Autor Wątek: Pytania nowicjusza  (Przeczytany 8608 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Luk

  • Gość
Pytania nowicjusza
« dnia: Grudzień 26, 2005, »
Dzień dobry, jestem studentem biorącym udział w projekcie informatycznym związanym z archiwami. Ponieważ nie miałem nigdy do czynienia z tą tematyką, chciałbym zadać kilka pytań, które zapewne wydadzą się Państwu banalne, a posiadane przeze mnie źródła niewiele na ten temat mówią. Bardzo dziękuję za każdą odpowiedź.

1. Czy jednostka archiwalna może w trakcie okresu przechowywania zmieniać miejsce (regał)? Jeżeli tak, w jaki sposób jest to oznaczane w spisach/wykazach?
2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?
3. Czy liczba lat w oznaczeniu kategorii (np. B5) należy do jakiegoś określonego przedziału/zbioru, czy też jest to dowolna liczba naturalna?

Jeszcze raz dziękuję za wszelką pomoc, i życzę wszystkim forumowiczom spokojnych świąt Bożego Narodzenia i pomyślnego Nowego Roku (no i przeczytania tych życzeń dopiero w 2006 ;))[/b]

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Pytania nowicjusza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 03, 2006, »
Witam
Ileż świeżości do zrutynizowanego umysłu wnieśc może pytanie nowicjusza! Dzięki  :D
Odpowiem na podstawie własnych doswiadczeń:
Cytuj
1. Czy jednostka archiwalna może w trakcie okresu przechowywania zmieniać miejsce (regał)? Jeżeli tak, w jaki sposób jest to oznaczane w spisach/wykazach?

Nigdy nie zastanawiałem się czy jednostka może, było oczywistym, że zmienia z mnóstwa różnych  powodów (odrzucam tu oczywiste konieczności jak przeprowadzka archiwum). Ale postawienie sprawy w ten sposób uświadamia mi, że chyba tak nie powinno być! Niestety w obecnie stosowanych bazach danych nie ma miejsca na informacje o peregrynacji jednostek, choć były już projekty baz przechowujących informacje o miejscu złożenia jednostki.
Cytuj
2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?

Nie bardzo rozumiem... Może tak: Najłatwiej miejsce przechowywania jednostki opisać numerem magazynu, numerem regału i numerem półki. O to chodziło?
Cytuj
3. Czy liczba lat w oznaczeniu kategorii (np. B5) należy do jakiegoś określonego przedziału/zbioru, czy też jest to dowolna liczba naturalna?

Najczęściej spotykane liczby w kategorii B to 5, 10, 25, 50. Większych niż 50 nie ma, a inne niż wielokrotność 5 to też rzadkość.
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you

Anonymous

  • Gość
Pytania nowicjusza
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 03, 2006, »
Cytuj
2. Jakie formy może przyjmować oznaczenie miejsca przechowywania jednostki archiwalnej?

Na starszych aktach spotykałem sie ze sposobem oznaczenia na teczce miejsca na regale, i półce. Niestety nie widziałem tego w rzeczywistosci. Tutaj to pewnie chłopaki z nadzoru by cos ciekawego powiedzieli. Łażą po różnych strychach i piwnicach to pewnie niejedno widzieli.

Offline Henryk Niestrój

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 196
  • Płeć: Mężczyzna
    • Arcaion
Pytania nowicjusza
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 04, 2006, »
Cytuj
Na starszych aktach spotykałem sie ze sposobem oznaczenia na teczce miejsca na regale, i półce

W registraturze niemieckiej (a więc materiały do 1945 r.) dosyć dokładnie określano położenie danych akt (dział sekcja, półka itp.). Oznaczenia te znajdziemy na większości teczek XIX-XX w. ówczesnej administracji.
Obecnie kryterium jest pojemność magazynu, koncepcja układu zespołów w archiwum itd. Stąd nie tylko poszczególne jednostki, ale i całe zespoły mogą wędrować po archiwum. Niemniej ideałem byłby ich wieczny spoczynek w tym samym miejscu
Quieta non movere
http://arcaion.pl

Offline Andrzej Choniawko

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 182
kody kreskowe
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 04, 2006, »
W najmarnieszym magazynie gwoździ sprawy są rozwiązywane za pomocą kodów kreskowych. Czas by w archiwistyce zaczęto nad tym myśleć. Tylko, że wcześniej po drodze musi polec ZSRR (Zwolennicy Sygnatury Rozkosznie Rozbudowanej) a zatriumfować USA (Unia Sygnatury Arabskiej).

Anonymous

  • Gość
Pytania nowicjusza
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 04, 2006, »
ad.1 "zwykłe" przemieszczenia nie są chyba nigdzie specjalnie odnotowywane tzn. po prostu stare oznaczenie jest zastępowane przez nowe. Analogicznie również jest przy brakowaniu akt i ich przekazywaniu. W archiwach państwowych jest też coś takiego jak przemieszczanie akt między zespołami i do tego jest osobna ewidencja. Bazy powinny odnotowywać wszelki ruch dokumentacji. Przemieszczenia akt w az są koniecznością, ale przecież nawet w ap miejsce przechowywania nie jest przywiązane do akt i nie służy ich identyfikowaniu.
ad. 2 Lukowi chodziło zapewne o format zapisu - tu już może być różnie, chyba zawsze tylko nr półki jest wyrażony cyframi arabskimi, regały czasem oznacza się cyframi rzymskimi, a magazyny literami - czyli wyglądałoby to np. tak: A.III.5 - i wiadomo co jest czym w takim oznaczeniu miejsca przechowywania.
ad. 3 jest jeszcze B-2 i B-3; nalezy też pamiętać o Bc i BE-...

J.

Offline Wojciech Woźniak

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1132
Pytania nowicjusza
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 04, 2006, »
Witam
 
Cytuj
...ZSRR (Zwolennicy Sygnatury Rozkosznie Rozbudowanej) (...) USA (Unia Sygnatury Arabskiej)
:D  :D  :D
Cytuj
ad. 3 jest jeszcze B-2 i B-3; nalezy też pamiętać o Bc i BE-...
oczywiście! zaślepiło mnie myślenie w kategoriach wieczystego przechowywania  :P
Sometimes you eat the bear
and sometimes the bear eats you