Internetowe Forum Archiwalne > System informacji o zasobie archiwów państwowych

zdekompletowany SEZAM

(1/3) > >>

biurokrata21:
Witam!
Korzystając ostatnio z SEZAMu na stronie NDAP zorientowałem się, że niestety jedyna baza danych obejmująca wszystkie zespoły i zbiory archiwalne  - czyli SEZAM - została cichcem zdekompletowana.
Wycięto brutalnie   Poznań i Lublin (wraz z Oddziałami)  - które to bazy są w szukajwarchiwach.
Muszę powiedzieć, że z mojego punktu widzenia to niestety niedobry krok.  Nie jestem entuzjastą Sezamu - ale  mamy  na dzień dzisiejszy tylko to. Do niedawna kompletne. Rozumiem, że dwa wymienione wyżej archiwa przeniosły się w wirtualną przyszłość (romansując z Zosią), ale to nie powód żeby dekompletować to czym na dzień dzisiejszy dysponujemy.
A jeżeli już musimy to zepsuć - narazie nie dając nic w zamian - to przynajmniej powinna się pojawić jakaś informacja o tej zmianie. A takowej nie znalazłem.
Wiele osób korzystających i przyzwyczajonych już do Sezamu jest zdziwionych,  większość jest nieświadoma, że baza nie zawiera już wszystkich zespołów będących w gestii archiwów państwowych.
Można było  przynajmniej pozostawić to co już było w Sezamie  z informacją, że Poznań i Lublin nie są uaktualniane.
Nieprzemyślana decyzja...

Robert:
Zgadzam się i potwierdzam, że powyższa uwaga nie jest jedyna. To nie pierwszy raz kiedy spotykam się z podobnymi uwagami użytkowników. Faktycznie, jeśli zdecydowano o "wycięciu" ww. archiwów z ogólnopolskiego SEZAMu, można było chociaż zamieścić informację z odnośnikiem do SwA.

Jeśli już zdecydowaliśmy się rozwijać system zintegrowany, błędem taktycznym było chyba to, że wdrożenie ZoSIA w danym AP uzależniano od pisemnego wystąpienia dyrektorów do NDAP. Większość niestety, nie wiedzieć czemu wciąż podchodzi sceptycznie do projektu, który przecież działa.
W każdym razie sytuacja kuriozalna i tak na dobrą sprawę nie wiadomo jak długo jeszcze potrwa...  :(   

Hanna Staszewska:
Oooo, zobaczcie, pojawiły się linki do szukajwarchiwach w info o archiwach w Poznaniu i Lublinie.

Ale strona w wersji angielskiej po staremu... Nie tylko nie ma linków, ale jest tu też informacja, że dane bazy pochodzą z 2009 r. :o

SEZAM nie tylko zdekompletowany, ale i mocno nieaktualny?
 

Robert:
Kolejna wada systemu - rzadka aktualizacja danych. Raz w roku to jednak mało.
Co do 2009 - zdaje się, że w przypadku wersji angielskiej nikt nie dokonał update'u komentarza. W polskiej odsłonie mamy info o stanie na połowę 2011 r. i tu muszę powiedzieć, że wreszcie się zgadza (patrząc na liczbę zespołów mojego Oddziału). W najbliższych dniach będziemy wysyłać SEZAM do NDAP.

biurokrata21:
Jeszcze raz napiszę: nieprzemyślana decyzja!!!
Na stronie NDAP pojawiły się co prawda tu i ówdzie informacje odnośnie Poznania i Lublina.
Cóż z tego - niestety jednym ruchem zdekompletowano SEZAM i popsuto IZĘ.
W IZA zostały rekordy z Poznania i Lublina - i można je dalej znaleźć. Cóż z tego  - jak już namierzymy jednostkę i dostaniemy jej sygnaturę i opis - dawniej klikając na sygnaturę mogliśmy dostać info co to za zespół i w którym jest archiwum. Teraz dostajemy cudnej treści info: Brak karty.  O ile możemy dośpiewać sobie, że nr 53 kryje AP w Poznaniu - to z numerem zespołu już tak prosto nie pójdzie.  Archiwista sobie poradzi - a reszta korzystających? Tośmy wyszli do ludzi...
Na wszelki wypadek nie sprawdzałem reszty baz (podejrzewam że mechanizm jest ten sam i też je popsuto.). I nie będę sprawdzać - po co się denerwować ...

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej