Internetowe Forum Archiwalne > Forum Studenckie

Archiwistyczny rynek pracy, praktyka itd.

(1/4) > >>

student histori:
Witam wszystkich.
Po pobieżnej dośc analizie treści wypowiedzi na tym forum stwierdzam, że mogę tu znaleźć odpowiedź na frapujące mnie pytania:
1. Zdaję sobie sprawę, że mam mocno ograniczone możliwości znalezienia pracy w AP. Dlatego chciałem zapytać jak wyglądają Waszym zdaniem perspektywy zatrudnienia w archiwach zakładowych (lub poza siecią AP)? Jak dużo jest instytucji potrzebujących archiwisty - specjalisty przynajmniej na pół etatu i jakiego typu są to instytucje/firmy?
2. Ponieważ moja uczelnia (Uniw. Gdański) kształci na specjalizacji archiwistyka, głównie pod kątem przygotowania do pracy w AP (opracowanie akt kat. A itd.), chciałbym zgłosić się na dobrowolną praktykę, poza tą którą miałem w ramach programu studiów. Pytanie gdzie? .
Dziękuję za ewentualne podpowiedzi, wskazówki

Anonymous:
kilka lat temu był swego rodzaju "boom" na zatrudnianie archiwistów, zarówno w archiwach państwowych jak i zakładowych. Teraz to już przeszłość, ale oczywiście sporadycznie praca dla tych drugich jeszcze ciągle się znajduje. Trzeba śledzić ogłoszenia w Biuletynie Służby Cywilnej na www.usc.gov.pl (administracja rządowa), no i obejść wszystkie duże instytucje w okolicy i poskładać tam podania - samorząd, ZUS, banki, poczta itd. Co do praktyk archiwalnych ... proponowałbym ci raczej załatwienie sobie wolontariatu albo stażu po skończeniu studiów, nie wiem czy tak łatwo załatwić sobie taką dodatkową praktykę - umowy, ubezpieczenia itd. - praktyki, podobnie jak zresztą specjalziacja archiwalna na studiach nie dają prawie żadnego przygotowania do takiej pracy, chyba teraz to się dopiero trochę zmienia. Pracodawcy będą patrzeć czy masz jakikolwiek staż w takiej pracy.

Anonymous:
Dziękuję za ten odzew. Cóż, ja właściwie skończyłem studia. Właśnie piszę pracę magisterską, na obronę coraz mniej czasu, więc nie miałem czasu na takie głupoty jak szukanie pracy :D Do rzeczy: Dowiaduję się nie pierwszy raz, że praca archiwisty zakładowego różni się znacznie od tej, którą poznałem podczes studiów i praktyk w AP, ale wciąż mam dość mętne pojęcie na czym te róznice polegają.
W związku z tym pytanie - prośba: Czy jest jakaś literatura, która by mi przybliżyła tajniki tej profesji zanim pójdę na staż (nie wiem czy ktokolwiek oprócz AP kształci/dokształca archiwistów zakładowych ale jeśli tak to chyba muszą mieć jakieś podręczniki).
A może uważacie taki wysiłek książkowo - intelektualny za zbędny?

sirsilis:
Za duzo jest ośrodków ksztalcacych archwistów..... powinno byc kilka np Toruń :D, Warszawa, Kraków, Lublin a reszte zlikwidowac....
Co ja pisze, wogole zlikwidowac ksztalcenie w uniwersytetach Kształecenie przenies do samych archiwów + ewentualnie do 1 gora 2 szkół archiwalnych
(pojsc za przykładem niemieckim w zakresie kształcenia archiwistów)

świrek:

--- Cytat: "Anonymous" --- Czy jest jakaś literatura, która by mi przybliżyła tajniki tej profesji zanim pójdę na staż (nie wiem czy ktokolwiek oprócz AP kształci/dokształca archiwistów zakładowych ale jeśli tak to chyba muszą mieć jakieś podręczniki).
A może uważacie taki wysiłek książkowo - intelektualny za zbędny?
--- Koniec cytatu ---


Kancelaria i Archiwum Zakładowe - podręcznik SAP-owski ale bardzo sie przyda. Słyszałem plotkę o nowym wydaniu (na stronie SAP-u jest informacja że nakład II wyd. wyczerpany) z uwzglednieniem aktualnych przepisów. Moze i jest sie do czego przyczepić ale jest to ważne uzupełnienie. Poza tym polecam zrobic wykaz akt dla siebie samego - traktując siebie jako przedsiebiorstwo (moi znajomi mówią że to juz zboczenie ale ja uważam, że ćwiczyć trzeba) później mozna to skonsultowac z jakims znajomym praktykiem

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej