Autor Wątek: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników  (Przeczytany 10275 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline saren1985

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Witam

Jak u was w urzędach radzicie sobie w praktyce z kwestią podaną w temacie.

Rozwijają wątek przyjmijmy taką oto sytuację:
Wydział Organizacyjny tworzy protokół z jakiegoś posiedzenia, do protokołu otrzymuje różnego rodzaju dokumentacje, materiały a wśród nich płyty CD z różnego rodzaju informacjami które muszą stanowić załącznik do protokołu. Pół biedy jeśli na CD jest nagrana informacja tekstowa, prezentacje czyli wszystko co można wydrukować ( aczkolwiek niekiedy jest to np 70 , 100 bądź więcej stron), a co jeśli jest to nagranie audio lub video.
Spotkałem się z sytuacją gdzie zostały już przygotowane i oprawione takie protokoły a wśród nich w kopercie dołączone płyty CD z nagraniem (akurat tam były np prezentacje multimedialne) wszystko zostało introligatorsko oprawione ponumerowane, zdane i przyjęte do AZ.
Ja tego nie tykam póki co, lecz jest obawa że będę musiał coś z tym fantem zrobić ponieważ nośniki jak wiemy mają swoje "terminy przydatności" i po kilku latach może się okazać że nie damy rady tego odtworzyć, lub nie będzie już narzędzi do odtworzenia tego rodzaju nośników.
Zawartość CD można by wydrukować lecz pozostaje kwestia rozszywania  dokładania ponownego paginowania itp ( nie chce nawet o tym myśleć)

Z pomocą idzie instrukcja archiwalna i spis zdawczo odbiorczy nośników, proszę o wskazówki jak się do tego zabieracie czyli jak to w praktyce wygląda.
Za wszelką pomoc z góry dziękuję.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 19, 2012, »
Informatyczne nośniki danych należy przyjmować od razu na odrębnych spisach przeznaczonych dla tego rodzaju dokumentacji. Jeśli dawniej przyjęto materiały archiwalne z w/w nośnikami, należałoby te nośniki z materiałów archiwalnych wyjąć i odpowiednio zewidencjonować (np. nagrania audiowizualne z sesji Rady Powiatu należałoby ewidencjonować kadencyjnie na osobnych spisach od pozostałych materiałów archiwalnych, tak jak ma to miejsce w przypadku dokumentacji aktowej).
Przed przyjmowaniem nośników danych z poszczególnych komórek organizacyjnych zwracam uwagę na to, aby nośniki te w miarę możliwości były zapisywane maksymalnie - np. wszystkie nagrania audio z 30-stu posiedzeń Zarządu Powiatu na jednej płycie DVD zamiast 30-stu osobnych płyt (nie należy tego robić, jeśli mamy do czynienia z oryginalnymi nośnikami oznaczonymi numerem serii na płycie).
Opis płyty CD/DVD - inne nośniki, póki co u mnie nie występują - powinien być zbieżny z opisem dokumentacji aktowej, której dotyczy. Powinien posiadać: sygnaturę archiwalną, hasło klasyfikacyjne, nazwę komórki organizacyjnej, etc. Z opisu nośnika powinno po prostu jednoznacznie wynikać jakiej jednostki archiwalnej - lub jednostek archiwalnych - dotyczy.
Nośniki przyjmuję więc na spisach informatycznych nośników danych, dla których prowadzę również ewidencję (wykaz spisów).
Pozdrawiam!

Offline saren1985

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Odp: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 26, 2012, »
Witam

Dzięki za odpowiedź.
Kontynuując wątek zakładam, iż nośniki danych (CD), które znajdują się w mojej jednostce archiwalnej (teczce) nie mogą stanowić same takiej jednostki, gdyż są to załączniki do jakiegoś protokołu i tylko w połączeniu z tym protokołem stanowią dla mnie materiał archiwalny, osobno - byłaby to dokumentacja niearchiwalna.
Tzn. posiadam teczkę oprawioną introligatorsko opisaną zgodnie z przepisami w której znajdują się protokoły sesji rady powiatu II kadencji od numerów 1 do 10 z lat 2000-2002. W protokole nr 5 znajduje się 10 załączników.Są tam załączniki papierowe typu: listy obecności, projekty uchwał rady, sprawozdania itp., 7 załącznik stanowi płyta CD zawierająca np. raport środowiskowy. Raport ten ma np 150 stron tekstu + 10 map.  Urzędnik zważywszy na oszczędności zadecydował, iż nie będzie tego załącznika drukował tylko na płytce dołączy do protokołu. Jak pomyślał tak uczynił. I mamy problem bo gdyby to wydrukował ja bym miał święty spokój :D
Ponawiam zapytanie:
Jak sobie poradzić w takiej sytuacji. Mam przyjąć po raz kolejny ten dokument (płytę CD) na stan archiwum? nadać mu kolejną sygnaturę archiwalną? Teoretycznie będzie miał wtedy dwie sygnatury. Płyta przynależy już do jednostki archiwalnej jaką jest ta teczka... a jak ją wyciągnę i przekażę na spisie to będzie miała kolejną sygnaturę nadaną na podstawie takiego spisu.
Załóżmy jednak, że zrobię jak kolega podpowiedział.
Nowa instrukcja kancelaryjna (IK) oraz instrukcja archiwalna (IA) przewiduje coś takiego  jak skład informatycznych nośników danych - mówią o tym par. 46 i 47 IK oraz par. 12 IA,  w myśl tych przepisów droga postępowania powinna być chyba następująca:
1)wydrukować pierwszą stronę informacji znajdującej się na płycie czyli np. wspomnianego raportu środowiskowego i dołączyć do tego płytę CD z raportem, przechowywać tak do chwili zakończenia sprawy  (w moim przypadku do końca kadencji),
2)po zakończeniu sprawy - Wyciągnąć płytę CD i przekazać do składu informatycznych nośników danych,
3)teczkę przygotować do przekazania do archiwum zakładowego (na stronie wydruku o którym mowa w pkt 1, zaznaczyłbym, że cały raport dostępny jest na płycie CD, która znajduje się w .... no właśnie gdzie? w składzie będzie znajdowała się przez jakiś czas powiedzmy 2 lata od upływu kadencji więc tego pisał nie będę bo to oczywiste.
Ponieważ nośniki zgodnie z par. 12 IA należy przekazać także do Archiwum Zakładowego na odpowiednim spisie to myślę że na wydruku powinna znaleźć się ...sygnatura płyty CD utworzona na podstawie numeru spisu zdawczo-odbiorczego nośników łamanego na lp.,(dzięki temu dotrzemy do tego spisu a tym samym do miejsca przechowywania płyty w archiwum zakładowym.)
4)nawiązując do pkt 3 trzeba będzie więc stworzyć spis zdawczo-odbiorczy nośników a ten wg par. 12 IA zawierać powinien dla każdej pozycji spisu:
a)liczbę porządkową,
b)oznaczenie nośnika,
c)określenie typu nośnika,
d)odpowiednio znak sprawy lub symbol klasyfikacyjny, z którym powiązany jest nośnik (w tym miejscu w naszym przypadku napisałbym sygnaturę akt teczki oraz numer protokołu),
e)numer seryjny nośnika, jeśli występuje.

Dobrze myślę czy też znaleźliście gdzieś brak konsekwencji?


Nawiązując jeszcze do wypowiedzi poprzednika
Cytuj
np. wszystkie nagrania audio z 30-stu posiedzeń Zarządu Powiatu na jednej płycie DVD zamiast 30-stu osobnych płyt (nie należy tego robić, jeśli mamy do czynienia z oryginalnymi nośnikami oznaczonymi numerem serii na płycie)."
nie do końca się zgodzę... co prawda instrukcja wspomina o nr seryjnym nośnika, ale uważam, że najważniejsza jest informacja, która znajduje się na nośniku, a nie sam nośnik! sam nośnik nie stanowi informacji ( tak samo jak pusta kartka też nie stanowi dokumentu)

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 27, 2012, »
Cytuj
teczkę przygotować do przekazania do archiwum zakładowego (na stronie wydruku o którym mowa w pkt 1, zaznaczyłbym, że cały raport dostępny jest na płycie CD, która znajduje się w .... no właśnie gdzie? w składzie będzie znajdowała się przez jakiś czas powiedzmy 2 lata od upływu kadencji więc tego pisał nie będę bo to oczywiste.

Płytka CD leży w składzie nośników przez 2 lata od zakończenia sprawy a później trafia do AZ (na spisie z-o elektr. nośników danych).
Ponieważ akta papierowe również są przekazywane po 2 latach od zakończenia sprawy więc (zakładając terminowe przekazanie obydwu elementów) całość akt sprawy (papier +CD) powinna znaleźć się w AZ jednocześnie.
Przejmując płytę CD ze składu do AZ proponuję uzupełnić na stronie wydruku inf. o miejscu przechowywania CD w AZ (najlepiej podać sygnaturę jaka otrzymała płytka CD po przejeciu do AZ

Offline saren1985

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 28
Odp: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników
« Odpowiedź #4 dnia: Październik 03, 2012, »
Trafne spostrzeżenie, dzięki za podpowiedź ;D.
Pozdrawiam

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: informatyczny nośniki danych a spis zdawczo-odbiorczy nośników
« Odpowiedź #5 dnia: Październik 03, 2012, »
Wymóg drukowania pierwszej strony wydruku z informatycznego nośnika danych (lub sporządzanie notatki służbowej o przyjętym nośniku i jego zawartości, gdy nie jest możliwe wykonanie wydruku z nośnika, ponieważ jego zawartość stanowi np. film, nagranie audio itp.) dotyczy tych nośników, które są przesyłkami wpływającymi do jednostki/podmiotu od 1 stycznia 2011 r. (zgodnie z rozp. PRM z 2011 r.). Sporządzanie tych wydruków z dokumentacji już przyjętej do archiwum zakładowego i dokładanie do teczek w archiwum zakładowym ma jedynie takie uzasadnienie, aby liczba spaginowanych stron nie uległa zmianie. Jeśli przyjęto jakieś teczki z załączonymi w nich płytami CD, to wystarczy na takich spisie zdawczo-odbiorczym napisać notatkę: "W wyniku prac porządkowo-archiwizacyjnych wszystkie informatyczne nośniki danych z jednostek archiwalnych wyszczególnionych na niniejszym spisie zdawczo-odbiorczym zostały wyłączone i ujęte na spisie informatycznych nośników danych nr...".
Samo wyłączanie płyt CD i innych nośników motywowane jest tym, że takie nośniki przechowywać należy w innych warunkach i wykonywać ich kopie co najmniej raz na pięć lat.
Niemniej warto by się skonsultować z archiwum państwowym w tej sprawie i sprawdzić, co oni zaproponują. Myślę, że w archiwach państwowych pomysły mogą być też różne...  ;)