Autor Wątek: warunki przechowywania dokumentów  (Przeczytany 6154 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
warunki przechowywania dokumentów
« dnia: Listopad 07, 2012, »
witam
ostatnio słyszałem, że pojawiły się nowe wytyczne dotyczące przechowywania dokumentów. Wilgotność 35%-55%, temp. 14-18. Czy ktoś wie dokładnie  jakim przepisem zostało  to wprowadzone?

Jamaika

  • Gość
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 14, 2013, »
Nie widzę nic nowego. Nie dotyczy fotografii i filmów.
Rozporządzenie Ministra Kultury z dnia 15 lutego 2005 r.

Pytanie tylko kto ten martwy przepis przestrzega w roku. Bada temp. i wilgotność dzienną. Męczy BHP jeśli są itp. Jak nie ma klimatyzacji w nawiewie budynku to wilgotność skacze. Droga rzecz w eksploatacji i dlatego często wyłączona.  ;D ;D ;D I kolejny koszmar wielkich archiwów, na który nie masz wpływu, jeden ten sam nawiew zamknięty na wszystkie pomieszczenia w archiwalne. Gdy masz jeden magazyn zagrzybiony, to za tydzień masz wszystkie zagrzybione.   ::) ::) ::)

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 14, 2013, »
Ja prowadzę ewidencję wilgotności i temperatury. Magazyn jest tak wychłodzony, że latem to najlepsze miejsce do schronienia się przed upałem  ;D

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #3 dnia: Styczeń 14, 2013, »
Ja mam stałą temperaturę ustawioną na 18 st. (z tym że ostatnio centralka sterująca temperaturą mi nawala, więc gdy przez kilka dni nie zaglądam do magazynu potrafi zrobić się tam dość zimno ;D)
Wilgotności natomiast w ogóle nie mam jak regulować. Ostatnio spadła poniżej 24%

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #4 dnia: Styczeń 15, 2013, »
Ja prowadzę ewidencję wilgotności i temperatury. Magazyn jest tak wychłodzony, że latem to najlepsze miejsce do schronienia się przed upałem  ;D

dokładnie jak u mnie - latem czy na dworze 20 stopni czy 30 czy 35 - w moich archiwalnych podziemiach temperatura zawsze na poziomie 18-20 stopni  ;D

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #5 dnia: Styczeń 22, 2013, »
Cytuj
w moich archiwalnych podziemiach temperatura zawsze na poziomie 18-20 stopni  Duży uśmiech

u mnie podobnie, jednak w dwóch pomieszczeniu zimą jest bardzo zimno, np. dziś 10,4 C (a żeby się tam dostać przechodzę przez pomieszczenie, gdzie są 24 C - katar non stop murowany), a w drugim 12,2 C - najgorzej, gdy trzeba tam włożyć lub wyciągnąć większą partię akt, brr

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #6 dnia: Styczeń 22, 2013, »
U mnie póki co jest ok. 15 st. , a w pomieszczeniu gdzie przechodzi głowna rura od ogrzewania to gorąco, że uuff :) Kiedyś walczyłem ze zbyt dużą wilgotnością, a teraz znowu drastycznie spadła.
Pulchra jak masz tak zimno to może trzeba powalczyć o jakieś ciepłe służbowe wdzianko, ja dostałem takowe. :)

Offline pulchra

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 38
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #7 dnia: Styczeń 22, 2013, »
Jakąś gustowną kufaję? ;)
Właśnie, żeby się dostać do mojej "zamrażalki" to przechodzę przez pomieszczenia: 20C, 26C (tu podobnie jakieś gorące rury), 24C i 10C i tak kilka kursów z aktami tam i z powrotem. Jak stamtąd wychodzę to mam czerwone lica jak po sznapsie  ;D

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 275
Odp: warunki przechowywania dokumentów
« Odpowiedź #8 dnia: Styczeń 23, 2013, »
Ja natomiast muszę wyjść na zewnątrz i przejść kilkanaście metrów, żeby dotrzeć do magazynu - płuca mają szansę pooddychać mroźnym powietrzem, zwłaszcza z ranka  ;D

Wychodzi na to, iż archiwista musi mieć dobre zdrowie :D