Autor Wątek: skrypt do infrormatyki archiwalnej  (Przeczytany 32224 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Gpść

  • Gość
Jak wyżej
« Odpowiedź #15 dnia: Marzec 14, 2005, »
A ja znowu to samo.
Czy archiwista już wie: w jakiej formie, postaci i które dane dostarczyć informatykowi (do systemu)? Czy już wie w jakiej formie (postaci), które dane i do czego chce uzyskiwać z systemu?

Ci którzy interesują się informatyką mogą zawsze zapisać sie na zajęcia fakultatywne na informatyce, a nie szczypać po łebkach "informatykę archiwalną".

A co z historią nośników elektronicznych, formatów i standardów zapisu danych? A cała dziedzina podpisów elektronicznych??? - przecież dane elektroniczne przekazywane do archiwów będą musiały być podpisywane przez zdawcę i odbiorcę?

Kuupa roboty i nauki czeka nowoczesną archiwistykę, a programowanie i teorie baz danych?.....

Pozdrawiam

Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Re: sktypt...
« Odpowiedź #16 dnia: Lipiec 05, 2006, »
Cytat: "Kazimierz Schmidt"
"Describing Archives".  
zob. http://www.archivists.org/catalog/pubDetail.asp?objectID=1279
(...)DACS will replace Archives, Personal Papers, and Manuscripts (APPM) as a content standard for catalog records. The volume consists of three parts: "Describing Archival Materials," "Describing Creators," and "Forms of Names."


Witam serdecznie! To będzie mój pierwszy post na tych stronach (i mam na dzieję, że nie ostatni. Jestem stosunkowo świeżym nabytkiem O/Włocławek Archiwum toruńskiego. Forum przeglądam od jakiegoś czasu. Jako, iż moje zainteresowania niekontrolowanie wpadły na problematykę archiwów prywatnych (jak kto woli - spuścizn) - po drodze pojawiły się inne kwestie, które trudno mi pominąć. Tak więc obecnie "zeszło" na standardy opisów (które tak na dobrą sprawę pozostają elastyczne jeśli chodzi o opis archiwaliów, szczególnie spuścizn) - na razie u anglojęzycznej braci archiwistów. Tu mam pytanie- raczej organizazyjno-formalne, bo te "od kuchni" poznaję na tyle, ile mogę (również w kontaktach z S. L. Hensenem z Duke Univ. czy też Network Development and MARC Standards Office w Waszyngtonie): czy Naczelna posiada (jeżeli w ogóle są nabywane  :roll: ) egzemplarze następujących publikacji:

- "Describing Archives: A Content Standard (DACS)", SAA 2004, ss. 291

- "Kathleen D. Roe "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", Society of American Archivists (2005), ss. 180

- Steven L. Hensen "Archives, Personal Papers and Manuscripts (APPM)"

- Frederic M. Miller, "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", 1990

49$ za książkę dla non-members....  :roll:

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
skrypt do infrormatyki archiwalnej
« Odpowiedź #17 dnia: Lipiec 05, 2006, »
Radzę zajrzeć na tę stronę, może coś będzie.
http://www.archiwa.gov.pl/?CIDA=77

Offline Edyta Dembińska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 0
Re: sktypt...
« Odpowiedź #18 dnia: Październik 11, 2006, »
Cytat: "Robert"

 Tu mam pytanie- raczej organizazyjno-formalne, bo te "od kuchni" poznaję na tyle, ile mogę (również w kontaktach z S. L. Hensenem z Duke Univ. czy też Network Development and MARC Standards Office w Waszyngtonie): czy Naczelna posiada (jeżeli w ogóle są nabywane  :roll: ) egzemplarze następujących publikacji:

- "Describing Archives: A Content Standard (DACS)", SAA 2004, ss. 291

- "Kathleen D. Roe "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", Society of American Archivists (2005), ss. 180

- Steven L. Hensen "Archives, Personal Papers and Manuscripts (APPM)"

- Frederic M. Miller, "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", 1990

49$ za książkę dla non-members....  :roll:



Owszem, Biblioteka Naczelnej Dyrekcji," tak w ogóle" nabywa publikacje z zakresu metodyki archiwalnej. Z wymienionych przez Pana prac posiadamy trzy, brakuje nam pracy Arranging and describing archives and manuscripts /Kathleen
D. Roe.
Cóż, odpowiedź może nieco spóźniona, ale pytanie nie zostało skierowane pod właściwy adres. Jeśli będzie Pan poszukiwał innych publikacji, proszę skierować pytanie na mailowy adres Naczelnej Dyrekcji ndap@archiwa.gov.pl bądź bezpośrednio Biblioteki  edembinska@archiwa.gov.pl

Offline Edyta Dembińska

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 0
Re: sktypt...
« Odpowiedź #19 dnia: Październik 11, 2006, »
Cytat: "Robert"

 Tu mam pytanie- raczej organizazyjno-formalne, bo te "od kuchni" poznaję na tyle, ile mogę (również w kontaktach z S. L. Hensenem z Duke Univ. czy też Network Development and MARC Standards Office w Waszyngtonie): czy Naczelna posiada (jeżeli w ogóle są nabywane  :roll: ) egzemplarze następujących publikacji:

- "Describing Archives: A Content Standard (DACS)", SAA 2004, ss. 291

- "Kathleen D. Roe "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", Society of American Archivists (2005), ss. 180

- Steven L. Hensen "Archives, Personal Papers and Manuscripts (APPM)"

- Frederic M. Miller, "Arranging and Describing Archives and Manuscripts", 1990

49$ za książkę dla non-members....  :roll:



Owszem, Biblioteka Naczelnej Dyrekcji," tak w ogóle" nabywa publikacje z zakresu metodyki archiwalnej. Z wymienionych przez Pana prac posiadamy trzy, brakuje nam  Arranging and describing archives and manuscripts /Kathleen
D. Roe.
Cóż, odpowiedź może nieco spóźniona, ale pytanie nie zostało skierowane pod właściwy adres. Jeśli będzie Pan poszukiwał innych publikacji, proszę skierować pytanie na mailowy adres Naczelnej Dyrekcji ndap@archiwa.gov.pl bądź bezpośrednio Biblioteki  edembinska@archiwa.gov.pl

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: skrypt do infrormatyki archiwalnej
« Odpowiedź #20 dnia: Luty 17, 2022, »
dobra dobra trochę czasu minęło :) czy mamy jakiś w końcu jakiś skrypt do tej informatyki ???