Autor Wątek: spisy na brakowanie  (Przeczytany 4381 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline daniel

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 21
spisy na brakowanie
« dnia: Lipiec 19, 2012, »
witam
mam pytanie, akta na spisie do brakowania maja być ułożone wg klas z jrwa czy wystarczy przepisać je tak jak są ułożone w spisach  z-o? proszę o odp


Offline marcia

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 305
  • Płeć: Kobieta
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 20, 2012, »
Ja robię wg klas z jrwa. Potem, gdy trzeba coś odnaleźć, to tak jest dla mnie szybciej i wygodniej :)
"Życie jest zbyt krótkie, by było małe." B. Disraeli.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #2 dnia: Lipiec 21, 2012, »
 Zaczynamy od najstarszego rocznika ,a w każdym roku  wg. RWA

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 06, 2012, »
a ja mam pytanie jeszcze jedno - co z dokumentacją kat. BE? Robimy osobny spis? Proszę ow skazówki jak wystąpić o brakowanie - czy piszę, że posiadam akta i chcę je wybrakować i wnoszę o ekspertyzę, czy piszę, że mam, chciałabym wybrakować i pytam czy chcą przejrzeć? Pomocy ;)
A i jeszcze jedno - kategorie wpisuję już po przekwalifikowaniu, czy zaznaczam, że np. najpierw było B5 a w wyniku przekwalifikowania dostało B10? Czy od razu B10?

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 06, 2012, »
a ja mam pytanie jeszcze jedno - co z dokumentacją kat. BE? Robimy osobny spis? Proszę ow skazówki jak wystąpić o brakowanie - czy piszę, że posiadam akta i chcę je wybrakować i wnoszę o ekspertyzę, czy piszę, że mam, chciałabym wybrakować i pytam czy chcą przejrzeć? Pomocy ;)
A i jeszcze jedno - kategorie wpisuję już po przekwalifikowaniu, czy zaznaczam, że np. najpierw było B5 a w wyniku przekwalifikowania dostało B10? Czy od razu B10?

Proponuję zrobić osobny spis i przy wniosku na brakowanie zaznaczyć, że oprócz prośby o brakowanie zwracasz się prośbą o przeprowadzenie ekspertyzy. Jako załączniki byłyby wtedy 2 spisy- dokumentacji do zniszczenia i do ekspertyzy.
Na pewno archiwum będzie chciało przejrzeć dokumentację wyłączoną do ekspertyzy, nie ma nawet innej opcji;)

Jeśli chodzi zaś o kategorię archiwalną, to chciałbym zaznaczyć, że w Rozporządzeniu Ministra Kultury z dnia 16 września 2002 r.
w sprawie postępowania z dokumentacją, zasad jej klasyfikowania i
kwalifikowania oraz zasad i trybu przekazywania materiałów
archiwalnych do archiwów państwowych - jest załącznik nr 4 Spis dokumentacji niearchiwalnej (aktowej) przeznaczonej na makulaturę lub zniszczenie, którym należy się posłużyć przy tworzeniu spisu dokumentacji do brakowania. No i w tym, że spisie nie ma rubryki "kategoria archiwalna", czyli nie ma nad czym się zastanawiać ;) Co oczywiście nie zwalnia Cię od przekwalifikowania dokumentacji i wytypowaniu dokumentacji, której okres przechowywania faktycznie upłynął wg. nowego jrwa:)

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 06, 2012, »
Oczywiście przekwalifikowanie zrobiłam :)
Nie zagłębiałam się jeszcze w zasady robienia spisów do brakowania, myślałam, że trzeba wpisać kategorie... ;)

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #6 dnia: Sierpień 07, 2012, »
Zaczynamy od najstarszego rocznika ,a w każdym roku  wg. RWA

Rozmawiałam z wydziałem nadzoru mojego AP - oni akurat wskazują na odwrotną zasadę - JRWA, a w obrębie jednego symbolu od najstarszej do najmłodszej dokumentacji.

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: spisy na brakowanie
« Odpowiedź #7 dnia: Sierpień 07, 2012, »

 
Zaczynamy od najstarszego rocznika ,a w każdym roku  wg. RWA
Ja tak robię już   ...nascie lat  i  AP  nie protestuje, wydaje mi się , że tak jest przejrzyściej , zresztą nigdzie nie jest określone ,jak należy to robić. uważam ,że można  to robić wg. jednego i drugiego sposobu - tak jak chce  AP.