Autor Wątek: Unieważnienie upoważnienia  (Przeczytany 261 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Unieważnienie upoważnienia
« dnia: Luty 26, 2024, »
Mam do odwołania upoważnienie z 2021 r.
Odwołanie powinno mieć nadany znak sprawy taki sam jak upoważnienie ? Czy znak z obecnym rokiem ??
Myślę, że odwołanie taki sam znak jak i upoważnienie, ale potrzebuję potwierdzenia :) 

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #1 dnia: Luty 26, 2024, »
Moim zdaniem odwołanie upoważnienia jest całkowicie odrębna sprawą, która otrzyma nowy znak.
Inne podejście oznaczałoby, że sprawa wydania upoważnienia pozostawałaby niezakończona przez cały okres jego ważności, co jest bez sensu.
Sprawą było wydanie upoważnienia, zatem zakończyła się ona wraz z jego wydaniem.
Odwołanie upoważnienia będzie odrębna sprawą.

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #2 dnia: Luty 26, 2024, »
A jak w takim razie postępować z upoważnieniami wydanymi na czas nieokreślony ?
Myślałam, że dopóki upoważnienie jest ważne to sprawa trwa i kończy się w momencie zakończenia stosunku pracy lub właśnie odwołania go.
W swojej praktyce przyjmujecie upoważnienia co rok do archiwum zakładowego niezależnie od tego czy jest ono jeszcze ważne ?

Mamy w jednym roku wydane upoważnienia zarówno na rok jak i na czas nieokreślony i właśnie zastanawiałam się jak to ogarnąć, żeby zapanować nad tym do archiwizacji. Potem trzeba byłoby przeglądać wszystkie lata upoważnień, kto w jakim roku miał wydane, żeby w przypadku zakończenia pracy lub potrzeby odwołania wpisać to do spisu spraw.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #3 dnia: Luty 26, 2024, »
Czym innym jest sprawa wydania upoważnienia, czym innym zbiór wydanych upoważnień, a jeszcze czym innym sprawa odwołania upoważnienia.
Zbiór upoważnień trafia do AZ dopiero gdy wszystkie upoważnienia w zbiorze utracą ważność. Natomiast akta spraw wydania/odwołania upoważnień standardowo - po 2 latach od zakończenia teczki.

Sytuacja analogiczna jak np. z wydawaniem zarządzeń.

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #4 dnia: Luty 26, 2024, »
a co może stanowić akta spraw wydania upoważnień ??
U nas po prostu wypisujemy upoważnienia do prowadzenia kontroli z każdym nowym rokiem i tyle. Jeden egzemplarz otrzymuje pracownik, drugi trafia do teczki z upoważnieniami.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #5 dnia: Luty 26, 2024, »
Akta sprawy mają być prowadzone w sposób odzwierciedlający przebieg załatwiania i rozstrzygania sprawy (czyli np. wniosek o wystawienie dla konkretnej osoby upoważnienia na przeprowadzenie kontroli wszczyna sprawę, zaś wystawienie upoważnienia ją kończy).
W sytuacji gdy cała czynność sprowadza się tylko do wystawienia upoważnienia trudno w ogóle mówić o sprawie i jej aktach. Mamy raczej do czynienia ze zbiorem dokumentacji nie tworzącej akt spraw i co za tym idzie nie posiadającej znaku sprawy.
Tak samo jak (trzymając się wcześniejszej analogii) zarządzenia w zbiorze zarządzeń nie tworza akt sprawy i nie otrzymują znaku sprawy.

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #6 dnia: Luty 27, 2024, »
Dziękuję za odpowiedź i wyjaśnienie :)

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #7 dnia: Luty 28, 2024, »
Mam jeszcze jedną zagwostkę. Mianowicie otrzymaliśmy pismo od komornika czy rolnik jest wpisany do naszego rejestru jako producentów rolnych myślę, żeby odpisać z klasy 07 " Współdziałanie z innymi podmiotami" ze znakiem 070 "Wyjaśnienia, interpretacje, opinie oraz akty prawne dotyczące współdziałania z innymi podmiotami". Mamy jeszcze klasę 025 " Sprawy sądowe i sprawy w postępowaniu administracyjnym" - choć to myślę, że dotyczy spraw wszczętych z naszej inicjatywy, chyba, że podpiąć to pod podteczkę 5201.3 Afrykański pomór świń - z której ten rolnik jest kontrolowany.

JRWA mamy przystosowany dla Inspekcji Weterynaryjnej. Macie jakiś pomysł na to ?? Mi osobiście najbliżej jest do tej klasy 070.

Offline Rovan

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1214
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #8 dnia: Luty 28, 2024, »
Na pewno nie 07.
Ta klasa jest notorycznie nadużywana. Powinna być stosowana wyłącznie dla spraw, których tematem jest współpraca (np. uzgadnianie zasad przyszłej współpracy, zawieranie porozumień o współpracy itp).
Skoro zapytanie dotyczy rejestru producentów rolnych, to sprawa powinna być zarejestrowana w klasie obejmującej tę tematykę.
Nie ma tu większego znaczenia z kim prowadzicie korespondencję (czy to jest komornik, czy inny podmiot). Liczy się tematyka.

Offline Kadrowa

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 45
Odp: Unieważnienie upoważnienia
« Odpowiedź #9 dnia: Luty 29, 2024, »
Zapytanie jest tak skonstruowane, że my tak naprawdę znamy tylko odpowiedź na "wskazanie miejsca uboju", a reszta informacji znajduje się w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  :-\
Dlatego mamy zagwostkę w tym temacie.
 Chyba podciągnę to pod 5201 jako "Nadzór nad chorobami zakaźnymi zwierząt podlegającymi obowiązkowi zwalczania oraz ich zwalczanie", bo dotyczy to miejsca uboju, a tam mamy przemieszczenia do ubojni.