Autor Wątek: Dokument elektroniczny  (Przeczytany 2412 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Dokument elektroniczny
« dnia: Grudzień 15, 2013, »
witam
czy istnieje wzorcowy dokument na którym można oprzeć się opracowując procedury przechowywania dokumentów elektronicznych w czasie nie krótszym niż 10 lat ?

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Dokument elektroniczny
« Odpowiedź #1 dnia: Grudzień 16, 2013, »
Jak do tej pory nie spotkałam takiego.
 Ja u siebie postępuję w sposób następujący:
Wszystkie CD, dyskietki, taśmy a mam zamiar też dyski twarde, przyjmuję do tzw. dokumentacji technicznej z podziałem na A i B. Nie przejmuję się brakiem spełnienia wymagań dla dokumentu elektronicznego. Ja po prostu staram się ocalić przed zagubieniem, zniszczeniem, wyrzuceniem itp. elektronicznych nośników danych. Niezależnie czy Windows, Linuks, baza danych do odczytania oprogramowaniem specjalistycznym.
Nie przejmuję się brakiem procedur i tym, że za lat 5 czy 10 ze zgromadzonych nośników elektronicznych do archiwum państwowego kwalifikować się będzie 5 czy 7%. Mam to w nosie. Lepiej mieć 5 czy 7% niż nic.

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 493
Odp: Dokument elektroniczny
« Odpowiedź #2 dnia: Grudzień 16, 2013, »
Dziękuję Szerka za podjecie tematu. Napisz czy w instytucji gdzie pracujesz funkcjonuje EZD na zasadach określonych w Instrukcji z 2011 r. Czytałem w jednym z branżowych czasopism, że brak formalnych przepisów np. dotyczących np.  sprawdzania próbek dokumentów stanowi duży problem zwłaszcza teraz gdy po tych dwóch latach do archiwum zaczną być przekazywane dokumenty na elektronicznych nośnikach

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Dokument elektroniczny
« Odpowiedź #3 dnia: Grudzień 17, 2013, »
Przepraszam, zapomniałem dodać, system tradycyjny