Autor Wątek: Przyjmowanie akt do az - teczki bezkwasowe  (Przeczytany 11278 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Przyjmowanie akt do az - teczki bezkwasowe
« dnia: Lipiec 12, 2011, »
Jedna z komórek będzie mi niebawem przekazywać dokumentację z lat 2007 - 2009 o kat. B 10. Rozumiem, że w myśl rozporządzenia premiera z 18 I 2011 r. dokumentacja ta może być pakowana w teczki kwasowe, gdyż teczki bezkwasowe obejmują dokumentację wyższą niż B 10. (Zresztą rozporządzenie dotyczy akt powstających i napływających po 1 stycznia 2011 roku, niemniej wcześniejszą dokumentację archiwalną też już przepakowujemy w bezkwasówki). Czy do B 10 na pewno kwasówki?
« Ostatnia zmiana: Październik 16, 2011, wysłana przez Jarek »

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #1 dnia: Lipiec 14, 2011, »
A więc już się upewniłem - do B10 teczki zwykłe.

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Kategoria archiwalna - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #2 dnia: Wrzesień 14, 2011, »
Witam, a co to za rozporządzenie???

Offline Tugar

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 7
Odp: Kategoria archiwalna - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #3 dnia: Wrzesień 15, 2011, »
Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 18 stycznia 2011 r. w sprawie instrukcji kancelaryjnej, jednolitych rzeczowych wykazów akt oraz instrukcji w sprawie organizacji i zakresu działania archiwów zakładowych (Dz.U. 2011 nr 14 poz. 67)
http://isip.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20110140067

Offline albinka

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 83
Odp: Kategoria archiwalna - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #4 dnia: Wrzesień 15, 2011, »
dziekuję. Mam już to rozporządzenie. Czy pojawiły się jakieś nowe rozporządzenia wtym roku?

Pozdr. A.

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kategoria archiwalna - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #5 dnia: Wrzesień 17, 2011, »
Jeszcze się nie pojawiły, ale ponoć pod koniec roku ma być nowelizacja rozporządzenia - analogicznie, jak miało to miejsce w przypadku poprzedniej instrukcji!

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Witam
Czy da się na pierwszy rzut oka odróżnić teczkę bezkwasową od zwykłej?

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Zdarzają się teczki bezkwasowe, których odróżnić się nie da. I zdarzają się teczki bezkwasowe bielsze, które różnią się od większości innych białością papieru.

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
czyli tak na prawdę urzędnik mimo obowiązku odkładania dokumentacji powyżej kat. B-10 w teczkach bezkwasowych, umyślnie albo nieumyślnie może włożyć ją do zwykłej teczki, a ja nie będę tego w stanie sprawdzić ???

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Dokładnie - nie będzie Pan tego w stanie sprawdzić. Chyba, że poliże Pan obie teczki i sprawdzi, która jest mniej kwaśna  ;D (żarcik)
Pozdrawiam!

Offline waleryczek

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 26
Kwasowość możesz sprawdzić pH pisakiem. Kosztuje kilkadziesiąt złotych. A jeśli masz na to wpływ, najlepiej zaopatrzyć firmę w tekturki bezkwasowe. I problem powinien rozwiązać się sam.

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Dokładnie tak jak pisze waleryczek - jeśli sam wybierzesz teczki, które kupi firma, to nie będzie z tym już problemu.
Jarek Orszulak

Offline szycha

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 179
Pracuje w urzędzie i wydaje mi się, że nie uda mi się przeforsować zakupu dla całego urzędu teczek :P ale zobaczę co w tej materii da się zrobić. Na razie zamówiłem teczki dla siebie do archiwum ale ile ich będzie to nie wiem bo jak się dowiedziałem to: "zamówią tyle ile kierownik spraw gospodarczych pozwoli" ::)

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1750
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Przyjmowanie akt do az - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #13 dnia: Styczeń 04, 2012, »
Stosowanie tych teczek to wymóg określony przepisami, centralny zakup dla całego urzędu to jedyne sensowne (bo najtańsze) rozwiązanie.
Jarek Orszulak

Offline EwelinaP

  • archiwista
  • ***
  • Wiadomości: 392
  • Płeć: Kobieta
Odp: Przyjmowanie akt do az - teczki bezkwasowe
« Odpowiedź #14 dnia: Styczeń 09, 2012, »
Myślałam, że u mnie w urzędzie będzie z tym problem, ale okazało sie, że teczki bardzo chętnie zakupiono w ilości wystarczającej na następny rok. Do tego są to teczki sznurowane i  z gotowym nadrukiem na opis. Wcale nie takie drogie. Super sprawa  ;D