Autor Wątek: Prowadzenie teczek - paginacja  (Przeczytany 44668 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline muniekdm

  • archiwa_2.5
  • archiwista
  • *
  • Wiadomości: 420
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #30 dnia: Sierpień 19, 2015, »
Jest powiedziane, że należy ponumerować zapisane strony.  :) Kiedyś byłem na konferencji i pracownicy AP stwierdzili, że nie ma znaczenia czy są to zapisy związane ze sprawą czy też nie, numerujemy.

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #31 dnia: Sierpień 19, 2015, »
a jakiś szlaczek  to  tez ???

Offline Hanna Staszewska

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1744
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #32 dnia: Sierpień 19, 2015, »
Powiedziałabym, że numerujemy strony zapisane i związane ze sprawą. Bazgroły lub puste druki pominęłabym.
Ale wiem, że co archiwum to inna interpretacja ;D

Offline Michał Szot

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 36
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #33 dnia: Sierpień 19, 2015, »
Ale przecież takie bazgroły mogą być dla kogoś najbardziej ciekawą informacją dla użytkownika. Wierszyk, krótka anegdota, rysunek, nawet prosta kreska, którą mogła być jakimś symbolem dla prowadzącego akta. Wszystko to może być istotne, a nie ujmując w ewidencji zostanie zagubione i nie możliwe do odzyskania. Numer strony może dużo zmienić, a jego wpisanie nic nie kosztuje.

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #34 dnia: Październik 18, 2016, »
Wracam uparcie do paginacji
Mam przed sobą "książkę ewidencji kluczy, teczek, pieczęci" 1513   Ewidencja pieczęci i pieczątek oraz ich odcisków
W tejże książce są strony zadrukowane ale nie wypełnione.
Czy te niewypełnione też mam paginować ?

Offline stany

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 362
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #35 dnia: Październik 18, 2016, »
Nie numerujemy  nie wypełnionych stron.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #36 dnia: Październik 18, 2016, »
Ten zapis w rozporządzeniu o paginowaniu tylko stron niezapisanych to nieporozumienie jakieś. Jedne apy wymagały takiego paginowania, inne kazały paginować wszystko. Czy nie można zrobić ankiety, podobnej jak niegdysiejsza z przesznurowywaniem akt? A gdyby się okazało że żadna z dwu praktyk nie jest dominująca, czy nie można wszcząć dyskusji w celu ustalenia sensownej jednolitej praktyki? Bo nie przypominam sobie takiej dyskusji przed podpisaniem rozporządzenia.
Nie ukrywam że jestem zwolennikiem paginowania wszystkiego jak leci - bo tak jest po prostu łatwiej.
Jarek Orszulak

Offline szerka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 104
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #37 dnia: Październik 20, 2016, »
Też uważam, że paginowanie całości ma sens.
szerka

Offline archiwistka90

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 153
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #38 dnia: Październik 20, 2016, »
Zdecydowanie jestem za paginacją całości. U nas nawet paginują zwrotki jeśli są wpięte do akt same sobie

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #39 dnia: Październik 20, 2016, »
A gdyby się okazało że żadna z dwu praktyk nie jest dominująca, czy nie można wszcząć dyskusji w celu ustalenia sensownej jednolitej praktyki? Bo nie przypominam sobie takiej dyskusji przed podpisaniem rozporządzenia.
Można było wspomnieć o tym podczas prac legislacyjnych nad rozporządzeniem...

U nas nawet paginują zwrotki jeśli są wpięte do akt same sobie
To normalne, że zwrotki też się paginuje, no chyba, że pracownicy numerują puste zwrotki  ;)

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #40 dnia: Październik 20, 2016, »
Rozporządzenie jest bardzo precyzyjne

Cytuj
ponumerowanie zapisanych stron materiałów archiwalnych aktowych...

Nie widzę tutaj żadnego pola do dyskusji. To poprzednie rozporządzenie powodowało wątpliwości interpretacyjne.

Cytuj
Poszczególne strony akt znajdujących się w teczce powinny być opatrzone kolejną numeracją.

Pytanie, czy niezapisane strony można uznać za akta ;).

Oczywiście mogą wystąpić sytuacje wątpliwe, najczęściej wtedy kiedy mamy do czynienia z formularzami, np. zapisana do połowy księga USC. Żeby nie było, że jestem ograniczonym ap-owcem ;), chciałbym usłyszeć argumenty, które uzasadniają potrzebę paginowania wszystkich stron, które znajdują się w teczce, nawet tych niezapisanych.


Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #41 dnia: Październik 20, 2016, »
W pewnych aktach brak zapisu to też informacja np. Księgi hipoteczne.
prawy obrońca lewego słupka

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #42 dnia: Październik 20, 2016, »
Rozporządzenie jest bardzo precyzyjne

Cytuj
ponumerowanie zapisanych stron materiałów archiwalnych aktowych...

Nie widzę tutaj żadnego pola do dyskusji. To poprzednie rozporządzenie powodowało wątpliwości interpretacyjne.

Cytuj
Poszczególne strony akt znajdujących się w teczce powinny być opatrzone kolejną numeracją.

Pytanie, czy niezapisane strony można uznać za akta ;).

Oczywiście mogą wystąpić sytuacje wątpliwe, najczęściej wtedy kiedy mamy do czynienia z formularzami, np. zapisana do połowy księga USC. Żeby nie było, że jestem ograniczonym ap-owcem ;), chciałbym usłyszeć argumenty, które uzasadniają potrzebę paginowania wszystkich stron, które znajdują się w teczce, nawet tych niezapisanych.

Zakładam że chodzi nam o szukanie i wprowadzanie sensownych rozwiązań przy postępowaniu z materiałami archiwalnymi. Zastanawiam się co zdecydowało o tym  że wpisano do rozporządzenia akurat praktykę paginowania tylko stron zapisanych, rzut monetą? A może po prostu osoby które decydowały o ostatecznym kształcie rozporządzenia znały tylko tę praktykę paginowania? Bo w pierwszych wersjach projektu tego przepisu takiego doprecyzowania nie było. Mam wrażenie że w poprzednich rozporządzeniach celowo tego nie doprecyzowywano, słusznie traktując to jako problem drugorzędny. Nieszczęściem archiwistyki jest dogmatyzowanie szczegółowych rozwiązań w kwestiach drugorzędnych. Skoro jednak praktyka pokazała że jakiś problem jest, może wystarczyło rozwiązać go tak jak z tym przesznurowywaniem akt (a tam mieliśmy przecież również precyzyjny zapis w rozporządzeniu)? Tymczasem, mam wrażenie, w sposób czysto uznaniowy narzucono nam jedną praktykę, "bo tak".
Nie widzę powodu, by za punkt wyjścia w dyskusji przyjmować wyższość paginowania stron zapisanych nad paginowaniem wszystkiego. Wskaż proszę, czemu Twoim zdaniem, paginowanie tylko stron zapisanych jest lepsze.
Paginowanie wszystkiego jest łatwiejsze, paginujący nie musi się zastanawiać czy jakiś maziaj, fragment pieczątki, pusty formularz czy stopka to jest zapis czy nie, w ogóle nie zwraca na to uwagi. Druga rzecz - ponoć paginowanie wszystkiego umożliwia/ułatwia digitalizację ale nie znam źródła tej opinii i nie znalazłem jej odzwierciedlenia w skanach na "szukaju". Ale np. książki skanuje się "jak leci". Skany akt mają ponadto na pocżątku okładkę teczki, może teczkę też należałoby paginować? Pole do dyskusji jak najbardziej jest. Może warto zacząć od określenia, czemu to paginowanie ma służyć.
Jarek Orszulak

Offline Marcin Kapała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 214
  • Płeć: Mężczyzna
  • lord of the files
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #43 dnia: Październik 21, 2016, »
Nie chciałem się wdawać w dyskusję na temat paginacji, ponieważ numerowanie zapisanych stron jest dla mnie dosyć oczywiste. Nie spotkałem się też dotychczas z praktyką numerowania wszystkiego. Mam przekonanie, że obecny kształt przepisów miał zapobiec takiej interpretacji. Zaintrygowały mnie jednak wpisy zdeklarowanych zwolenników całościowej paginacji jednostek archiwalnych obejmującej również strony niezapisane. Chciałem poznać argumenty, które uzasadniają taki sposób postępowania, tym bardziej, że postulowane są zmiany w przepisach. W efekcie sam zostałem wywołany do tablicy, żeby uzasadnić potrzebę paginacji stron zapisanych. Poniżej przedstawiam argumenty:

  • wartość informacyjna -  w inwentarzach archiwalnych w archiwach państwowych podawana jest informacja o liczbie stron, użytkownik nie powinien być wprowadzany w błąd
(np. użytkownik spodziewa się 100 stron treści, a dostaje akta, w których ma w rzeczywistości 80 stron niezapisanych)

  • zabezpieczenie zasobu - numeracja stron zapisanych w lepszym stopniu zabezpiecza zasób archiwalny, w przypadku braku stron w jednostce nie ma wątpliwości, że mogą to być strony puste
  • digitalizacja - operator wie, co należy digitalizować, nie trzeba uzupełniać w metryczkach dodatkowych informacji o pustych zapisanych stronach, które nie zostały zdigitalizowane
(zarządzenie NDAP w sprawie digitalizacji zasobu ap przewiduje numerację stron zapisanych)

Offline sirsilis

  • archiwa_2.5
  • st. kustosz(ka)
  • *
  • Wiadomości: 998
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Prowadzenie teczek - paginacja
« Odpowiedź #44 dnia: Październik 21, 2016, »
ja paginuję wszystko jak leci... pusty formularz też ma jakaś wartość informacyjną... nawet jeśli mam czas poprawiam prawidłową foliację na paginację...
u mnie dodatkowo w przepisach są dodawane literki A, B, C przy skopanej paginacji...