Autor Wątek: Praca Licencjacka  (Przeczytany 17439 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Berbel

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Praca Licencjacka
« dnia: Październik 20, 2012, »
Witam, jestem na trzecim roku Archiwistyki, przedemną zbliza sie czas na pisanie licencjatu. Wiem co mnie w owej archiwistyce kreci, bardzo interesuje mnie cyfryzacja, praca archiwisty na komputerze. Moj promotor zrozumial moje zainteresowania i skierował mnie do urzedów w moim miescie, co bym sie wywiedzial jakich programów do archiwizacji uzywają, i jeden z owych programów opisać w ramach mojej pracy.

Niestety, ja osobiście tego nie widze. Zdarzalo mi sie na zajęciach pracowac w róznych programach do archiwizacji (mialem styczność i z IZĄ, i z Sezamem, i z kilkoma innymi), ale moja wiedza o nich jest niedostateczna. Dlatego pytam Was, doświadczonych archiwistów, od czego zacząc, czy jest jakas literatura, która pomogłaby mi w skonkretyzowaniu mojego tematu? Bardzo sie boje owej pracy, nie wyobrażam narazie sobie by napisac okolo 30 stron o jednym programie archiwizującym.
Help!

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 21, 2012, »
Witam,

najpierw trzeba byłoby ustalić, o czym ma być praca. Czym innym są: archiwizacja, cyfryzacja i opracowanie, które jest wspomagane przez wymienione bazy.
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Grzegorz

  • Gość
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2012, »
Temat jest dość skomplikowany i nie wszystko da się wyjaśnić w krótkim mailu czy poście. Jak rozumiem masz pisać o konkretnym programie do archiwizacji?? To trudne ale jest kilka możliwości:
- jakiś program wspierający pracę archiwisty zakładowego - i tutaj faktycznie trudno coś sensownego napisać na 30 stron ;) - tego typu programów jest sporo ale trzeba by się skupić nie na samym programie ale jego wpływie na organizację pracy archiwisty w jednostce która go stosuje, ostatecznie można by zrobić przegląd rozwiązań na rynku ale to praca wymagająca trochę zachodu...
- elektroniczne archiwum zakładowe jako element lub moduł systemu EZD urzędu - tutaj niemal temat rzeka, od przepisów regulujących zagadnienie, aż po ocenę wdrożenia i działanie - tutaj problemem może być fakt, że tego typu w pełni działających programów niemal niema :) (napisał bym, że nie ma w ogóle ale to się dynamicznie zmienia więc może się coś pojawiło na rynku),
- można napisać o projekcie ADE (Archiwum Dokumentów Elektronicznych) i tutaj jest wydaje mi się materiału na taką pracę - o ile już coś podobnego nie powstało! - szczegóły tutaj www.nac.gov.pl/ade
W każdym przypadku da się napisać pracę licencjacką, Wstęp, uwarunkowania prawne, studium przypadku, podsumowanie... 30 stron na pewno wyjdzie ;).
Kłopoty mogą być z literaturą bo trudno oprzeć pracę na instrukcji obsług takiego czy innego programu ale jest sporo materiałów dotyczących dokumentacji elektronicznej no i na tym trzeba by bazować.
Generalnie pomysł nie najgorszy. Życzę powodzenia, a w razie problemów proszę o kontakt.

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #3 dnia: Październik 21, 2012, »
Witam,

Ja proponuję pisanie o ZoSIA - jest już trochę materiałów na ten temat np.: http://www.nac.gov.pl/ZoSIA
a sama instrukcja obsługi tego systemu pozwoli taką pracę napisać ;)...
Wiem też, że parę prac w tym temacie było pisane - warto skontaktować się z Maciejem Zdunkiem z NAC (i też aktywny forumowiczem).

Pozdrawiam,

Rafał M.,
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Offline Berbel

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 23, 2012, »
Witam

Na początku bardzo bym chciał podziękować za podpowiedzi Państwu, naprawdę pomogliście mi ruszyć z kopyta ;).

Najbardziej spodobał mi się pomysł Pana Rafała, dlatego poczytałem sobie na NAC, i z wielka radością się dowiedziałem ze ZoSIA była wdrażana u mnie w rodzinnych stronach - na lubelszczyznie, dlatego też udałem się do mojego "rodzinnego" archiwum państwowego w Chełmie, gdzie mogłem rzucić okiem na system. Sama sprawa bardzo mnie zaciekawiła, dlatego tez wysłałem już maila do NAC o małą pomoc :).

@Panie Grzegorzu, zgodnie z pana podpowiedzią zacząłem poszukiwania informacji na temat Dokumentu Elektronicznego, niestety nie jestem jeszcze na miejscu moich studii, dlatego jedyne co znalazłem to artykul Pani Koteckiej o nazwie "Prawne aspekty nowych regulacji w obszarze dokumentu elektronicznego". Mozę jest jakaś pozycja którą mógłby mi Pan szczególnie polecić? :)

Jeszcze raz dziękuje Wam wszystkim, dzięki Waszym podpowiedziom perspektywa pracy  już troszkę mniej mnie przeraża :).

Ewa33

  • Gość
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 24, 2012, »
Myślę, że przede wszystkim wskazane jest odpowiedzenie sobie na pytanie co to jest archiwizacja i co pod tym pojęciem się rozumie, a potem przystąpienie do poszukiwania dostępnych narzędzi informatycznych do opisania tego procesu, najlepiej poprzez porównanie, tak by praca była jak najbardziej wartościowa, a nie została narażona na zarzut, że jest swoistą instrukcją do danego programu.
Warto zauważyć, że zarówno Sezam, IZA, KITA, ZoSIA, itp. to narzędzia starsze, nowsze, lepsze lub gorsze służące jednak jedynie do opisu archiwalnego a nie do archiwizacji bez względu na to jak się rozumie to pojęcie.
Celowo nie podpowiadam  ;) , jak sama rozumiem to pojęcie, by zachęcić adepta archiwistyki do własnych poszukiwań intelektualnych. W tym zakresie jest bowiem duże zamieszanie.
Jeżeli jednak poszukiwania mają się ograniczyć jedynie do narzędzi służących do opisu archiwalnego, to zachęcam by pokusić się o opisanie kilku.

Offline gumi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 1
    • Pisanie prac magisterskich
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #6 dnia: Październik 10, 2013, »
Polecam skorzystanie z [proszę o niespamowanie - admin]
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2013, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »

Offline Anna Sobczak

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 460
    • LinkedIn
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #7 dnia: Październik 11, 2013, »
Polecam skorzystanie z jednej z ofert na [jak wyżej - nie spamujemy - admin]

Korepetycje, szkolenia, czy pisanie prac? Bo to trzecie, to według mnie nie zasługuje na polecanie!
« Ostatnia zmiana: Październik 11, 2013, wysłana przez Rafał Rufus Magryś »
Pozdrawiam,
Anna Sobczak

Offline MarekPL

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 3
    • TeamConnect.pl - Praca programista
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #8 dnia: Grudzień 05, 2013, »
Najtrudniej jest zacząć pisać - potem idzie już z górki, wiem z własnego doświadczenia ;-)

Offline FABIAN336

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: Praca Licencjacka
« Odpowiedź #9 dnia: Kwiecień 03, 2014, »
Ja również wiem coś o tym, jak się nie mogłem zebrać to mi ciężko było, a jak zacząłem to już poszło :)