Autor Wątek: Akta wymiaru sprawiedliwości!!!  (Przeczytany 4973 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
Akta wymiaru sprawiedliwości!!!
« dnia: Wrzesień 13, 2005, »
Witam,
mam problem z rozdzieleniem na zespoły wykazów repertoriów sądowych z lat 1948-1952. Czy powiniem to być zespół sądu grodzkiego (1945-1950) czy tez już jako sukcesja czynna sąd powiatowy (1951-1975)?
Jak stosujecie powyższe w odniesieniu do akt spraw, jesli np. sprawa rozpoczęła się jeszcze "w sądzie grodzkim" a skonczyła " w sądzie powiatowym"?
Wielkie dzieki za ewentualne odpowiedzi.

mł.pom.magazyniera

  • Gość
Akta wymiaru sprawiedliwości!!!
« Odpowiedź #1 dnia: Wrzesień 13, 2005, »
Witam. Jakis czas temu inwentaryzowałem akta sądów grodzkich i okręgowych z tego okresu (tj.1945-51). Cóż doradzić w takiej materi. Takich komplikacji to nie miałem. Chyba trzeba spojrzeć pod katęm ilości wpisów w repertorium - które przeważaja. Wówczas można zakawalifikować do właściwego sądu. Co do akt jeśli tylko końcowe pisma były wydane przez sąd powiatowy to również można zostawić w sądzie grodzkim. Miałem przykład spraw zaczętych w latach 40-tych, potem spokój a koncowe pisma były z lat 90-tych ale też zostawiłem w sądzie grodzkim bo zdecydowana wiekszosć pism była tam wytworzona.

Offline Bogusław Kleszczyński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 78
  • Płeć: Mężczyzna
Akta wymiaru sprawiedliwości!!!
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 20, 2005, »
miałem nieco zbliżoną sytuację w aktach prokuratorskich z tego okresu... zakładałem że jeśli sprawa zaczęła się w jednej instytucji a zakończona została w rzeczowo następującej po niej (w wyniku zmiany organizacyjnej) to mamy do czynienia z sukcesją czynną i zostawiałem akta w zespole sukcesora ale miałem tylko jedną sytuację kiedy akta uzupełniano w latach 90. i pozostawiłem je wtedy w zespole aktotwórcy pierwotnego.

Generalnie zgadzam się z opinią mł.pom. magazyniera należy się kierować dobrem uzytkownika i łatwością dostępu do akt. Popierałbym inicjatywę dodania w inwentarzu spisu spraw które przeszły z racji sukcesji do innego aktotwórcy, zaś w inwentarzu zespołu w którym znajdują się akta rozpoczęte lub zakończone w innej instytucji nalezy wykozystać rubryke "Uwagi" (bardzo cenną)  :lol:
W Archiwum bunt, nad nami akt zawieja...