Internetowe Forum Archiwalne > Problematyka budowy baz danych

skrypt do infrormatyki archiwalnej

(1/5) > >>

Scalarvector:
Witam

Czy są jakieś prace prowadzone nad skryptem do informatyki archiwalnej?

Mam pewien pomysł napisania takiego skryptu...

Oczekiwałbym że ten skrypt będzie poruszałby między innymi takie zagadnienia jak:
- podstawy programowana obiektowego
- teorię baz danych i przegląd baz danych
- standardy archiwalne i ich implementację
- zarządzane dokumentacją w systemach teleinformatycznych
- zastosowanie modelowania UML w praktyce archiwalnej
- teoria jakości a archiwa
- szczegółowa metodyka archiwaliów digiltalizowanych (np.konwersja danych, budowa nośników, konserwacja sprzętu i oprogramowania)
- analiza statystyczna materiałów archwalnych

Myslę, że taki skrypt by sie przydał tym studentom, którzy już dobrze znają KOMPUTERY co myślę że w najbliższych latach trzeba będzie spełniać większe oczekiwania studentów i archiwistów

Pozdrawiam  
Scalarvector

Rafał Rufus Magryś:
Witam,

 Pomysł jest jest bardzo dobry i od jakiegoś czasu zastanawialismy się nad opracowanie takiego skryptu ale doba ma tylko 24 godziny a po paru dobach człowiek musi przespać ;)...
  Jeśli byłoby takie prace czy powołany zespół do tego celu to bardzo się chętnie przyłączę do takiego projektu... i myślę, że nie tylko ja...

Kazimierz Schmidt:
Znów nie wiem co jest na rzeczy:
1. skrypt do tego jak wykorzystać informatykę do zarządzania w tradycyjnych archiwach
czy
2. skrypt do tego jak archiwizować to cyfrowe coś co informatyka wytworzyła

Jak sądzę nallepsze źródła można dziś znaleźć na stronach PRO
http://www.pro.gov.uk/
Mnie szczególnie interesuje kierunek nr 2 czyli:
http://www.pro.gov.uk/about/preservation/digital/default.htm
i dalej
http://www.pro.gov.uk/about/preservation/digital/guidance/default.htm
i wszędzie tam.
Ale zapewne oba te kierunki się niedługo spotkają ze sobą.
Na razie co prawda karierę ciągle robi EAD który Amerykanie chcą wepchnąć wszystkim tak jak wepchnęli MARC ale on jest do kodowania cyfrowego informacji przygotowanej w sposób tradycyjny. W duużym uproszczebiu przygotowanej "na papierze dla papieru". I skoro już mamy jakieś pomoce wyszukiwawcze, jakąś strukturę no to zakodujmy toto w EAD. Ale robienie tego jako sztuka dla sztuki zob. http://www.lib.utexas.edu/taro/ricewrc/00013.xml to nieporozumienie.
Jest też cały portal DIGICULT (http://www.digicult.info) sponsorowany przez UE, gdzie można sporo znaleźć (ale tu są raczej artykuły naukowe a nie całe gotowe prace). Ale ja jestem "anglojęzyczny" i być może Niemcy też coś mają (bo Japończycy to już też po angielsku).
Trzeba sobie jasno powiedzieć że czas Leonardów da Vinci którzy będą "robić bazy danych dla określonych potrzeb" za chwilę się skończy.

W związku z tym że okres "połrozpadu wiedzy" w tym zakresie jest bardzo krótki NDAP wyda niedługo specjalny numer Archeiona poświęcony tym zagadnieniom.  W numerze wypowiedza się zarówno archiwiści i historycy jak i teoretycy i praktycy infromatyki działający w ośrodkach naukowych albo bezpośrednio na przedpolu archiwalnym.
 Większość artykułów już jest  gotowa. Ze względu na ogrom problematyki Archeion ten na pewno nie będzie wprost podręcznikiem, ale na pewno będzie zawierał sporo ciekawych informacji.
Jak szeroka jest to problematyka warto sprawdzić jak długo trzeba się przekopywać przez strony PRO. Proponuję zatem znaleźć koniecznie "Requirements for Electronic Records Management Systems" (wyszło w sumie 5 wielkich knig) oraz ostatnie "dziecko" Guidelines on developing a policy for managing email
. Tak sobie myślę że rośnie nam nowa dziedzina wiedzy. I albo ją opanujemy w praktyce (sam skrypt bez stałych szerokopasmowych łaczy z Internetem nic tu nie da) albo ktoś nas zastąpi. Tak więc jeżeli skrypt ma być dobry to powinien być dostęny na www i cały czas dynamicznie poprawiany i przedstawiany w kolejnych wersjach.
Spróbuję przekonać autorów i wydawcę aby z owym "numerem elektronicznym" Archeionu było nieco inaczej - najpierw e-printy potem druk. A może nie mam racji i trzeba czekać aż się wydrukuje?

Scalarvector:
Osobiście mnie interesuje pierwszy wątek, czyli skrypt do tego jak wykorzystać informatykę do zarządzania w tradycyjnych archiwach
a także wykorzystać informatykę do zarządzania wiedzą z archiwistyki.

Skrypt ten o którym pisałem nie musi mieć postaci papierowej. Wystarczy, żeby któryś z ośrodków naukowych (Olsztyn, Toruń, Lublin, Warszawa) w wspołpracy z informatykami zainstalowali system zrządzania wiedzą (np: mediaWiki) i wdrożyli go do edukacji wsród studentów dla studentów i pracowników naukowych. Gdyby ocena za zaliczenie od przedmiotów zależała od ilości postów i artykułów w takim systemie to może polepszyłoby poziom edukacji na kierunkach archiwistyki. W ogólnodostepnym wariancie powienien być to sylabus i zbiór co ciekawszyh referatów studentów i forum dla studentów.  

A jaki jest obecnie stan wydania tego specjalnego numeru "Archeionu"?

Pozdrawiam
Scalarvector

Kazimierz Schmidt:
Numer jest  praktycznie zamknięty. Wszystkie teksty podpisane do druku i przesłane do wydawcy. Jedyny problem z wydaniem to ... zachowanie kolejności, gdyż najpierw muszą się ukazac drukiem numery poprzednie, które są już w druku.
Być może pojawi się jeszcze jeden tekst o świeżutkim "gotowcu" wydanym przez SAA pt. "Describing Archives".  
zob. http://www.archivists.org/catalog/pubDetail.asp?objectID=1279
gdzie czytamy:
DACS will replace Archives, Personal Papers, and Manuscripts (APPM) as a content standard for catalog records. The volume consists of three parts: "Describing Archival Materials," "Describing Creators," and "Forms of Names."

Uwaga! wg mnie to nie jest żaden "standard do opidu wszytkiego" (z jakim poglądem sie spotkałem jeszcze dziś) tylko "jeszcze jeden standard" i do tego przywiązany do "materiałów archiwalnych" czyli tak naprawdę do instytucji archiewalnych. Ale to tylko przypuszczenia gdyż samej książki nie czytałem i moge się mylić.
Aby zobaczyć skąd moje podejrzenia warto zajrzeć też:
http://www.lib.lsu.edu/SAA/aug04.pdf
gdzie czytamy już w nastęnym akapicie za anonsowanym DACS że:
Documents generated by the RLG initiative “Automatic
Exposure - Technical Metadata for Digital Still Images” are
now available online at <http://www.rlg.org/longterm/
autotechmetadata.html>.
i tak dalej...
Tak więc to może być cos na kszałt skryptu o którym pisze Scalarvector.

Hm... idea wikipedii archiwalnej jest ciekawa i nawet myśleliśmy o tym na wspólnym zespole problemowym z ICM UW. Tylko nie miałaby być to wikipedia wiedzy o metodyce archiwalnej tylko wikipedia wiedzy o zawartości archiwów.
Każdy zarejestrowany użytkownik systemu zintegrowanego mógłby "dopisywać" poza systemem dodatkowe informacje, analizy, przemyślenia i wyniki badań wiążąc je z informacją systemową na dowolnym poziomie (od zespołu do pojedyńczego dokumentu). System zaś pozwalałby użytkownikowi wyszukującemu, poza sprawdzeniem oficjalnych informacji archiwalnych, zajrzeć do informacji dopisanych przez użytkowników. Przecież mnóstwo badaczy dochodzi do jakichś wniosków, przegląda tysiące stron pod jakimś kątem i co??? I publikuje to po paru latach albo i nie... Toż to marnowanie wiedzy.  
Pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej