Autor Wątek: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?  (Przeczytany 50805 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #60 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Może jednak trzeba się poważnie zastanowić nad otwarciem pracowni w weekendy, godziny 9:00-17:00. 

No to zaraz... jesteśmy urzędem czynnym pon-pt + dyżur popołudniowy czy domem kultury czynnym popołudniami i w sobotę jak reszta nie pracuje i może nas odwiedzić.
Pytanie do specjalistów - czy przepisy pozwalają "urzędnikom" na pracę w sobotę (kwestię wynagrodzenia pomijam).
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #61 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Można zrobić bezgotówkowo w ramach odbioru. A jak nie, to trzeba będzie znaleźć w budżecie. W kwestii przepisów teeeraz to na wszystko pozwalają.
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2017, wysłana przez Obi »

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #62 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
serio??? bez kasy??? archiwista??? a gdzie czas na życie prywatne??? ;)

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #63 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
serio??? bez kasy??? archiwista??? a gdzie czas na życie prywatne??? ;)

Dążymy do ideału ;) homo faber, homo corpo, BORG https://www.youtube.com/watch?v=AyenRCJ_4Ww ;)
« Ostatnia zmiana: Czerwiec 26, 2017, wysłana przez Obi »

Offline oinophlygos

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #64 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Można zrobić bezgotówkowo w ramach odbioru.

Ochrona, magazynierzy, obsługa pracowni czy nawet pani sprzątająca tez będzie odbierała godziny w tygodniu? Jeśli tak, czy to nie wywoła kolejnych zaległości?

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #65 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Przypomnę, że istnieje coś takiego jak równoważny czas pracy, także możliwy do stosowania w administracji państwowej. Ja wprawdzie nie pracuję w administracji, a w państwowej instytucji kultury i mam właśnie czas pracy równoważny, tj limit godzin do przepracowania w miesiącu, bez sztywnych ram 5 dni po 8 godzin.

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #66 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Przypomnę, że istnieje coś takiego jak równoważny czas pracy, także możliwy do stosowania w administracji państwowej. Ja wprawdzie nie pracuję w administracji, a w państwowej instytucji kultury i mam właśnie czas pracy równoważny, tj limit godzin do przepracowania w miesiącu, bez sztywnych ram 5 dni po 8 godzin.

Przy tej ilości etatów jakimi dysponują archiwa wprowadzenie "takiego wynalazku" to strzał w kolano i jeszcze większe zaległości - czytaj: dana jednostka jest źle zorganizowana.
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Filip Kwiatek

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 358
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #67 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Owszem, natomiast daje to pracodawcy furtkę wrzucania zadań np. na weekendy bez konieczności odpracowywania czy udzielania wolnego dnia z tytułu pracy np. w niedziele. W niektórych jednak przypadkach jest to dość korzystne, np. miałem w grafiku 4 dni po 10 godzin, mam jeden dzień wolny ekstra, bez urlopu.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #68 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Czy możemy wrócić do tematu?
Tryb wprowadzania nowego zarządzenia przez NDAP jest nie do obrony, wprowadzanie tak istotnej z punktu widzenia organizacji pracy archiwum zmiany w ostatniej chwili jest kompromitujące. I mam nadzieję, ze NDAP wyciągnie z tej lekcji jakieś wnioski. 

A teraz, koleżanki i koledzy, zastanówcie się, jak to wygląda na zewnątrz.
1. Archiwa zlikwidowały przerwę wakacyjną.
2. Środowisko naukowe się ucieszyło (wiem, bo dostaję sygnały stamtąd, najbardziej ich cieszy, że do AAN będą mogli przyjechać i w spokoju zrobić kwerendę).
3. Na stronach wielu apów zaczynają się pojawiać info o przerwie wakacyjnej.
4. Użytkownicy są zdezorientowani (wiem, bo pytają mnie, szczególnie ci którzy chcieli do AAN przyjechać, o co chodzi).

Chaos, chaos, chaos (także komunikacyjny).
I wniosek: jeśli na 72 archiwa tylko 31 zamyka PN, to znaczy, że reszta sobie poradziła. I chwała im za to, to znaczy, że w sytuacji kryzysowej potrafią zadziałać. Reszta poszła po najmniejszej linii oporu. :( :( :(
Naprawdę chcecie mi powiedzieć, że w tak dużym archiwum jak AAN, Łódź, Poznań nie można przesunąć kogoś do PN z innych działów? Pracowałam w Archiwum wiele lat i wiem, że jest to możliwe. I nie demonizujmy, można zastąpić osoby, które na co dzień obsługują PN.

Cytat: Aleksander Korolewicz
Na koniec, nie wiem, jak ma kierownik zorganizować pracę i urlopy w oddziale liczącym 3 osoby, łącznie z nim.
Czy taki oddział ma sens?

I ogólna refleksja na koniec: mogliśmy likwidację przerwy wakacyjnej w czytelniach przedstawić jako sukces, jako ważny krok w otwieraniu i udostępnianiu archiwów, a co wyszło?
Czy ktoś wyciągnie wnioski?

PS. O popularyzacji proponuję dyskutować tutaj http://www.ifar.pl/index.php/topic,3084.msg22778/topicseen.html#msg22778
Nie mieszajmy wątków.




Offline Paweł z ...

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 163
    • Archiwum i EZD
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #69 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Dane zbierałem szybko ze stron internetowych, więc gdyby ktoś zobaczył jakieś błędy proszę o info.

Zadałem też takie pytanie na forum archiwistów i dodam, że Opole i Toruń odpowiedzieli, że nie mają przerwy. Prawdopodobnie Bydgoszcz także nie. Możliwe, że na stronie jeszcze nie podali.
Dziękuję za info.
Opole. To w takim razie mają nieaktualne informacje na stronie albo zapomnieli, że mają chyba na stałe wpisane 01.08-31.08 nieczynne http://opole.ap.gov.pl/kontakt.html
Toruń - nie doczytałem, ze 1 czytelnia "Flisak" jest zamknięta ale w centrali działa.
natomiast w Bydgoszczy na stronie http://www.bydgoszcz.ap.gov.pl/index.php?c=page&id=75 stoi jak wół, że w sierpniu zamknięte. Napisze maile  by u źródła zasięgnąć informacji.

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #70 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
A teraz, koleżanki i koledzy, zastanówcie się, jak to wygląda na zewnątrz.
<ciach>
Chaos, chaos, chaos (także komunikacyjny).

Można się tylko zgodzić.

I wniosek: jeśli na 72 archiwa tylko 31 zamyka PN, to znaczy, że reszta sobie poradziła. I chwała im za to, to znaczy, że w sytuacji kryzysowej potrafią zadziałać. Reszta poszła po najmniejszej linii oporu. :( :( :( 

"TYLKO"? Toż to prawie POŁOWA!

Naprawdę chcecie mi powiedzieć, że w tak dużym archiwum jak AAN, Łódź, Poznań nie można przesunąć kogoś do PN z innych działów? Pracowałam w Archiwum wiele lat i wiem, że jest to możliwe. I nie demonizujmy, można zastąpić osoby, które na co dzień obsługują PN.

Cytat: Aleksander Korolewicz
Na koniec, nie wiem, jak ma kierownik zorganizować pracę i urlopy w oddziale liczącym 3 osoby, łącznie z nim.
Czy taki oddział ma sens?

Ma. O. Sanok liczy 4, słownie cztery osoby. Dają radę, choć kiedy zadzwoniłem, że nie zamykamy w sierpniu kierownik rzucił słuchawką.  I szczerze mówiąc wcale mu się nie dziwię.

I ogólna refleksja na koniec: mogliśmy likwidację przerwy wakacyjnej w czytelniach przedstawić jako sukces, jako ważny krok w otwieraniu i udostępnianiu archiwów, a co wyszło?
Czy ktoś wyciągnie wnioski?

Mam być szczery czy miły?

Profesja archiwisty choć piękna i dająca wiele radości, ma też swoją ciemną stronę. Niskie płace, niedowartościowanie, niski prestiż, celowa i świadoma degradacja zawodu powodują frustracje. Oczywiście be silni jesteśmy wobec argumentu, że jeśli komuś nie odpowiada, może odejść. Warto jednak pamiętać, że archiwa, to nie tylko akta, nie tylko użytkownicy, ale też pracownicy, od których bardzo wiele zależy. 

Cytuj
"Utrzymywanie kontaktów i słuchanie ludzi w czasie bezpośredniej rozmowy to podstawa. Jednym z najczęstszych powodów, dla których ludzie odchodzą z pracy, jest to, że nikt ich nie słuchał. Rzadko chodzi wyłącznie o pieniądze, częściej o frustrację."
Richard Branson "Like a Virgin"

Miłego wieczoru wszystkim czytającym...
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #71 dnia: Czerwiec 26, 2017, »
Dzis do archiwow miało isc pismo w sprawie czytelni.
Ktos, cos wie, jakiej było tresci?
Ciekawi mnie, czy "zbuntowani" dyrektorzy zostaną zmuszeni do otwarcia czytelni, i jakimi argumentami.

Aleksander Korolewicz

  • Gość
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #72 dnia: Czerwiec 27, 2017, »
Cytat: Aleksander Korolewicz
Na koniec, nie wiem, jak ma kierownik zorganizować pracę i urlopy w oddziale liczącym 3 osoby, łącznie z nim.
Czy taki oddział ma sens?
Czy ja wiem? Bo ma sporo akt i sporo roboty? Tak mi do głowy przyszło.
A ile w Polsce jest oddziałów liczących 4 osoby? Zlikwidować? Pracownicy to tylko ludzie, ale co zrobić z aktami?

Offline zo_non.sense

  • archiwa_2.5
  • słuchacz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 19
  • Płeć: Kobieta
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #73 dnia: Czerwiec 27, 2017, »

Dzis do archiwow miało isc pismo w sprawie czytelni.
Ktos, cos wie, jakiej było tresci?
Ciekawi mnie, czy "zbuntowani" dyrektorzy zostaną zmuszeni do otwarcia czytelni, i jakimi argumentami.

Hanna? Zbuntowani dyrektorzy... może wrócimy do pręgierzy - tylko za co? Za to, że owi zbuntowani stanęli w obronie praw pracowników, że chcą, by plany urlopowe pozostały bez zmian, że nie są zachowawczy, tylko próbują negocjować, wypracować kompromis? Ja nie neguję tak do końca zlikwidowania przerwy, choć to naprawdę wiele nam utrudni (o czym pisałam wyżej), ale narzucanie tego w sposób "guzik mnie obchodzi jak sobie poradzicie, ma być zrobione" jest poniżej krytyki. I fakt, nie ma problemu z obsadą w centrali, ale co z zamiejscowymi (to też już padło) - będziemy jeździć w delegacje ??? A pytanie o zasadność istnienia oddziałów zamiejscowych też jest z lekka krótkowzroczne, bo chyba wszystkie AP borykają się z brakiem miejsca.

Offline siwytom

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 22
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #74 dnia: Czerwiec 27, 2017, »
2. Środowisko naukowe się ucieszyło (wiem, bo dostaję sygnały stamtąd, najbardziej ich cieszy, że do AAN będą mogli przyjechać i w spokoju zrobić kwerendę).
Mam dziwne wrażenie, że większość użytkowników narzekających na AAN i brak możliwości robienia kwerendy w spokoju przez wiele lat przypominało sobie o istnieniu tego archiwum w okolicach 15 czerwca.