Autor Wątek: Zawieszenie postępowania, a zakończenie sprawy  (Przeczytany 2151 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 176
Zawieszenie postępowania, a zakończenie sprawy
« dnia: Październik 25, 2012, »
Witam
Co robić w sytuacji, jeśli z jakiejś przyczyny, np. śmierci strony zawiesza się postępowanie administracyjne. Czy można w takim wypadku zamknąć sprawę i w razie wznowienia postępowania wznowić sprawę? można tak w ogóle?

w kpa jest taki zapis
Art. 98. § 1. Organ administracji publicznej może zawiesić postępowanie, jeżeli wystąpi o to strona, na której żądanie postępowanie zostało wszczęte, a nie sprzeciwiają się temu inne strony oraz nie zagraża to interesowi społecznemu.
 § 2. Jeżeli w okresie trzech lat od daty zawieszenia postępowania żadna ze stron nie zwróci się o podjęcie postępowania, żądanie wszczęcia postępowania uważa się za wycofane.

czy może czekać 3 lata i wtedy zamykać? no i czy ten okres 3 lat tyczy się tylko art. 98, czyli jeśli o zawieszenie postępowania zwróci się strona czy może ma takie same zastosowanie przy np. smierci strony??

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1607
  • kolega Jarek NIE PRACUJE w AP! :)
    • Archiwum i EZD. Praktycznie, nie teoretycznie
Odp: Zawieszenie postępowania, a zakończenie sprawy
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 28, 2012, »
Ciekawy problem. Ja skłaniam się ku wersji, że zawieszenie nie oznacza załatwienia, stąd i sprawy zamknąć nie powinno się - choćby też dlatego, żeby wiedzieć że jest tylko zawieszona a nie załatwiona. Co do okoliczności zawieszenia to to jest pytanie do prawnika bądź administrawisty.
Jarek Orszulak

Offline metricisRegninotarii

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 204
Odp: Zawieszenie postępowania, a zakończenie sprawy
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 29, 2012, »
w postępowaniu sądowym sprawy zawieszone są tak długo zawieszono aż sędzia wyda postanowienie o zamknięciu sprawy z powodu np. umorzenia, wydawałoby się, że w postępowaniu administracyjnym też musi być jakaś decyzja osoby po temu władnej o zakończeniu postępowania i wydania takiej decyzji archiwista winien chyba oczekiwać; przecież sam nie zadecyduje o zamknięciu sprawy bo nie jest pracownikiem merytorycznym.