Autor Wątek: ISAAR(CPF)  (Przeczytany 5654 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Katarzyna Blawat

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
ISAAR(CPF)
« dnia: Marzec 20, 2012, »
Chciałabym powrócić do wątku z roku 2007. Bardzo mnie interesują standardy archiwistyczne, przede wszystkim ISAAR. Piszę pracę magisterską o ISAAR w szwajcarskich archiwach ("Authority control for creators- ISAAR(CPF) als Entwicklungspotential für die Schweizer Archive? ") Jednakże chciałabym wiedzieć jak to wygląda w Polsce. Czy znają państwo jakieś artykuły, materiały itp. na ten temat? Istnieje w praktyce w Polsce ISAAR, jeżeli tak to w jakich archiwach i w jakim stopniu (pełna wersja czy może tylko obowiązkowe elementy haseł wzorcowych) znalazł on zastosowanie.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Offline Hanna Staszewska

  • Moderator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1744
Odp: ISAAR(CPF)
« Odpowiedź #1 dnia: Marzec 22, 2012, »
Witam,
niestety, polskie doświadczenia ze standardem ISAAR są tak naprawdę żadne, bo nie został on (nawet testowo czy eksperymentalnie) zaimplementowany w polskich archiwach. Nie był tez przedmiotem refleksji na ubiegłorocznych III Toruńskich Konfrontacjach Archiwalnych, poświęconych standaryzacji.
Literatury polskiej na rzeczony temat też właściwie nie ma...
(jeśli się mylę, poprawcie mnie, chętnie uzupełnię swoją wiedzę :))

Pozdrawiam     

Offline Katarzyna Blawat

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Odp: ISAAR(CPF)
« Odpowiedź #2 dnia: Marzec 23, 2012, »
Z tego co się do tej pory dowiedziałam wygląda ISAAR w Polsce niesetety mniej więcej tak jak Pani to opisała...

Offline Adam Baniecki

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 9
Odp: ISAAR(CPF)
« Odpowiedź #3 dnia: Maj 10, 2012, »
Witam serdecznie,
w Polsce jest oczywiście mniej więcej tak jak Panie piszą, ale nie do końca. Informacje na temat ISAAR(CPF) znajdzie Pani na redagowanym przez naszą redakcję portalu ArchNet. Ostatnio sporo się w zakresie akurat tej normy dzieje we Francji, ale i we Włoszech. ISAAR zdobywa coraz silniejszą pozycje pośród standardów archiwalnych. Na naszym portalu ma swoją zakładkę, podobnie jak pozostałe standardy.Szwajcarska norma o której Pani pisze jest stosunkowo młoda (2009 o ile pamiętam). ISAAR(CPF) obecnie jest częścią wszystkich nowszych światowych opracowaniach metodycznych (kanadyjska RDA, włoski SIAS, kataloński NODAC2007,  Pani szwajcarska norma, a we Francji od 2005 r. wszystkie instrukcje metodyczne muszą być zgodne z norami międzynarodowymi ISAD(G) i ISAAR(CPF). Są bardzo zaawansowane narzędzia metodyczne międzynarodowe: ISAAR(CPF) jest jednym z modułów oprogramowania do opisu materiałów archiwalnych stworzonych przez Międzynarodową Radę Archiwów o nazwie Acces To Memory  (akronim AtoM), i w związku z tym moduł isaarowski doczekał się specjalnego przewodnika mającego pomagać w wypełnianiu tegoż modułu w AtoMie (Tytuł: Guide pour la saisie de notices d'autorité sous ICA-AtoM, Paris 2012 do pobrania ze strony: Archives de France lub Assosiation des archivistes francais). Równie nowym i bardzo poważnym jest włoska NIERA: Norme italiane per l'elaborazione dei record di autorita archivistici di enti, persone, famiglie. Linea guida per la descrizione delle entita con una sezione dedicata al soggetto produttore d'archivio, opublikowana w grudniu 2011 r. Ten przewodnik liczy 217 s. Dostępny na stronie Instituto Centrale per gli Archivi. Piszemy o tym w ArchNecie. Sam system AtoM będzie przedmiotem i obrad i warsztatów na Międzunarodowym Kongresie Archiwów w Brisbane w  sierpniu 2012.

A co u nas. W Polsce chyba rzeczywiście niewiele, ale u nas, na Dolnym Śląsku, we Wrocławiu w archiwum wdrażany jest międzynarodowy system AtoM do opis archiwalnego oraz indeksacji ksiąg metrykalnych, do czego używamy właśnie modułu ISAAR(CPF). To na razie początki. W bardzo skromnym zakresie i  na dwóch płaszczyznach: widocznej pod adresem www.archeion.net i takiej samej ale wewnętrznej, która tym się różni, ze posiada już wtyczki (AtoM jest oprogramowaniem otwartym) dostosowujące go do naszej specyfiki.
Nie można opisać zespołu w ISAD(G) bez opisu twórcy w ISAAR(CPF) i tak dalej... Zbyt tu wiele do omówienia.

Na Zjeździe Archiwistów we Wrocławiu we wrześniu 2012 właśnie Archiwum Państwowe we Wrocławiu będzie gospodarzem  panelu poświęconego międzynarodowym standardom. Będą odrębne wystąpienia poświęcone ISAARowi a także i owej szwajcarskiej normie. Znamy ją, podobnie jak pozostałe o których wspomniałem wyżej.
Wreszcie jest i polska instrukcja metodyczna w pełni uwzględniające wszystkie międzynarodowe standardy, pt "Wskazówki metodyczne do opracowania materiałów sfragistycznych w zasobie Archiwów Państwowych" opracowana we Wrocławiu i Jeleniej Górze przez zespół archiwistów z całej Polski, która  już w 2009 r., przekazana NDAP w początku 2010, a która znikła z pola zainteresowania decydentów. Ciągle jednak czekamy, że ktoś się zainteresuje i nią i normami, bo świat nam bardzo szybko umyka.

Całość dokumentacji tejże instrukcji wraz z nią samą jest dostępna  w Cyfrowym Archiwum ArchNetu pod wspomnianym wyżej adresem www.archeion.net.
Serdecznie pozdrawiam
Adam Baniecki
ArchNet

Offline Katarzyna Blawat

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Odp: ISAAR(CPF)
« Odpowiedź #4 dnia: Lipiec 05, 2012, »
@Adam Baniecki
Witam serdecznie,
bardzo dziękuję za odpowiedź na moje pytanie. Jeżeli Pan pozwoli to pytam dalej:
1.) Czy Pana zdaniem ISAAR i EAC mają przyszłość i wreszcie znajdą zastosowanie i akceptację archiwistów?
2.) Jakie znaczenie ma ISDF? Bądź też czy ISDF (wraz z ISAD) ma potencjał do stania się TYM standardem do opisu digitalnych obiektów? (a nie ISAAR...)
3.) Z jakiego powodu zdecydowano się na AtoM? Jakie problemy wystąpiły podczas wdrażania? I czy są Państwo zadowoleni?

Z góry serdecznie dziękuję
Pozdrawiam
Katarzyna Bławat

Offline Katarzyna Blawat

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 4
Odp: ISAAR(CPF)
« Odpowiedź #5 dnia: Lipiec 05, 2012, »
Przepraszam, jeszcze jedno pytanie zapomniałam, może też nie koniecznie dotyczące samych standardów ale raczej (dalekiej :-) przyszłości na nich bazującej...
Co sądzi Pan o semantic web w świecie archiwów (Open Archival Linked Data)?

Pozdrawiam
K. Blawat