacją, ma odpowiednie procedury i każdy może zgłaszać projekty badawcze. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wystąpił Pan ze stosowną inicjatywą.

Całkowicie zgadzam się, że Kodeks jest istotny i popieram pomysł upowszechniania jego znajomości (może jednak, nie na zasadzie przeciwstawiania go innym inicjatywom).

Przede mną, na ścianie wisi <Dziecinada>, lecz jeśli będę miał stosowny plakat to chętnie powieszę również Kodeks.
Nota bene, plakaty z Deklaracją (w tym wypadku nie śmiem napisać z Dziecinadą) widziałem wiszące na korytarzach NDAP... Co Pan na to?

Nie uważam, że poparcie dla Deklaracji jest zabawą. To sprawa poważna i warta poparcia. Podkreśla wspólne cele i globalną więź naszego środowiska zawodowego. A to, że podpisywanie deklaracji, relacjonowałem nieco jak sprawozdanie z wyścigów Formuły 1. Mam nadzieję, że formuła listy dyskusyjnej na to pozwala...  :)

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #8 dnia: Listopad 08, 2013, »
Formuła 1

Przepraszam, nie mogę się powstrzymać. To się naprawdę robi jak Formuła 1. Jeszcze pięć podpisów i naprawdę dogonimy Maroko, a przy sześciu Chiny!

Zapytajmy koleżankę, czy kolegę z pokoju obok. Może też chce poprzeć?

Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski

P.S.
Pojawił się kolejny wpis z polską nazwą Polski. Wszak dla nas to zupełnie normalne i naturalne.
Niestety serwer MRA tego nie rozumie, dlatego wysłałem mail pod adres, który podawałem w uprzednim poście z prośbą o globalną zmianę Polski na Poland. Mam nadzieję, że poskutkuje. Choć zapewne dopiero w poniedziałek.

Miłego weekendu życzę,
LP

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #9 dnia: Listopad 08, 2013, »
Dziecinadą określam nie tekst samej Deklaracji, której tekst jest "oczywistą oczywistością", lecz całą tą akcję. Dopuszcza  ona, poza wszystkim,  snucie domniemań, jakoby wśród archiwistów były osoby, które się z jej wymową nie zgadzają. A przecież na pewno tak nie jest.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #10 dnia: Listopad 09, 2013, »
Dziecinada (mam nadzieję, że po raz ostatni)


http://demotywatory.pl/3723806/Lucznictwo

Przepraszam, ale uważam, że Pańskie uporczywe trzymanie się terminu dziecinada nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji i jest rodzajem trollowania. Dlatego nie zaśmiecajmy istotnych spraw archiwalnych dziecinadą.

Wciąż namawiam wszystkich Forumowiczów (i okolicznych miłośników archiwistyki) do poparcia Deklaracji. Pana również. Proszę raz jeszcze przeczytać tekst, zastanowić się nad Deklaracją, oraz nad samą akcją i odpowiedzieć sobie na pytanie:
Czy ta akcja szkodzi archiwistyce?
Czy ta akcja prowadzi do dezintegracji środowiska archiwistów?
Czy dla polskiej archiwistyki będzie lepiej, jeżeli jej przedstawiciele nie znajdą się w gronie tysięcy archiwistów ze 141 krajów wspierających?

I na koniec najważniejsze:
Czy ja mam coś lepszego do zaproponowania?

Jeśli zaproponuje Pan rozsądną inicjatywę o podobnym zasięgu, to jestem przekonany, że znajdzie Pan wśród Forumowiczów IFAR wiele osób, które z chęcią wesprą Pańskie działania.

Natomiast, jeżeli Pan wciąż uważa, że to dziecinada, to proszę te dziecinne igraszki zlekceważyć. Jeśli nie chce Pan pomóc, to może po prostu nie przeszkadzać, nie zniechęcać innych.

Ja, podczas krótkiego pobytu na Forum spotkałem wiele wspaniałych, zaangażowanych osób, które chcą poświęcić swój czas i energię, aby wspierać rozwój archiwistyki. Widzę, że występuje Pan aktywnie na Forum. W końcu nie za darmo zasłużył Pan na tytuł Młodszego Archiwisty (gdzież, mnie Słuchaczowi równać się z Panem). Dlatego sądzę, że to nie przypadek, i że Panu również zależy. Dlatego proponuję, nie zacietrzewiajmy się, lecz próbujmy wprowadzać jak najwięcej praktycznych i konstruktywnych działań na polu naszej rodzimej i międzynarodowej archiwistyki.

Serdecznie pozdrawia i do kolejnych (owocnych) dyskusji zaprasza
Leszek Pudłowski

P.S.
Mam sporo wątpliwości terminologicznych i chciałbym je tutaj, w gronie światłych archiwistów przedyskutować. Myślę, że jeśli czas (i obowiązki rodzinno-twarzyskie) pozwolą to jeszcze w ten weekend powinienem coś przesłać. Nie chcę oczywiście zaśmiecać tego wątku, więc będzie to odrębny post.
Miłego weekendu życzę,
LP

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #11 dnia: Listopad 10, 2013, »
Przepraszam, ale uważam, że Pańskie uporczywe trzymanie się terminu dziecinada nie wnosi nic merytorycznego do dyskusji i jest rodzajem trollowania. Dlatego nie zaśmiecajmy istotnych spraw archiwalnych dziecinadą.

Trudno Ifar uznać za typowe forum, stąd i podejrzenia o trollowanie tutaj nie zawsze "opierają się na prawdzie".  Zdarzają się tezy, pomysły i inicjatywy mało rozgarnięte (lub dziecinne) gremialnie popierane przez forowiczów w toczących się dyskusjach (dla porządku ? "gremialnie" w warunkach Ifaru oznacza zwykle jakieś 4-5 osób). Sprzeciwienie się im wymaga najpierw wyjścia ze zdziwienia a potem  sporej dozy samozaparcia, determinacji, chęci krzewienia itd. Panu dr. A. Choniawce zdarzało się nieraz samojeden walczyć z tymi smokami ignorancji i potworami przyzwyczajenia w archiwach - stąd jak sądzę raczej bliżej mu do zacnego wiedźmina, niż do trolla czy łucznika ze spiczastymi uszami.
Jarek Orszulak

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #12 dnia: Listopad 10, 2013, »
Szczerze zapewniam, nigdy nie przyszło mi przez myśl, że Pan Doktor ma spiczaste uszy!  :)

A tak w ogóle, to w przeciwieństwie do swych dzieci, mało biegły jestem w dziele p. Sapkowskiego, więc nie do końca rozumiem niuanse Pańskiego postu. Mam tylko nadzieję, że zamieszczając fotografię niewinnego łucznika nie popełniłem jakiegoś nietaktu. Jeśli tak, to serdecznie przepraszam.

Rozumiem, że ten zasłużony tytuł Młodszego Archiwisty to właśnie za walki ze smokami. Mam nadzieję, że Pan Doktor nie będzie już musiał ?samojeden? walczyć, gdyż zawsze chętnie przyłączę się do dyskusji o słuszną sprawę.
A tak ? propos, Pan to dopiero musiał dużo walczyć, dochodząc aż do tytułu Starszego Kustosza!

Może trollowanie, rzeczywiście było nieco na wyrost (zwłaszcza w kontekście uprzednich - nieznanych mi ignorantowi i niedoświadczonemu Słuchaczowi - bojów ze smokami) zatem Pana Doktora i Zacnego Wiedźmina serdecznie przepraszam.

Błagam tylko o jedno, zaprzestańmy w tym wątku już dyskutować o smokach, łucznikach, czy dziecinadach. Jeśli odczuwają Panowie taką potrzebę, to stwórzmy nowy wątek. Od czasu dyskusji o dziecinadzie, nikt nie poparł Deklaracji. Zatem ja, jak Katon, przypomnę:

Poprzyjmy
POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW


Serdecznie pozdrawiam,
Leszek Pudłowski


[p.s. wprowadziłem drobną modyfikację odnośnika - przedtem nie działał - admin]
« Ostatnia zmiana: Listopad 13, 2013, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #13 dnia: Listopad 13, 2013, »
Zrobione :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline Leszek Pudłowski

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 53
  • Płeć: Mężczyzna
    • Archiwopedia
Odp: Poprzyjmy POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW
« Odpowiedź #14 dnia: Listopad 14, 2013, »
Kto wyprzedzi Chiny?
Mam duże zaległości w odpowiedziach, spowodowane nawałem zajęć (i gości) służbowych. Jednak tutaj musiałem zajrzeć. Jak tylko czas pozwoli napiszę nieco więcej o deklaracji i etyce, ale oto ważna chwila.

Proszę Państwa, dogoniliśmy Chiny!

Następna osoba, która poprze deklarację, będzie tą, która wyprzedzi Chiny.
Kto będzie pierwszy, a kto powiększy przewagę?
Wystarczy kliknąć!

Poprzyjmy
POWSZECHNĄ DEKLARACJĘ ARCHIWÓW