Autor Wątek: akta osobowe mozna zszyc czy nie  (Przeczytany 2796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline daniel

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 21
akta osobowe mozna zszyc czy nie
« dnia: Październik 12, 2012, »
Witam
Ostatnio przejelismy sporo akt osobowych po zlikwidowanej szkole, w zwiazku z tym że teczki były w okropnym stanie akta zostały zszyte i przełożone do teczek wiazanych tak jak były ułozone w orginalnych teczkach. Czy takie rozwiązanie jest w ogóle dopuszczalne?
Co o tym sądzicie bo zdania są podzielone, wg mnie skoro akta osobowe sa aktami o dłuższym terminie przechowywania można z nimi postapić tak jak z dokumentacją kat A

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: akta osobowe mozna zszyc czy nie
« Odpowiedź #1 dnia: Październik 12, 2012, »
Każde akta. niezależnie od kategorii archiwalnej można zszyć/spiąć klipsem (chyba że z uwagi na ich stan grozi to uszkodzeniem).
Jest to normą dla kat. A, ale żaden przepis nie zabrania szycia kat. B.

Tak a'propos - w instrukcji dla JST w ogóle nie ma mowy o sznurowaniu akt. Nie wiem, czy celowo pominięto ten zapis, czy to przeoczenie. Wychodzi jednak na to, że w archiwach samorządowych nawet kat. A można przechowywać bez przesznurowania ???. Dopiero przy zdawaniu do AP wymagane jest by akta były zszyte (rozp. z 2002).

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 487
Odp: akta osobowe mozna zszyc czy nie
« Odpowiedź #2 dnia: Październik 21, 2012, »
ja np. akta osobowe studenta nie zszywam bo szkoda niszczyć np. dyplom a zdarzyło się, że przeszyto tak niefortunnie dokument, że nie można było odczytać daty z dyplomu