Autor Wątek: opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych  (Przeczytany 7251 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Anna Nowakowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Witam, jestem zainteresowana poblematyka opracowania plakatow i afiszy w archiwach panstwowych. Chodzi mi o plakaty i afisze, bedacych czescia zespolow aktowych, ktore ze wzgledu na swoj charakter nie moga byc przechowywane w teczkach. Jak rozwiazujecie ten problem w swoich archiwach?

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 08, 2006, »
Niestety, nie ma w tej kwestii jednolitych zasad, ponieważ opracowanie afiszy, plakatów, druków ulotnych itp. nie jest regulowane żadnymi przepisami (ale już niedługo ukażą się chyba odpowiednie wskazówki metodyczne). Tak więc podejrzewam, że archiwa stosują bardzo różne rozwiązania. W takich przypadkach, i dotyczy to nie tylko afiszy czy plakatów, ale wszelkich form dokumentów wielkoformatowych (np. dyplomy honorowe czy drzewa genealogiczne), będących częścią składową zespołów aktowych i stanowiących odrębne jednostki archiwalne, powinno się je przechowywać w specjalnych tekach i nadać im odrębną sygnaturę.
Ale problem pojawia się wtedy, gdy afisz czy plakat stanowi integralną część jednostki archiwalnej, a jego dalsze tam przechowywanie, np. ze względu na zły stan fizyczny, grozi jego destrukcją. W takim przypadku najlepszym wyjściem jest wyłączenie takiego obiektu z j.a., poddanie go konserwacji, umieszczenie w specjalnej tece na końcu zespołu oraz nadanie mu kolejnej sygnatury. Oczywiście w inwentarzu, przy j.a., z której wyłączono taki obiekt, należy odnotować ten fakt i odesłać użytkownika do nowej sygnatury, pod którą się znajduje.

Offline Anna Nowakowska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 09, 2006, »
Dziekuje :D
Czekam na dalsze wskazowki, rzeczywiscie co archiwum to inny pomysl na przechowywanie.

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #3 dnia: Czerwiec 14, 2006, »
W Archeionie nr CV zamieszczono kilka ciekawych artykułów dot. problemów opracowania afiszy, plakatów itp.
http://archiwa.gov.pl/repository/archeion/Arch_CV.pdf

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
wskazówki na temat opracownia tego typu materiałów
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 06, 2006, »
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Jamaika

  • Gość
Odp: opracowanie plakatow i afiszy w archiwach panstwowych
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 22, 2012, »
Plakaty to trudny temat do konserwacji, i chyba nie wykonalny, gdy nie ma dobrej woli ze strony pracodawcy.
Widzę, że ten temat umarł w dobie kryzysu.

Wyodrębnianie plakatów i map z teczek.
U mnie kończyło się to zazwyczaj awanturą u naczelnika, dlaczego innym zawraca się głowę nadanie nowej sygnatury, przesłanie do konserwacji (swojej), wymyślanie niepotrzebnych wydatków. Przecież można użyć taśmy i kleić. Tylko jak to wygląda finalnie.  :o Byłem pozytywnie z szokowany, gdy po sześciu latach dowiedziałem się, że w firmie porozrzucanej w różnych częściach miasta jest wyodrębniony specjalny regał ze zrobionymi przez fachowca plakatami. Podziwiać można było kunszt pracy. Tylko jakie On miał środki i warsztat pracy, a jakie Ja. ::)