Autor Wątek: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej  (Przeczytany 8954 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« dnia: Styczeń 05, 2013, »
Witam,

znalazłam książkę Justyny Adamus-Kowalskiej na temat informacji archiwalnej w Polsce: http://www.sbc.org.pl/Content/60296/system_informacji_archiwalnej.pdf.

Miłej lektury!
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 06, 2013, »
Publikacja trochę niekompletna na pierwszy rzut oka ;)... (wymienione w archiwach systemy...)
« Ostatnia zmiana: Styczeń 06, 2013, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

evje

  • Gość
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 07, 2013, »
Zachęcam do napisania zatem bardziej aktualnej  ;)

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 07, 2013, »
Witam,

Nie trzeba - ta jest b. dobra - wystarczy uzupełnić :).

Pozdrawiam,

Rafał M.
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

evje

  • Gość
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 07, 2013, »
 ;)

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 07, 2013, »
Witam,
bardzo dobrze, że publikacja ta dostępna jest w Internecie  :) , chociaż ja kupiłam ją w wersji tradycyjnej w zeszłym roku i dość dokładnie przeczytałam. Z tego co się zorientowałam, powstała ona na bazie doktoratu autorki, ukończonego w 2008 r. Gdyby więc we wstępie autorka zaznaczyła, że przedstawia stan wiedzy na ok. 2006 rok, nie byłoby nieporozumień. Dla mnie bowiem tytuł pracy "System informacji archiwalnej w Polsce. Historia, infrastruktura, standardy i metody" i rok wydania 2011 sugeruje, że przedstawia ona aktualny stan wiedzy. A w środku m.in. takie stwierdzenie (cyt.): "Obecnie trwają prace nad połączeniem baz danych archiwów państwowych i stworzeniem systemu zintegrowanego. W tym celu zostało zawarte porozumienie pomiędzy Naczelnym Dyrektorem Archiwów Państwowych a Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego." (s. 137).
I dalej (cyt.): "Tworzenie Zintegrowanego Systemu Informacji Archiwalnej ZoSIA zainicjowała w roku 2007 Naczelna Dyrekcja Archiwów Państwowych. Zadanie to zostało powierzone Narodowemu Archiwum Cyfrowemu, które podjęło współpracę z Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego Uniwersytetu Warszawskiego". (s. 158). I dalej, co system powinien zawierać. Przypominam, że książka wyszła w 2011 r., kiedy to ZoSIA od kilku lat jest już wdrożona w 2 dużych archiwach (z oddziałami), ma całkiem sporo funkcjonalności, służy do opisu różnych rodzajów dokumentacji itd.
Byłoby miło, gdyby autorka wspomniała o tym, skoro dość dokładnie analizuje rubryki bazy SEZAM (nie podając zresztą wersji omawianej bazy). Tak samo dość nieaktualnie (w kontekście daty wydania książki) brzmią opisy bazy IZA wersja 4.0 z 2002 r. (s. 134) lub zdezaktualizowany zestaw przepisów metodycznych (s. 116).     

Szkoda, że przygotowując publikacje do wydania autorzy nie starają uaktualniać swoich tekstów lub we wstępie zaznaczyć, jakiego okresu dotyczą opisywane zjawiska.
Pozdrawiam i zachęcam do czytania oczywiście :)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 11, 2017, »
Odświeżam wątek.
Tutaj recenzja przywołanej pracy:
http://www.home.umk.pl/~akz/AKZ_06_Wanda_Roman_recenzja_Justyna_Adamus-Kowalska_System_informacji_archiwalnej_w_Polsce.pdf
Jeszcze w Archeionie t. 107 z 2004 r. jest też tekst pani Justyny Adamus poświęcony tej tematyce, mnie jednak najbardziej zainteresował w tym tomie artykuł Hartmuta Webera "Skorzystaj z klucz i zagraj rolę - archiwa w społeczeństwie informacyjnym i kształcącym się".
https://www.archiwa.gov.pl/images/docs/archeion/arch_cvii.pdf
Jarek Orszulak

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Publikacje nt. systemów informacji archiwalnej
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 15, 2017, »
   
Szkoda, że przygotowując publikacje do wydania autorzy nie starają uaktualniać swoich tekstów lub we wstępie zaznaczyć, jakiego okresu dotyczą opisywane zjawiska.
Pozdrawiam i zachęcam do czytania oczywiście :)

To nie jest tak do końca, że się nie starają zaktualizować, czasami proces wydawniczy trwa bardzo długo.

PS. U mnie też można znaleźć coś nt. systemów informacji archiwalnej z tym, że w Niemczech: www.nac.gov.pl/wp-content/uploads/2015/05/miedzy_tradycyjnym_a_wirtualnym_archiwum.pdf
Pozdrawiam,
Anna Sobczak