Autor Wątek: problemy udostępniania  (Przeczytany 6427 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Joanna50

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
problemy udostępniania
« dnia: Czerwiec 27, 2011, »
Witam...
Poruszam temat problemów udostępniania materiałów archiwalnych... Może ktoś chce się ze mną podzielić swoimi spostrzeżeniami. Nie znalazłam wystarczające literatury aby wyrobić sobie ostateczne zdanie na ten temat. Zaznaczam, że jestem nowicjuszem na forum. Jestem również na początku poznawania dogłębnie archiwistyki.
Czy problemy udostępniania dotyczą głównie regulacji prawnych? Czy są jakieś inne aspekty?

Offline Robert

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 27, 2011, »
Temat szeroki. Bardzo szeroki. Ale... inny dział!  :)

Offline Joanna50

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 27, 2011, »
teraz już wiem że inny dział ale nie potrafię przenieść wątku.

Offline Bogusława Deryło

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 159
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #3 dnia: Listopad 04, 2011, »
A o jakie "problemy" udostępniania chodzi?
Udostępnianie akt nie jest przecież problemem tylko normalną działalnością każdego archiwum, regulowaną dość szczegółowo zarządzeniem nr 4 NDAP z 18 maja 2000 r. i paroma późniejszymi (a czasem i wcześniejszymi) rozporządzeniami, "pismami-uzupełnieniami" itp. Chyba, że coś nowego się ukazało ostatnio, a ja sobie żyłam 3 miesiące na zwolnieniu w błogiej nieświadomości .... ;D
Problemem dla archiwisty może być np. brak magazyniera, błędy w ewidencji lub jej brak.
Problemem dla użytkownika ...   ??? trzeba by zrobić badania ankietowe wśród użytkowników.

Offline Robert

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #4 dnia: Listopad 04, 2011, »
Miło czytać po dłuższej nieobecności  :) Z mojej strony pozwolę sobie dodać dwa słowa. Dyskusja najprawdopodobniej nas czeka. Najpierw zachęcam do lektury najbliższego numeru Archiwisty Polskiego. Ufam, iż wdrożeni w udostępnianie - przynajmniej niektórzy - mieli już styczność z koncepcją "archiwów bez ścian". Nie chcę na razie rozwijać tematu. Poczekamy na "Archiwistę"  ;) Generalnie będzie próba konfrontacji udostępniania on-line z udostępnianiem bezpośrednim.

PS. Brak magazyniera zdecydowanie jest problemem  ;D Do tego póki co niewielka elastyczność pomocy ewidencyjnych, chociaż jak się okazuje zarządzenie zarządzeniem, a archiwa... No cóż, żeby nie wpaść w depresję, trzeba sobie pracę usprawniać. Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości otrzymamy wreszcie kompletne narzędzie, z którego zadowoleni będziemy my, jak i użytkownicy. Staram się nie rzucać słów na wiatr  :)

Offline Marek Gieroń

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 185
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #5 dnia: Listopad 28, 2011, »
Mam nadzieję, że w niedalekiej przyszłości otrzymamy wreszcie kompletne narzędzie, z którego zadowoleni będziemy my, jak i użytkownicy. Staram się nie rzucać słów na wiatr  :)

Coś wiadomo w temacie?
"Kto podziela ten pogląd proszę o atak histerii. Start!"

Offline Robert

  • Moderator
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: problemy udostępniania
« Odpowiedź #6 dnia: Listopad 29, 2011, »
Witam  :)
Cierpliwości. Zaprosiłbym do Torunia na najbliższe zebranie Oddziału SAP (21 grudnia) - z Rzeszowa kawał drogi, a i termin może byc dość kłopotliwy. Planuję przedstawić kilka swoich uwag, koncepcji i propozycji. Noszę się z realnym zamiarem ankiet i mam cichą nadzieję na współpracę środowiska  :) Ale znowu czas może nie sprzyjać (sprawozdania nas czekają...). Wkrótce postaram się przedstawić więcej szczegółów.