Autor Wątek: Własna działalność gospodarcza  (Przeczytany 3601 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline agusiakl

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
Własna działalność gospodarcza
« dnia: Styczeń 24, 2013, »
Witam

znalazłam w internecie mnóstwo firm, które zajmują się usługą zakładania i prowadzenia archiwum, niszczenia dokumentów.

Zastanawiam się jakie pozwolenia musi mieć taka firma na np. zniszczenie dokumentów żeby to odbywało się zgodnie z prawem (ochrona danych osobowych itp)? Czy musi mieć odpowiednie certyfikaty i pozwolenia od Archiwum Państwowego danego miejsca? Na jakiej podstawie formalno-prawnej wystawia kartę odbioru-przekazania? CZy taką działalność może założyć każdy? Czy potrzebne jest odpowiednie wykształcenie wyższe-archiwistyka czy wystarczy tylko przebyty kurs?

szczególnie interesuje mnie temat od strony prawnej (gdzie i jakie pozwolenia trzeba uzyskać żeby w pełni legalnie zajmować się taką formą działalności?)

A może ktoś z Państwa prowadzi już taką działalność i mógłby podzielić się doświadczeniem? Czy to jest opłacalne?


Bardzo proszę o pomoc w odpowiedzi na te pytania.



Jamaika

  • Gość
Odp: Własna działalność gospodarcza
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 24, 2013, »
znalazłam w internecie mnóstwo firm, które zajmują się usługą zakładania i prowadzenia archiwum, niszczenia dokumentów.
Na początku będzie spora konkurencja w szczególności na Mazowszu. Życzę więc powodzenia.  ;)
Zastanawiam się jakie pozwolenia musi mieć taka firma na np. zniszczenie dokumentów żeby to odbywało się zgodnie z prawem (ochrona danych osobowych itp)? Czy musi mieć odpowiednie certyfikaty i pozwolenia od Archiwum Państwowego danego miejsca? Na jakiej podstawie formalno-prawnej wystawia kartę odbioru-przekazania? CZy taką działalność może założyć każdy? Czy potrzebne jest odpowiednie wykształcenie wyższe-archiwistyka czy wystarczy tylko przebyty kurs?

szczególnie interesuje mnie temat od strony prawnej (gdzie i jakie pozwolenia trzeba uzyskać żeby w pełni legalnie zajmować się taką formą działalności?)
Odpowiedzi na pytania.
http://portal.ekoakta.pl/dds.php?faq/3
Przedsiębiorstwa przygraniczne

AVA

  • Gość
Odp: Własna działalność gospodarcza
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 28, 2022, »
Witam :) Odświeżę temat własnej działalności gospodarczej  ;D

1. Czy ktoś z Was świadczy usługi archiwistyczne?
2. Czy badaliście rynek przez założeniem firmy? Czy posiadaliście własną wiedzę, że jest popyt na tego typu usługi?
3. Z jakimi problemami musieliście się zmierzyć na początku?
4. Czy nadal panuje trend na wynajmowanie firm do niszczenia dokumentów, czy organizacje niszczą coraz częściej we własnym zakresie?

Podzielcie się własnym doświadczeniem związanym z rozkręcaniem biznesu ;D

Obecnie zastanawiam się na otwarciem własnej działalności. Pracuję w administracji publicznej i z własnego doświadczenia wiem, że liczba firm archiwistycznych jest dość duża, ale ceny usług są bardzo zróżnicowane (np. cena zniszczenia 1mb kat.B została wyceniona przez 3 firmy z kuj-pom kolejno na 31 zł, 40zł, 83zł brutto).

Będę wdzięczna za włączenie się do dyskusji  ;)


Offline Czarny1986

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 148
Odp: Własna działalność gospodarcza
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 28, 2022, »
Witaj,
1. Świadczę usługi ale na razie na zasadzie umowy zlecenia. W dwóch miejscach od dłuższego czasu ale telefony dzwonią i coraz intensywniej się zastanawiam czy by nie powołać do życia jakieś działalności. Z tym, że nie mam zamiaru jak na razie rezygnować z etatu. Więc dwa w jednym.
2. Co do popytu to jak wyżej jest. W tym tygodniu rozmawiałem z dwoma kolejnymi instytucjami. Więc za chwile może się okazać, że nie przerobię tego będąc na etacie ale mam zamiar "dawkować" usługi tak, aby klient był zadowolony a ja żebym pożył trochę :) Wszystko to albo z polecenia albo z tego, że gdzieś się z kimś spotkałem w pracy i najwyraźniej zostałem dobrze zapamiętany.
3. Jeżeli chodzi o problemy to zawsze to samo tzn. duża niewiedza co do zagadnień kancelaryjno-archiwalnych,  a co za tym idzie problemy z realizacją. Tyle, że raczej u pracowników niż kierownictwa.
4. Właśnie głównie na niszczenie myślę o działalności, żeby rachunek można było wystawić. Chociaż to się wiąże z kosztami niszczarki zgodnej z przepisami.
5. Co do cen to na pewno różne. Pytanie czy ktoś chce cenę czy jakość? Jak mam robić tak jak te niektóre firmy i brać mniej to  w ogóle nie podejmuję się. O czym informuję jeżeli słyszę, że za duża stawka.
Tyle, jak na razie. W razie coś to odpowiem na dodatkowe pytania.
pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Październik 28, 2022, wysłana przez Czarny1986 »