Autor Wątek: Ankieta dla genealogów  (Przeczytany 5170 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Ankieta dla genealogów
« dnia: Lipiec 15, 2013, »
Szanowni Państwo,
Uprzejmie prosimy o wzięcie udziału w krótkim badaniu, którego celem jest identyfikacja oczekiwań badaczy i użytkowników akt stanu cywilnego i metrykalnych Archiwum Narodowego w Krakowie.
Archiwum pragnie wyjść naprzeciw oczekiwaniom odwiedzających nas Użytkowników i wspomóc Państwa wysiłki zmierzające np. do odkrycia rodzinnych korzeni. Korzystając z Państwa pomocy, chcielibyśmy podjąć działania, dzięki którym praca Genealoga stanie się łatwiejsza. W tym celu przygotowaliśmy kilka pytań i chcemy prosić Państwa o udzielenie na nie odpowiedzi.
Badanie jest anonimowe, a uzyskane informacje pozwolą nam poznać lepiej potrzeby naszych Użytkowników oraz wyjść naprzeciw ich oczekiwaniom.
Dziękujemy za udział w badaniu!
https://docs.google.com/forms/d/1H7032f1NbPCKUhi9vfLz4IOSK_KyIasTFcBrZa_7Y0I/viewform

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 15, 2013, »
Witam,

Ankieta super lecz mam kilka pytań:

Ankieta:
Cytuj
Czy według Pani/Pana pożyteczne byłoby utworzenie specjalnego portalu poświęconego zagadnieniom genealogii oraz aktom stanu cywilnego i metrykalnym znajdującym się w zasobie Archiwum Narodowego w Krakowie?

ankieta: 
Cytuj
Skany archiwaliów - są na szukajwarchiwach.pl
Możliwość przeszukiwania zasobów online (np. po nazwisku) - jw.
Poradnik prowadzenia badań genealogicznych ?krok po kroku? - można rozbudować
Poradnik organizacji i prowadzenia własnego archiwum rodzinnego
Wykazy miejscowości, księgi adresowe, itp. - jest na szukajwarchiwach.pl
Słowniki pojęć występujących w aktach metrykalnych - można rozbudować,
Słowniki językowe pomocne w badaniach genealogicznych (w j. łacińskim, niemieckim, rosyjskim) - można rozbudować,
Wskazówki do odczytu pisma - można rozbudować
Zestawienie najczęściej zadawanych pytań - można rozbudować,
----

- czyli jak rozumiem APK chce utworzyć nowy portal ze skanami? Czy nie lepiej promować szukajwarchiwach.pl - tym bardziej, że słyszałem o nowych wdrożeniach ZoSIA w apach?

czy nie lepiej rozbudować szukawarchiwach.pl o funkcje o których mowa a czas poświęcony na budowę nowego wykorzystać na rozbudowę istniejącego -znanego?


Pozdrawiam,

Rafał M.,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 15, 2013, »
czy nie lepiej rozbudować szukawarchiwach.pl o funkcje o których mowa a czas poświęcony na budowę nowego wykorzystać na rozbudowę istniejącego -znanego?

może i lepiej ale tak się przecież dyrekcja ANK nie wypromuje...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #3 dnia: Lipiec 15, 2013, »
Uważam, że lepiej byłoby rozwijać jeden serwis, taki o ogólnopolskim charakterze i skierowany do wszystkich instytucji kultury. Przydałaby się taka polska wersja Europeany. Wtedy można byłoby stworzyć coś naprawdę porządnego na miarę XXI wieku. Ale chyba najpierw będziemy musieli przejść przez fazę rozdrobnienia i rozproszenia usług aż kiedyś ktoś odkryje, że można to wszystko połączyć i zbuduje jeden wielki portal. W Niemczech też dopiero zaczynają myśleć o integracji - Deutsche Digitale Bibliothek.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 15, 2013, »
Szanowni Państwo. Niniejszym dementuję pogłoski jakobym był rzecznikiem prasowym ANK.
Podobnież w rodzącym się projekcie nie biorę udziału, nie znam szczegółów ponad podane na stronie: http://www.ank.gov.pl/node/345
Zalinkowałem ankietę, przepełniony dobrą wolą i miłą chęcią.
Dlatego nie jestem w stanie odpowiedzieć na powyższe posty. Przepraszam.  :-[

W razie pytań i wątpliwości najprościej i najlepiej skorzystać z: http://www.ank.gov.pl/o-nas/kontakt/formularz-kontaktowy

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 15, 2013, »
Ciekawe, jaką nazwę koledzy z Krakowa zaproponują dla nowego portalu, bo przecież trudno będzie przebić AGAD-owskie
Redite ad fontes — źródła wspólnej pamięci
Księgi metrykalne z zasobu AGAD on-line
.
Nazwa uroczysta bardzo ;D ;D ;D

Królewski Kraków nie będzie pewnie gorszy ;D ;D ;D


Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #6 dnia: Lipiec 16, 2013, »
Oczywiście, zawsze staramy się być jak najlepsi. Semper in altum!  :P

Offline nikodem.b

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 144
Odp: Ankieta dla genealogów
« Odpowiedź #7 dnia: Lipiec 20, 2013, »
A ja jestem ciekaw, czy wyniki ankiety zostaną podane do szerszej wiadomości (choćby na tym forum). Szczególnie interesuje mnie odpowiedź na trzecie pytanie  :)