Autor Wątek: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?  (Przeczytany 50823 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #15 dnia: Październik 30, 2012, »
Z tego, co wiem już niedługo użytkownicy będą mieli w jednym z archiwów centralnych skanery do dyspozycji i sami będą sobie mogli skanować w pracowni akta. Zniknie zatem problem przestojów pracowni.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #16 dnia: Listopad 01, 2012, »
czytelnia to nie sklep, nie zarabia  na siebie jako tako więc nie musi być otwarty cały rok... przerwa musi być...

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #17 dnia: Listopad 01, 2012, »
a użytkownicy nie powinni sami skanować... jeśli mamy coś wymyśleć  na poprawę to można stworzyć taką webczytelnie gdzie użytkownik ściąga zamówione akta  powiedzmy przez torrent :)

Offline Obi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 32
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #18 dnia: Listopad 02, 2012, »
Niestety faktem będzie skanowanie przez użytkowników akt w pracowni w jednym z polskich archiwów.

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #19 dnia: Listopad 02, 2012, »
Samodzielne skanowanie przez użytkowników jest ciekawym rozwiązaniem. W którym archiwum będzie taka możliwość? W bibliotekach to już jest od dawna znane i nie słyszy się, że czytelnicy nie powinni tego robić samodzielnie. Jeżeli w pracowni będzie odpowiedni skaner, to użytkownik położy na nim akta, nadusi guziczek i po chwili będzie miał wszystko zapisane na pendrive, więc materiałom archiwalnym nic nie powinno się stać. Taka usługa ułatwi pracę badaczom, gdyż będą mogli zeskanować szybko dużą ilość akt i zabrać je ze sobą. Świetne rozwiązanie na czas zamknięcia pracowni lub krótkich godzin jej otwarcia:)
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #20 dnia: Listopad 02, 2012, »
ale archiwa to nie biblioteki, mają całkowitą inną zawartość...

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #21 dnia: Listopad 02, 2012, »
I w czym to przeszkadza?
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline Arkaszka

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 5
  • Płeć: Mężczyzna
    • wentylacja Warszawa
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #22 dnia: Listopad 04, 2012, »
Kwestia chyba funduszy, taka dostępność to dodatkowe koszta

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #23 dnia: Listopad 04, 2012, »
Zamykanie pracowni na jeden miesiąc w wakacje jest po prostu wygodne dla archiwum, bo archiwista z pracowni musi kiedyś iść na urlop. Pewnie, że można ustalić zastępstwa, w Koszalinie do 2011 r. pracownia była czynna przez całe wakacje - skoro można to zorganizować w tak małym archiwum, to tym bardziej można w dużo większym. Tylko czy to ma na pewno sens, w naszym ap w sierpniu użytkowników było zawsze dużo mniej, niż w innych miesiącach.
W tym roku nasza pracownia była zamknięta ze względu na malowanie, co będzie w przyszłym jeszcze nie wiem.
Ja jestem za zamykaniem pracowni na miesiąc w wakacje. A najlepiej by było, gdyby wszystkie archiwa albo zamykały pracownie w tym samym czasie albo przez całe wakacje były otwarte - nic tak nie dziwi i nie denerwuje użytkowników, jak różnice w działalności poszczególnych ap: różne cenniki, różne godziny i zasady zamawiania akt, tu można robić samodzielnie zdjęcia, tam nie, itd.
Ten brak jednolitych zasad gorzej wpływa na nasz wizerunek niż przerwa wakacyjna.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #24 dnia: Listopad 04, 2012, »
A co do skanera w pracowni, to obawiam się, że akta po takim samodzielnym skanowaniu będą "trochę zmaltretowane", dyżurny będzie musiał co chwila udzielać wskazówek, jak skanować i niektórzy użytkownicy będą się skarżyć na hałas (no chyba że to jakieś bezszmerowe cudo techniki będzie  :D).
Ciekawa jestem bardzo, jak to będzie wyglądało w praktyce.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #25 dnia: Listopad 04, 2012, »
biblioteki mają przede wszystkim książki... a moim odczuciu książki łatwiej zdigitalizować... a jeśli mamy dawać skanować użytkowników to możemy tez dawać im akta do opracowania... przecież obciążymy opracowanie a jeśli dodamy skanowanie to już pracownicy archiwum będą mieli więcej czasu na kawę i ciasteczka :) zresztą zawsze można zrobić w archiwum outsourcing Ja jestem przeciwny samodzielnemu skanowaniu przez użytkowników, też obawiam się o stan takich akt. W ostateczności to już zamiast skanowania to już powinno fotografować... w ogóle nie widzę tego

Arkaszka ma racje... chodzi o kasę :)

Offline Robert

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #26 dnia: Listopad 05, 2012, »
W tym roku nasza pracownia była zamknięta ze względu na malowanie, co będzie w przyszłym jeszcze nie wiem.
Ja jestem za zamykaniem pracowni na miesiąc w wakacje. A najlepiej by było, gdyby wszystkie archiwa albo zamykały pracownie w tym samym czasie albo przez całe wakacje były otwarte - nic tak nie dziwi i nie denerwuje użytkowników, jak różnice w działalności poszczególnych ap: różne cenniki, różne godziny i zasady zamawiania akt, tu można robić samodzielnie zdjęcia, tam nie, itd.
Ten brak jednolitych zasad gorzej wpływa na nasz wizerunek niż przerwa wakacyjna.

To jest problem, który prawie zawsze wypływa w rozmowie z użytkownikami (ale nie tylko). Szczególnie tymi, którzy odwiedzając jedno AP i doświadczając atmosfery przyjaznej, kilku realizacji zamówień dziennie i praktycznie nieograniczonej liczby udostępnionych j.a., a także niskich opłat za skany/kserokopie, potrafią skarżyć się na inne AP.
Ujednolicenie np.cennika chyba miałoby sens. W przypadku godzin realizacji zamówień, limitów liczby zamówionych j.a. - ciężko powiedzieć. To w mojej opinii wiąze się zarówno z obsadą kadrową danego AP (np. brak magazyniera, jedna osoba w pracowni, która sama realizuje zamówienia etc.), liczbą użytkowników w pracowni, względami lokalowymi itd.
Swoją drogą, ciekawe jak wyglądałyby sprawozdania, gdyby przeprowadzić eksperyment - odgórnie ustalone dla wszystkich AP godziny realizacji zamówień oraz limity liczby zamówionych j.a. :)


Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #27 dnia: Listopad 05, 2012, »
A co do skanera w pracowni, to obawiam się, że akta po takim samodzielnym skanowaniu będą "trochę zmaltretowane", dyżurny będzie musiał co chwila udzielać wskazówek, jak skanować i niektórzy użytkownicy będą się skarżyć na hałas (no chyba że to jakieś bezszmerowe cudo techniki będzie  :D).
Ciekawa jestem bardzo, jak to będzie wyglądało w praktyce.


Teraz są takie skanery, że wystarczy położyć akta, tych szytych nie trzeba idealnie rozginać, gdyż oprogramowanie skanera korzysta z algorytmów poprawiających skan. Obsługa jest prosta - wystarczy nadusić przycisk, więc chyba nie będą potrzebne liczne instruowania użytkowników w używaniu sprzętu. Wszystko odbywa się po cichu, nawet lampa skanera przy oświetleniu dziennym, czy sztucznym nie powinna przeszkadzać swoim światłem podczas skanowania, gdyż pada tylko na stolik, na którym leży skanowany obiekt.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Grzegorz

  • Gość
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #28 dnia: Listopad 05, 2012, »
Jestem za tylko kłopot (jak zwykle ;)): cena. Urządzenie tego typu widziałem w jednej z bibliotek, ładne, proste w obsłudze nawet wyraźne skany ale... Kosztuje ok. 45 tyś zł. Sporo. Chyba lepiej pozwolić robić zdjęcia własnym sprzętem (nawet telefonem można już zrobić przyzwoite zdjęcie) albo nawet kupić cyfrówkę dla czytelników....

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Dlaczego czytelnie archiwów nie są otwarte cały rok?
« Odpowiedź #29 dnia: Listopad 05, 2012, »
Pomysł z aparatem dla użytkowników jest ciekawy, tylko że trzeba byłoby przygotować osobne miejsce z dodatkowym oświetleniem i statyw, aby fotografowanie było jak najmniej inwazyjne, a przy okazji w miarę dobrej jakości.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak