Autor Wątek: archiwum bieżące - nazwa anglojęzyczna  (Przeczytany 3644 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline A.Z.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
archiwum bieżące - nazwa anglojęzyczna
« dnia: Czerwiec 17, 2011, »
Witam,
moją sprawę trudno było zakwalifikować do działów na tym forum, jednak mam nadzieję, że dobrze wybrałam.

Muszę przetłumaczyć tytuł swojej pracy licencjackiej na język angielski. Brzmi on "Zorganizowanie archiwum bieżącego od strony formalnej i logistycznej" - co przetłumaczyłam jako "Formal and logistical organization of the current archive".

Nie jestem jednak przekonana co do zastosowanej przeze mnie nazwy current archive. Starałam się znaleźć anglojęzyczny odpowiednik nazwy archiwum bieżącego w literaturze, jednak nie przyniosło to skutków. Profesor H.Robótka w opracowaniu "Wprowadzenie do archiwistyki" wspomina o występujących za granicą archiwach przejściowych, które tłumaczy jako semi-current records.

Może ktoś z Państwa wie, czy istnieje powszechnie przyjęta anglojęzyczna nazwa odpowiadająca naszym archiwom bieżącym? A jeżeli nie, to czy moja propozycja current archive jest odpowiednia?



Offline Robert

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 106
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: archiwum bieżące - nazwa anglojęzyczna
« Odpowiedź #1 dnia: Czerwiec 17, 2011, »
Zaproponowałbym zamiast "current archive" - current records

Proszę, to powinno nieco wyjaśnić wątpliwości:

Current records - records that are regularly used for the current business of an agency, institution or organisation and continue to be maintained in their place of origin or receipt (sometimes called 'active' records)

Semi-current records - records that are required so infrequently for current business that they should be transferred to a records centre pending their ultimate disposal (sometimes called 'semi-active' records);

Non-current records - records no longer required for current business which should be with destroyed or transferred to an archival repository (sometimes called 'inactive' records);

Źródło:
http://www.unesco.org/webworld/ramp/html/r9006e/r9006e0f.htm
http://www.unesco.org/webworld/ramp/html/r9118e/r9118e06.htm

E-publikacje:
Managing Current Records: A Procedures Manual
Introduction to Organising and Controlling Current Records


Offline A.Z.

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 2
Odp: archiwum bieżące - nazwa anglojęzyczna
« Odpowiedź #2 dnia: Czerwiec 17, 2011, »
Dziękuję za pomoc