Internetowe Forum Archiwalne > Forum Studenckie

Praca Licencjacka

(1/2) > >>

Berbel:
Witam, jestem na trzecim roku Archiwistyki, przedemną zbliza sie czas na pisanie licencjatu. Wiem co mnie w owej archiwistyce kreci, bardzo interesuje mnie cyfryzacja, praca archiwisty na komputerze. Moj promotor zrozumial moje zainteresowania i skierował mnie do urzedów w moim miescie, co bym sie wywiedzial jakich programów do archiwizacji uzywają, i jeden z owych programów opisać w ramach mojej pracy.

Niestety, ja osobiście tego nie widze. Zdarzalo mi sie na zajęciach pracowac w róznych programach do archiwizacji (mialem styczność i z IZĄ, i z Sezamem, i z kilkoma innymi), ale moja wiedza o nich jest niedostateczna. Dlatego pytam Was, doświadczonych archiwistów, od czego zacząc, czy jest jakas literatura, która pomogłaby mi w skonkretyzowaniu mojego tematu? Bardzo sie boje owej pracy, nie wyobrażam narazie sobie by napisac okolo 30 stron o jednym programie archiwizującym.
Help!

Anna Sobczak:
Witam,

najpierw trzeba byłoby ustalić, o czym ma być praca. Czym innym są: archiwizacja, cyfryzacja i opracowanie, które jest wspomagane przez wymienione bazy.

Grzegorz:
Temat jest dość skomplikowany i nie wszystko da się wyjaśnić w krótkim mailu czy poście. Jak rozumiem masz pisać o konkretnym programie do archiwizacji?? To trudne ale jest kilka możliwości:
- jakiś program wspierający pracę archiwisty zakładowego - i tutaj faktycznie trudno coś sensownego napisać na 30 stron ;) - tego typu programów jest sporo ale trzeba by się skupić nie na samym programie ale jego wpływie na organizację pracy archiwisty w jednostce która go stosuje, ostatecznie można by zrobić przegląd rozwiązań na rynku ale to praca wymagająca trochę zachodu...
- elektroniczne archiwum zakładowe jako element lub moduł systemu EZD urzędu - tutaj niemal temat rzeka, od przepisów regulujących zagadnienie, aż po ocenę wdrożenia i działanie - tutaj problemem może być fakt, że tego typu w pełni działających programów niemal niema :) (napisał bym, że nie ma w ogóle ale to się dynamicznie zmienia więc może się coś pojawiło na rynku),
- można napisać o projekcie ADE (Archiwum Dokumentów Elektronicznych) i tutaj jest wydaje mi się materiału na taką pracę - o ile już coś podobnego nie powstało! - szczegóły tutaj www.nac.gov.pl/ade
W każdym przypadku da się napisać pracę licencjacką, Wstęp, uwarunkowania prawne, studium przypadku, podsumowanie... 30 stron na pewno wyjdzie ;).
Kłopoty mogą być z literaturą bo trudno oprzeć pracę na instrukcji obsług takiego czy innego programu ale jest sporo materiałów dotyczących dokumentacji elektronicznej no i na tym trzeba by bazować.
Generalnie pomysł nie najgorszy. Życzę powodzenia, a w razie problemów proszę o kontakt.

Rafał Rufus Magryś:
Witam,

Ja proponuję pisanie o ZoSIA - jest już trochę materiałów na ten temat np.: http://www.nac.gov.pl/ZoSIA
a sama instrukcja obsługi tego systemu pozwoli taką pracę napisać ;)...
Wiem też, że parę prac w tym temacie było pisane - warto skontaktować się z Maciejem Zdunkiem z NAC (i też aktywny forumowiczem).

Pozdrawiam,

Rafał M.,

Berbel:
Witam

Na początku bardzo bym chciał podziękować za podpowiedzi Państwu, naprawdę pomogliście mi ruszyć z kopyta ;).

Najbardziej spodobał mi się pomysł Pana Rafała, dlatego poczytałem sobie na NAC, i z wielka radością się dowiedziałem ze ZoSIA była wdrażana u mnie w rodzinnych stronach - na lubelszczyznie, dlatego też udałem się do mojego "rodzinnego" archiwum państwowego w Chełmie, gdzie mogłem rzucić okiem na system. Sama sprawa bardzo mnie zaciekawiła, dlatego tez wysłałem już maila do NAC o małą pomoc :).

@Panie Grzegorzu, zgodnie z pana podpowiedzią zacząłem poszukiwania informacji na temat Dokumentu Elektronicznego, niestety nie jestem jeszcze na miejscu moich studii, dlatego jedyne co znalazłem to artykul Pani Koteckiej o nazwie "Prawne aspekty nowych regulacji w obszarze dokumentu elektronicznego". Mozę jest jakaś pozycja którą mógłby mi Pan szczególnie polecić? :)

Jeszcze raz dziękuje Wam wszystkim, dzięki Waszym podpowiedziom perspektywa pracy  już troszkę mniej mnie przeraża :).

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej