Narodowe Archiwum Cyfrowe > Projekty w NAC

Zbiory NAC on-line

(1/2) > >>

crash0:
nie raz próbowałem wyszukać interesujących mnie fotografii czy nagrań, lecz dopiero dziś trafiłem na taka barierę:
gdy wpisałem słowo Poznań w pole tytuł tematu
to otrzymałem 4015 pozycji
wpisanie małej litery na początku zwraca identyczną wartość
wpisanie nazwy bez polskich znaków daje 0

taki sam wynik zwracany jest przy słowie kluczowym
dlaczego tak się dzieje?
czy tylko w przypadku obecnego prototypu, występują takie luki?
czy też wyraz Poznań nie należy uważać za słowo kluczowe?
proszę o podpowiedź  :D

bartekq:
Faktycznie, mechanizm wyszukiwarki nie w każdej sytuacji "domyśli się" co użytkownik miał na myśli. Sprawnie działające silniki tego typu to wbrew pozorom dość zaawansowana technologia. Inna sprawa, że zdajemy sobie sprawę z tego, że serwis audiovis.nac.gov.pl nie w każdym calu jest idealny - dlatego pracujemy nad nowym interfejsem dla fotografii.
Pozdrowienia z NAC!

Maciej Zdunek:
Do poprzedniej wypowiedzi dodam jeszcze tytułem uzupełnienia:


--- Cytat: crashzero ---wpisanie nazwy bez polskich znaków daje 0
--- Koniec cytatu ---

Tak - trzeba niestety wpisać wyrażenie wyszukiwawcze z użyciem znaków diakrytycznych. To może utrudniać wyszukiwanie, więc staramy się to uwzględniać w budowie naszych nowych serwisów, np. Szukaj w Archiwach.


--- Cytat: crashzero ---taki sam wynik zwracany jest przy słowie kluczowym

dlaczego tak się dzieje?
--- Koniec cytatu ---
Bo nie ma pola na słowa kluczowe, tylko hasła przedmiotowe. A w polu tym - jak informuje podpowiedź po najechaniu na nie myszą - należy podać "hasło przedmiotowe według którego chcesz wyszukiwać, np. wypoczynek, architektura, kampania wrześniowa". I dlatego brak wyników.
W przypadku wyrażenia "Poznań" właściwszym polem jest "miejsce". Po wyszukaniu przez to pole uzyskamy 5005 wyników.

crash0:
Czy NAC w najbliższym czasie udostępni informacje o swoim zasobie użytkownikom portalu szukajwarchiwach.pl?
Jak będzie wyglądała kwestia ew. przyszłych fotografii i nagrań tam umieszczanych? Czy będzie można - tak jak skany - je także pobrać?

crash0:
Nie mylę się, że po tym jak forum powstało dzięki inicjatywie zrodzonej w AP w Lublinie, potem przeszło pod "opiekę" NAC. Brakuje na forum choćby jednego przedstawiciela tej instytucji, który mógłby odpowiedzieć na powyższe pytania ;)
Rozumiem, że wszystko będzie zmierzać w kierunku, aby audiovis przenieść do systemu ZoSIA i na szukajwarchiwach.pl?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej