Autor Wątek: Rzeczowy wykaz akt - symbole z nowego jrwa dla starych teczek?  (Przeczytany 10500 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Witam serdecznie,
Mam pytanie odnośnie zakładania nowych teczek i dalej prawidłowego ich opisywania.
W zeszłym roku nasza jednostka wprowadziła Instrukcję Kancelaryjną i JRWA. W komórkach zalega dokumentacja sprzed 5-10 lat, która teraz oddawana jest do archiwum zakładowego. Problem pojawia się przy zakładaniu teczek a konkretniej przy prawidłowym ich opisywaniu.Przeważanie opisuje się teczki wg haseł z nowego wykazu akt ( na ile jest to możliwe ) ale czy poprawne jest nadawanie symbolu teczce w której są dokumenty np. z 2003 roku i nie zawsze symbol na teczce ma odzwierciedlenie ze znakami spraw wewnątrz (wcześniej obowiązywał system dziennikowy i dziwny sposób znakowania pism, którego nijak nie umiem wyjaśnić). Uważam, że tylko teczki wytworzone po dacie wprowadzenia JRWA powinny mieć symbol i hasło oczywiście wg jrzwa. Nie mam jednak pewności. Czy w niektórych przypadkach może to wyglądać tak, że na spisie teczki do daty wprowadzenia JRWA (tj. 2010) są nazwane tak, jak takie same w 2010 tyle , że nie mają symbolu klasyfikacyjnego ?
Wiem, że trochę zagmatwałam ale proszę o pomoc w wyjaśnieniu moich wątpliwości przez bardziej doświadczonych archiwistów.
Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: Styczeń 28, 2011, wysłana przez Jarek »

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Odp: Obieg dokumentów i Prowadzenie teczek - symbole klasyfikacyjne
« Odpowiedź #1 dnia: Styczeń 20, 2011, »
Nie wolno nadawać symboli z nowego jrwa starym teczkom! Wspomaganie się samymi nowymi hasłami klasyfikacyjnymi przy opisywaniu starych teczek wydaje się rozsądne - pod warunkiem że hasła te odpowiadają faktycznej zawartości tych teczek. Spis takiej dokumentacji powinien bowiem przede wszystkim informować o tej zawartości.
Jarek Orszulak

Offline Kofi

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 18
Odp: Obieg dokumentów i Prowadzenie teczek - symbole klasyfikacyjne
« Odpowiedź #2 dnia: Styczeń 25, 2011, »
Tak tez myślałam. Część pracowników przygotowała dokumentację do archiwum i na spisach oraz na teczkach powpisywano symbole wg nowego jrwa. W związku z tym, że wcześniej żaden jrwa nie obowiązywał u nas w jednostce a nowy został utworzony pod dokumentację istniejącą nie było i nie ma większych problemów z "dopasowaniem" starych teczek do obowiązującego od roku jrwa. Jak wybrnąć z takiej sytuacji?

Offline krzysiekp

  • starszy(a) archiwista(ka)
  • ****
  • Wiadomości: 490
witam
czy zatem jeżeli teczka była prowadzona przez kilka lat np. 2000 - 2008 a RWA zaczął obowiązywać od 2006 r. to czy można nadać jej symbol z RWA (zawartość odpowiada temy symbolowi)?

Offline Jarek

  • st. kustosz(ka)
  • ******
  • Wiadomości: 1749
  • archiwista zakładowy a nie żaden kustosz
Nie wiem czy dobrze rozumiem - mówimy o jednej fizycznej teczce prowadzonej przez szereg lat, czy o kilku fizycznych teczkach prowadzonych osobno dla roku 2000, potem 2001, potem 2002 itd. ?
Jarek Orszulak

Offline MarcinP

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 588
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Rzeczowy wykaz akt - symbole z nowego jrwa dla starych teczek?
« Odpowiedź #5 dnia: Kwiecień 20, 2011, »
Nowy JRWA (z 18 I 2011 r.) dotyczy spraw założonych i przekazanych do archiwum zakładowego organu samorządowego po 1 stycznia 2011 r (&7 Rozporządzenia Prezesa Rady Ministrów - Dz. U. Nr 14 - poz. 67)! Należy więc przyjmować teczki spraw wcześniejszych opisane zgodnie z poprzednim RWA.
Pozdrawiam!