Autor Wątek: Ile zarabiają archiwiści???  (Przeczytany 259372 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #270 dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Ale to tylko potwierdza moją opinię, że w archiwach nie będzie dużych zarobków, bo archiwiści często zajmują się mało wymagającą, odtwórczą pracą, a poza tym, jak piszesz, "archiwa zawsze stawiały na swoją powagę i doniosłość jako strażnika dorobku narodowego". Nie jesteś nawet przekonana, "czy robienie z apów skaczących piesków próbujących zaskarbić sobie łaskę pana jest dobrym pomysłem". Z tej wypowiedzi wynika, że archiwistom raczej nie zależy na tym, aby "się sprzedać". W czasach neoliberalnej gospodarki i wyścigu szczurów takie podejście praktycznie wyklucza szansę na sukces finansowy. I koło się zamyka.

Offline Marek Krzykała

  • archiwa_2.5
  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 74
  • Płeć: Mężczyzna
  • długie włosy, słaby słuch, wysportowana sylwetka
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #271 dnia: Kwiecień 05, 2017, »
Czy paginowanie to bardziej ambitne zajęcie niż skanowanie towaru w  supermarkecie? Podobnie proste i monotonne. A przecież za skanowanie towaru nikt dobrze nie płaci.

Ale archiwum to nie tylko paginowanie, a chleb jemy ten sam co inni i ceny nie mamy oddzielnej. A czy za skanowanie towaru nie płaci się dobrze? Przecież co rusz słychać o tym, jak to Biedra z Lidlem spierają się, kto lepiej wynagradza pracownika... Dali 2300? No to my 2500... Nie można być gorszym, damy 2700" i coraz wyżej i wyżej... A tymczasem od 2017 roku pierwszy raz w historii płaca minimalna (2000 zł od 2017 roku) jest wyższa niż kwota bazowa w służbie cywilnej (1873,84 zł brutto). To oznacza, że gdzie nie pójdziesz to zarobisz lepiej niż w archiwum państwowym... To o czymś jednak świadczy...

Jest coraz mocniejsze wrażenie, że góra ma gdzieś dół, ale to akurat nie jest odkrywcze, bo zawsze tak było. Jedynie różnica taka, że niedawny czas temu w ludzi została tchnięta NADZIEJA... a rzeczywistość okazała się tradycyjnie brutalna, stąd i upadek (z tej fali nadziei) boleśniejszy...

I jeszcze zdanie do pani Śpioszek - archiwiści nie mogą strajkować, owszem, ale nie zapominajmy, że mogą protestować i wyrażać sprzeciw! Przykładowo - przyjdę do pracy w koszulce z napisem "Chcę godnie zarabiać jako archiwista. Mam dość poniżającej płacy", albo innym podobnym hasłem, i przypadkiem jakiś pan z czytelni z aparatem zrobi mi zdjęcie i umieści je w gazecie... Czy ja strajkowałem? A w życiu, pracowałem jak trzeba... :)
Czytał Lucjan Szołajski. Tłumaczenie Ewa Firlej.

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #272 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Protestować a i owszem, do woli ;) Samodzielnie lub grupowo, byle skutecznie ;P
Podkreśliłam zakaz strajku, bo ktoś tam wyżej owy sugerował :)

Wracając do mojej wcześniejszej wypowiedzi, chodziło mi o to, że archiwa w swej istocie nie są, nie były i moim przekonaniu nigdy nie będą jednostkami komercyjnymi. Już kiedyś były ku temu zakusy, na hurra przejmowana była dokumentacja osobowo-płacowa, z której była kaska :) Teraz po kasce ani śladu często, a strup na głowie został. W porę lub nie w porę zorientowano się, że topniejąca rezerwa magazynowa została dodatkowo obciążona i nastąpił zwrot.
Charakter instytucji archiwów państwowych w moim mniemaniu wyklucza komercjalizację, która odciąga od sedna zadań. Archiwa państwowe mają inne priorytety niż np. taki IPN, bo to wynika z roli i zadań ustawowych.
Dlaczego wszystko mamy wciskać w pęd pieniądza.
Trzeba pogodzić się z faktem, iż są sektory, które nie zapracują na siebie, ale bez nich nie byłoby niczego ;) i trzeba je finansować. I taki przypadek mamy przy apach moim zdaniem.

Zgodzę się, że to niesie za sobą niższe zarobki niż np. w IPN czy samorządach, które mają swobodniejszą w decyzjach politykę kadrową i możliwości. Kto ile i gdzie chce zarabiać decyduje przecież sam ;)

Ale... jest i druga strona medalu- niższe zarobki nie powinny oznaczać iście poniżających zarobków w stosunku do wymagań stawianych archiwiście i w porównaniu do Pani/a na kasie w Biedronce, która/y jakkolwiek wykonuje bardzo ważną dla wszystkich pracę i porównywalnie fizycznie cięższą, jednakże wymagania stawiane pracownikowi w markecie są o niebo niższe.

Efekt? Exodus z archiwów, nie ma komu pracować... nie dziwota, bo kto długo wytrzyma przy zarobkach 1450-1500 zł chcąc założyć rodzinę, czy godnie żyć?
I tak cud, że jeszcze są entuzjaści, którzy jak pisałam mimo niskich zarobków zostają, bo to praca ich życia.

Jest jeszcze jedna kwestia, mam nadzieję, że nikogo tu nie urażę, ale z moich obserwacji wynika, iż dość często jest tak, że archiwiści to cisi pracownicy, robiący skrupulatnie i mozolnie swoją pracę, bez siły przebicia i roszczeniowego charakteru (pewność siebie przychodzi często dopiero po kilku latach pracy). Taki zawód... gdzie osoby zahukane i nieśmiałe znajdują swoje miejsce na ziemi. Co nie znaczy, że nie są to inteligentne i pracowite osoby, które należy szanować i pozwolić im godnie żyć.

:) nie generalizuję, bo jest też wiele osób w apach przebojowych i dynamicznych, które idealnie wpisałyby się w klimat korporacyjno-komercyjny. Tylko czy do tego mamy dążyć?

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #273 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
[..]
I jeszcze zdanie do pani Śpioszek - archiwiści nie mogą strajkować, owszem, ale nie zapominajmy, że mogą protestować i wyrażać sprzeciw! Przykładowo - przyjdę do pracy w koszulce z napisem "Chcę godnie zarabiać jako archiwista. Mam dość poniżającej płacy", albo innym podobnym hasłem, i przypadkiem jakiś pan z czytelni z aparatem zrobi mi zdjęcie i umieści je w gazecie... Czy ja strajkowałem? A w życiu, pracowałem jak trzeba... :)
Albo tzw. strajk włoski ;)
prawy obrońca lewego słupka

Offline Grzesiek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 136
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #274 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Cytuj
Albo tzw. strajk włoski ;)

No niestety strajk włoski to już niektórzy urządzają. Przekonałem się kiedy nagle znalazłem się po drugiej stronie i musiałem załatwić prywatną sprawę w jednym z AP.... Od maila z zapytaniem w sprawie kilku kopii dokumentów do otrzymania płytki z 15 skanami (!) listem poleconym upłynęło 15 miesięcy.... Jeden skany był ucięty tak, że nie widać było całej treści ;). Po uprzejmym piśmie przysłali poprawiony skan kolejnym poleconym z kolejną płytką w środku ;)... Mam lapka bez DVD i dwie płytki ;).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #275 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
U nas gostek się awanturował, że dostał skany w małej rozdzielczości. Później się okazało po całej awanturze, że nie umiał obsługiwać przeglądarki plików graficznych aby sobie odpowiednio powiększyć. :-[
prawy obrońca lewego słupka

Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #276 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Lidl, Biedronka? Nie są to dobre przykłady, ponieważ wzrost płac w marketach nie wynika z doceniania ich pracy przez kapitalistów. Masowa emigracja "klasy robotniczej", 500+, rekordowo niskie bezrobocie - to wszystko wpływa na wzrost zarobków w najmniej ambitnych branżach, bo tam po prostu prawie nikt nie chce pracować, np. w dużych miastach na kasach siedzą prawie sami studenci. Jeżeli tak będzie w archiwach, pewnie też podniosą pensje. Ale na to się chyba nie zanosi, bo niepotrzebnych humanistów u nas dostatek, a do większych archiwów państwowych aplikuje kilkadziesiąt osób na wolny etat.

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #277 dnia: Kwiecień 06, 2017, »
Wooow to teraz jestem w szoku,  bo sama byłam świadkiem jak jedno z mniejszych archiwów szukało  archiwisty przez ponad 2 miechy aż w końcu przyszła jedna spełniająca warunki aplikacja... większość dzwoniła najpierw z zapytaniem o pensje i na telefonach się kończyło.

Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #278 dnia: Kwiecień 07, 2017, »
Na młodszego archiwistę w dużym mieście jest dużo więcej kandydatur. Wymagania są niskie i aplikują przede wszystkim młodzi ludzie tuż po studiach humanistycznych, którzy nie wiedzą co mają ze sobą zrobić. Zresztą, szybko się wypalają i odchodza, bo zarówno zarobki, jak i sama praca nie zaspokaja ich ambicji. I słusznie, bo paginowanie czy skanowanie akt to naprawdę nudna i mało ambitna robota.

Jeżeli w jakimś archiwum szukają pracownika znającego rosyjski, niemiecki, z 2-letnim doświadczeniem w archiwach i oferują zarobki 2200 brutto, to nic dziwnego, że nie ma chętnych. Ludzie znający mniej popularne języki: rosyjski, francuski, niderlandzki itp. naprawdę są w stanie znaleźć dużo lepszą pracę niż w AP i za dużo lepsze pieniądze.

 

Offline Śpioszek

  • młodszy(a) archiwista(ka)
  • *
  • Wiadomości: 72
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #279 dnia: Kwiecień 10, 2017, »
Nie wiem jak jest we wszystkich archiwach w sieci, ale z założenia proste prace porządkowe typu paginacja czy skanowanie powinien wykonywać dokumentalista.
Od archiwisty wymaga się już wiedzy merytorycznej i często znajomości języka. Jeśli wykonuje paginację to "przy okazji", i nie stanowi ona sedna jego pracy. Czy w związku z powyższym w porządku są tak niskie zarobki?
Pewnie, że są w stanie znaleźć lepszą pracę i to robią, a pozostali nawet nie pojawiają się na rozmowach kwalifikacyjnych dowiadując się o wysokości przyszłych zarobków.


Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #280 dnia: Kwiecień 10, 2017, »
Z założenia dokumentalista jest stanowiskiem specjalistycznym równym archiwiście i konserwatorowi archiwalnemu. Młodszy archiwista jest stanowiskiem wspomagającym, najniższym w służbie cywilnej (Rozporządzenie Prezesa Rady Ministrów z dnia 9 grudnia 2009 r.).

Offline Bolek

  • kustosz(ka)
  • *****
  • Wiadomości: 628
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #281 dnia: Kwiecień 10, 2017, »
Małe  OT.
Może, ktoś wie jakie są teraz stawki za porządkowanie dokumentacji na zlecenie?
prawy obrońca lewego słupka

Offline Wicehrabia

  • słuchacz(ka)
  • Wiadomości: 8
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #282 dnia: Kwiecień 10, 2017, »
Takie jakie wynegocjujesz zważywszy na stopień skomplikowania zadania i samoocenę.

Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #283 dnia: Kwiecień 11, 2017, »
Małe  OT.
Może, ktoś wie jakie są teraz stawki za porządkowanie dokumentacji na zlecenie?

Są orientacyjne cenniki na stronach internetowych firm: od ok. 200-300 do nawet 700-800 (!!!) pln/mb kat. A.




Bilfrost

  • Gość
Odp: Ile zarabiają archiwiści???
« Odpowiedź #284 dnia: Kwiecień 11, 2017, »
Czy w związku z powyższym w porządku są tak niskie zarobki?

Nie, ale budżetówka to sfera specyficzna. Z jednej strony są ograniczone środki na wynagrodzenia, aby nie powiększać długu publicznego, z drugiej fatalmna organizacja. Myślę, że nikomu tak naprawdę nie zależy, aby dokonać racjonalizacji wydatków na wzór firm działających na wolnym rynku, która pozwoliłaby na zwiększenie zarobków szeregowych pracowników. Włączenie małych AP w szeregi większych to pozbycie się kilkunastu niepotrzebnych dyrektorów. Konsolidując oddziały można podziękować dziesiątkom kierowników, ale na to nie ma szans. Spadek po systemie słusznie minionym w postaci dodatku za wysługę lat jeszcze długo nie zostanie zamieniony na premie uzależnione od wyników pracy. Bo oprócz niezadowolonych, którzy udzielają się na forum, jest wielu tych, którzy żyją jak pączek w maśle, na dożywotnim kierowniczym stołku w jakimś "Obrzydłówku", z furą dodatków i przywilejów, dla których kontrola to odwiedziny kolegów i koleżanek z centrali.