Autor Wątek: Zbiory NAC on-line  (Przeczytany 8323 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Zbiory NAC on-line
« dnia: Wrzesień 10, 2013, »
nie raz próbowałem wyszukać interesujących mnie fotografii czy nagrań, lecz dopiero dziś trafiłem na taka barierę:
gdy wpisałem słowo Poznań w pole tytuł tematu
to otrzymałem 4015 pozycji
wpisanie małej litery na początku zwraca identyczną wartość
wpisanie nazwy bez polskich znaków daje 0

taki sam wynik zwracany jest przy słowie kluczowym
dlaczego tak się dzieje?
czy tylko w przypadku obecnego prototypu, występują takie luki?
czy też wyraz Poznań nie należy uważać za słowo kluczowe?
proszę o podpowiedź  :D

Offline bartekq

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 10, 2013, »
Faktycznie, mechanizm wyszukiwarki nie w każdej sytuacji "domyśli się" co użytkownik miał na myśli. Sprawnie działające silniki tego typu to wbrew pozorom dość zaawansowana technologia. Inna sprawa, że zdajemy sobie sprawę z tego, że serwis audiovis.nac.gov.pl nie w każdym calu jest idealny - dlatego pracujemy nad nowym interfejsem dla fotografii.
Pozdrowienia z NAC!

Offline Maciej Zdunek

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 546
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 10, 2013, »
Do poprzedniej wypowiedzi dodam jeszcze tytułem uzupełnienia:

Cytat: crashzero
wpisanie nazwy bez polskich znaków daje 0

Tak - trzeba niestety wpisać wyrażenie wyszukiwawcze z użyciem znaków diakrytycznych. To może utrudniać wyszukiwanie, więc staramy się to uwzględniać w budowie naszych nowych serwisów, np. Szukaj w Archiwach.

Cytat: crashzero
taki sam wynik zwracany jest przy słowie kluczowym

dlaczego tak się dzieje?
Bo nie ma pola na słowa kluczowe, tylko hasła przedmiotowe. A w polu tym - jak informuje podpowiedź po najechaniu na nie myszą - należy podać "hasło przedmiotowe według którego chcesz wyszukiwać, np. wypoczynek, architektura, kampania wrześniowa". I dlatego brak wyników.
W przypadku wyrażenia "Poznań" właściwszym polem jest "miejsce". Po wyszukaniu przez to pole uzyskamy 5005 wyników.
Absens carens

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 27, 2015, »
Czy NAC w najbliższym czasie udostępni informacje o swoim zasobie użytkownikom portalu szukajwarchiwach.pl?
Jak będzie wyglądała kwestia ew. przyszłych fotografii i nagrań tam umieszczanych? Czy będzie można - tak jak skany - je także pobrać?

Offline crash0

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 486
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 11, 2017, »
Nie mylę się, że po tym jak forum powstało dzięki inicjatywie zrodzonej w AP w Lublinie, potem przeszło pod "opiekę" NAC. Brakuje na forum choćby jednego przedstawiciela tej instytucji, który mógłby odpowiedzieć na powyższe pytania ;)
Rozumiem, że wszystko będzie zmierzać w kierunku, aby audiovis przenieść do systemu ZoSIA i na szukajwarchiwach.pl?

Offline Ewap

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 180
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 11, 2017, »
Nie mylę się, że po tym jak forum powstało dzięki inicjatywie zrodzonej w AP w Lublinie, potem przeszło pod "opiekę" NAC. Brakuje na forum choćby jednego przedstawiciela tej instytucji, który mógłby odpowiedzieć na powyższe pytania ;)
Rozumiem, że wszystko będzie zmierzać w kierunku, aby audiovis przenieść do systemu ZoSIA i na szukajwarchiwach.pl?

To bardzo ciekawe co napisał Pan Michał... Może w końcu będzie okazja uzyskać odpowiedź na pytanie czyj jest IFAR? Jeżeli powstał w godzinach pracy i był utrzymywany przez AP Lublin i NAC, to dlaczego jest w rękach osoby prywatnej. No chyba że IFAR to jakieś stowarzyszenie lub fundacja? Czy coś wiecie więcej na ten temat?

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 11, 2017, »
To chyba oczywiste że SwA będzie jedna platformą na której będą prezentowane wszystkie zbiory AP. Jeśli mnie pamięć nie myli to takie zapewnienie padło w związku z budową przyszłego nowego interfejsu SwA wzbogaconego o moduły pozwalające na logowanie się zwykłego użytkownika dodawania postów co miało pozwolić na identyfikację tysięcy zdjęć z zasobu NAC zgromadzonych w AUDIOVIS  a które mają zasilić SwA. Jeśli jednak się przyjrzymy to ilość dokumentacji fotograficznej na SwA to chyba ilości śladowe, archiwa jakoś nie wiem czemu nie chcą jej prezentować choć moduł opisu tego rodzaju dokumentacji jest w ZoSIA i dane są również prezentowane na SwA, nie wieżę że archiwa nie digitalizują tego rodzaju dokumentacji tylko czemu jej tam jej tylko niewielki ułamek.

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 12, 2017, »
Jeśli jednak się przyjrzymy to ilość dokumentacji fotograficznej na SwA to chyba ilości śladowe, archiwa jakoś nie wiem czemu nie chcą jej prezentować choć moduł opisu tego rodzaju dokumentacji jest w ZoSIA i dane są również prezentowane na SwA, nie wieżę że archiwa nie digitalizują tego rodzaju dokumentacji tylko czemu jej tam jej tylko niewielki ułamek.
Myslę, że glówną przeszkodą w prezentowaniu fotografii na SWA są problemy z prawami autorskimi.

Offline Marcin Buczek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 107
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zbiory NAC on-line
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 12, 2017, »
Rozumiem ale mam mam takie nieodparte wrażenie że tymi prawami autorskimi posługujemy się nader często bez szczegółowego pochylenia się nad problemem czy tak na prawdę możemy je prezentować czy nie, często się zdarza że archiwa prezentują na stronach www lub tworzonych przez siebie portalach fotografie ale już i wtedy nie mamy mowy o prawach autorskich ale na SwA już tych fotografii nie uświadczymy.