Autor Wątek: Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie  (Przeczytany 9136 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Anonymous

  • Gość
Chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat tego rodzaju dokumentacji, gdyż jak do tej pory nie mam wytycznych jak z nia postępować? Przegladajac internetową bazę IZA oraz spis wydarzeń naukowych w archiwach stwierdziłem, że co archiwum to różnie sie z nimi postępuje postępuje. Jak było by najlepiej wg was? Łaczyć te akta (UG i GRN) w jeden zespól czy jednak pozostawić osobno. Byłbym wdzięczny za jakieś właśne przemyślenia.

Anonymous

  • Gość
Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie
« Odpowiedź #1 dnia: Sierpień 16, 2005, »
Jestem za! A nawet przeciw!

Anonymous

  • Gość
Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie
« Odpowiedź #2 dnia: Sierpień 21, 2005, »
No to się k...... dowiedziałem

Offline andrzej klubiński

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 68
Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie
« Odpowiedź #3 dnia: Sierpień 24, 2005, »
Anonymous napisał:
Chciałbym zapoczątkować dyskusję na temat tego rodzaju dokumentacji, gdyż jak do tej pory nie mam wytycznych jak z nia postępować? Przegladajac internetową bazę IZA oraz spis wydarzeń naukowych w archiwach stwierdziłem, że co archiwum to różnie sie z nimi postępuje postępuje. Jak było by najlepiej wg was? Łaczyć te akta (UG i GRN) w jeden zespól czy jednak pozostawić osobno. Byłbym wdzięczny za jakieś właśne przemyślenia.


Przedstawione zagdnienie świadczy o dociekliwości zadającego pytanie, a replika o pasji z jaką poszukuje wiedzy.
Jest oczywiste, że nie wszyskie problemy metodyki archiwalnej zostały uregulowane przez przepisy. Zachęcam więc do poszukiwania uzasadnienia własnych decyzji nie tylko w już instniejących regulacjach prawnych. Dotychczas wydane przepisy nie tylko nakazują sposoby postępowania, ale mogą czytającym służyć jako pomoc w poszukiwaniu rozowiązań problemów metodyki archiwalnej w w zgodzie z intencjami dotychczas wydanego prawa - na zasadzie analogii, lub analizy tendencji ustalanych przez wydane przepisy.
Chciałbym zwrócić uwagę, że opisana praktyka archiwów w sprawie postępowania z aktami UG i GRN jest wynikiem decyzji Komisji Metodycznej archiwum, co pozwala stwierdzić, że praktyki wymienione przez pytającego są uznawane za uzasadnione. Odpowiedź mojego anonimowego poprzednika, choć bardzo lakoniczna (czego należy żałować) jest do pewnego stopnia słuszna.
Odpowiadając na zadane pytanie, chciałbym zwrocić uwagę, że za wskazówkę metodyczną mogą służyć Uwagi i przypomnienia dla komisji metodycznych naczelnika Zakładu Naukowego Archiwistyki Naczelnej Dyrekcji Archiwów Państwowych z 1 września 1993 r. (Zbiór przepisów archiwalnych wydanych przez Naczelnego Dyrektora Archiwów Państowych w latach 1952 - 2000, Warszawa 2001, poz. 196) oraz Zarządzenie nr 6 Naczelnego Dyrektora Archiwów Państwowych z 11 lutego 1970 r. w sprawie postępowania z aktami władz administracji państwowej I i IIinstancji oraz aktami organów samorządu terytorialnego (Zbiór przepisów archiwalnych..., poz. 156) , (zwłaszcza pkt. 12.2, który można traktować jako przesłankę do podjęcia decyzji wyłączenia akt GRN). Przy podejmowaniu decyzji należałoby także pamiętać o zasadzie, że nazwa zespołu powinna odpowiadać nazwie aktotwórcy (Metodyka pracy archiwalnej red. S. Nawrocki).

pozdrawiam
Andrzej Klubiński

Offline Rafał Rufus Magryś

  • Administrator
  • st. kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 1503
  • Płeć: Mężczyzna
Cienka czerwona linia...
« Odpowiedź #4 dnia: Sierpień 24, 2005, »
Witam,

Cytuj
Jestem za! A nawet przeciw!


Nie wiem czy miało oddawać to nastrój Gościa  w tym momencie czy faktycznie oddawało stan problemu w polskich archiwach... Wydaje się jednak, że szkoda pisać takie uwagi jeśli nie chce się ich rozwijać czy uzasadniać. Bo powoduje to zupełnie niepotrzebne:

Cytuj
No to się k...... dowiedziałem


Rozumiem frustrację z powodu braku odpowiedzi ale zbliżamy się chyba do cienkiej granicy której nie powinniśmy przekroczyć... bo naruszymy wtedy zasady zarówno międzyludzkie jak i zasady tego forum. A z tym jako administrator bedę walczył... Uprawni mnie to również do kasowania postów bez ostrzeżenia...
Póki co przyjmuję że Gość miał na myśli: „kurcze” czy w ostateczności „kurde balans” ;) .
Pięknie natomiast zachował się w tej sytuacji moderator (A.Klubiński), który odpowiedział na pytanie bardzo rzeczowo nie zrażony cytowaniem pewnego polityka oraz "formularzem" słownym.

Pozdrawiam
Rafał "Rufus" Magryś
...patience is a virtue...

Anonymous

  • Gość
Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie
« Odpowiedź #5 dnia: Sierpień 25, 2005, »
Panie Andrzeju dziekuje za odpowiedź.
a za to:
Cytuj
No to się k...... dowiedziałem

przepraszam
wynikło to poczęści z podejscia do tematu, w ostateczności lepiej nic nie napisać...przynajmniej można domniemywać iż temat podjęty nie spotkał się z zainteresowaniem
pozdrawiam

Anonymous

  • Gość
Akta urzędów gmin i gminnych rad narodowych-łączyć czy nie
« Odpowiedź #6 dnia: Wrzesień 16, 2005, »
Osobiście jestem za połączeniem akt np. Gminnej Rady Narodowej i Urzędu Gminy.
Cytuj
Przy podejmowaniu decyzji należałoby także pamiętać o zasadzie, że nazwa zespołu powinna odpowiadać nazwie aktotwórcy (Metodyka pracy archiwalnej red. S. Nawrocki).

I tutaj jest mały problem. W archiwum funkcjonują już zespoły pod nazwą Gminna Rad Narodowa w...( z lat 1945-1954). Teraz dojdzie jeszcze taka sama nazwa dla zespołu z lat 1973-1990 i już są gotowe pomyłki. Widać, że nadanie aktom z lat 1945-1954 nazw GRN było trochę niefortunne. Lepsza byłaby: Prezydium Gminnej Rady Narodowej no ale kto mógł wtedy przypuszczać. Dlatego jestem za łączeniem akt GRN i UG z tego względu aby unikać tych nieporozumień. Hak jest tylko w nazwie, jaką ją nadać. Na pewno będzie długa: Rad Narodowa i Urząd Gminy w..., Gminna Rad Narodowa i Urząd Gminy w...., Rada Narodowa Miasta i Gminy i Urząd Miasta i Gminy w..., albo Rada Narodowa i Urząd Miasta i Gminy w ...., opcji jest kilka. Jaką wybrać aby wszystko ze sobą ładnie grało?
pzdr.